[Çözüldü] İnatçı Sistem Hoparlörü

Başlatan CuteKawaiiRainbow, 11 Nisan 2019 - 17:13:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Empat

[mention=647596]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Kanıt atmanıza gerek yok. Resim atmanız gerekirse, img etiketleri arasında veya ek dosya olarak atabilirsiniz.

Sorununuzun çözülmesini istiyorsanız, benim ve [mention=647572]@.py[/mention]'in çözüm önerilerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

CuteKawaiiRainbow

Alıntı yapılan: Empat - 05 Temmuz 2019 - 19:08:24
[mention=647596]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Kanıt atmanıza gerek yok. Resim atmanız gerekirse, img etiketleri arasında veya ek dosya olarak atabilirsiniz.

Sorununuzun çözülmesini istiyorsanız, benim ve [mention=647572]@.py[/mention]'in çözüm önerilerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
Sistem hoparlörü ile 1 yıldır basit melodiler çalmak istiyordum. Bu sorunun sebebi zaten belli. Bu sorunun ses kartından kaynaklı olduğunu sonradan belirtmiştim. Bunun için ses kartını devre dışı bırakmam gerekli olabilir. Ses kartını devre dışı bırakırsam aşağıdaki komut çalışır mı?
beep
Çünkü sistem hoparlörü ses kartı devreye girince kendini devre dışı bırakıyor. Hatta elimde dizüstü bilgisayarda sistem hoparlörü bulunduğuna dair kanıtlar da var. (Bu arada dizüstü bilgisayar şarjı az iken açılırsa berbat ses çıkarıyor.)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

.py

[mention=647634]@CuteKawaiiRainbow[/mention]merhaba:) lubuntu ya geçip şunun çıktısını verirmisin

beep -version

Empat

Sistem hoparlörü ile 1 yıldır basit melodiler çalmak istiyordum. Bu sorunun sebebi zaten belli. Bu sorunun ses kartından kaynaklı olduğunu sonradan belirtmiştim. Bunun için ses kartını devre dışı bırakmam gerekli olabilir. Ses kartını devre dışı bırakırsam aşağıdaki komut çalışır mı?
beep
Çünkü sistem hoparlörü ses kartı devreye girince kendini devre dışı bırakıyor. Hatta elimde dizüstü bilgisayarda sistem hoparlörü bulunduğuna dair kanıtlar da var. (Bu arada dizüstü bilgisayar şarjı az iken açılırsa berbat ses çıkarıyor.)
[mention=647634]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Ses kartınızı devre dışı bırakmanız gerekli zaten. Bunu yapmanız için gerekli komutları size belirttik. Bu komutları uygulayarak ses kartını devre dışı bırakmak yerine, neden sorunun çözümünü uzatıyorsunuz?
Aynı eylemi, önceki komut önerilerimizde de yaptığınız için, en fazla bir sayfada çözülebilecek bir sorunda 3. sayfaya geldik. Neden?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

CuteKawaiiRainbow

Alıntı yapılan: Empat - 07 Temmuz 2019 - 00:05:14
beep
[mention=647634]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Ses kartınızı devre dışı bırakmanız gerekli zaten. Bunu yapmanız için gerekli komutları size belirttik. Bu komutları uygulayarak ses kartını devre dışı bırakmak yerine, neden sorunun çözümünü uzatıyorsunuz?
Aynı eylemi, önceki komut önerilerimizde de yaptığınız için, en fazla bir sayfada çözülebilecek bir sorunda 3. sayfaya geldik. Neden?
Bu çıktıya göre hangi modülü karalisteye almalıyım?
Module                  Size  Used by
cmac                   16384  1
rfcomm                 77824  4
bnep                   20480  2
edac_mce_amd           28672  0
kvm                   622592  0
uvcvideo               98304  0
irqbypass              16384  1 kvm
crct10dif_pclmul       16384  0
crc32_pclmul           16384  0
btusb                  45056  0
videobuf2_vmalloc      16384  1 uvcvideo
btrtl                  16384  1 btusb
videobuf2_memops       16384  1 videobuf2_vmalloc
ghash_clmulni_intel    16384  0
videobuf2_v4l2         24576  1 uvcvideo
btbcm                  16384  1 btusb
videobuf2_common       45056  2 videobuf2_v4l2,uvcvideo
btintel                20480  1 btusb
bluetooth             548864  33 btrtl,btintel,btbcm,bnep,btusb,rfcomm
zram                   24576  4
pcbc                   16384  0
aesni_intel           200704  2
snd_hda_codec_realtek   106496  1
videodev              188416  3 videobuf2_v4l2,uvcvideo,videobuf2_common
snd_hda_codec_generic    73728  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_codec_hdmi     49152  1
ecdh_generic           24576  2 bluetooth
aes_x86_64             20480  1 aesni_intel
snd_hda_intel          40960  4
media                  40960  2 videodev,uvcvideo
crypto_simd            16384  1 aesni_intel
snd_hda_codec         126976  4 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec_realtek
cryptd                 24576  3 crypto_simd,ghash_clmulni_intel,aesni_intel
snd_hda_core           81920  5 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_realtek
snd_seq_midi           16384  0
joydev                 20480  0
hp_wmi                 16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
glue_helper            16384  1 aesni_intel
fam15h_power           16384  0
input_leds             16384  0
k10temp                16384  0
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
pcspkr                 16384  0
serio_raw              16384  0
sparse_keymap          16384  1 hp_wmi
wmi_bmof               16384  0
2/3
snd_pcm                98304  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core
snd_seq                65536  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_seq_midi,snd_rawmidi
snd_timer              32768  2 snd_seq,snd_pcm
snd                    81920  19 snd_hda_codec_generic,snd_seq,snd_seq_device,snd_hda_codec_hdmi,snd_hwdep,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_realtek,snd_timer,snd_pcm,snd_rawmidi
soundcore              16384  1 snd
ccp                    90112  0
mac_hid                16384  0
hp_wireless            16384  0
sch_fq_codel           20480  2
parport_pc             36864  0
ppdev                  20480  0
lp                     20480  0
parport                49152  3 parport_pc,lp,ppdev
ip_tables              24576  0
x_tables               40960  1 ip_tables
autofs4                40960  2
overlay                90112  1
nls_iso8859_1          16384  2
dm_mirror              24576  0
dm_region_hash         20480  1 dm_mirror
dm_log                 20480  2 dm_region_hash,dm_mirror
amdgpu               2945024  0
chash                  16384  1 amdgpu
gpu_sched              24576  1 amdgpu
uas                    24576  0
usb_storage            69632  3 uas
radeon               1462272  9
hid_generic            16384  0
i2c_algo_bit           16384  2 amdgpu,radeon
ttm                   106496  2 amdgpu,radeon
sdhci_pci              36864  0
usbhid                 49152  0
psmouse               151552  0
cqhci                  24576  1 sdhci_pci
drm_kms_helper        172032  2 amdgpu,radeon
r8169                  86016  0
hid                   126976  2 usbhid,hid_generic
sdhci                  53248  1 sdhci_pci
mii                    16384  1 r8169
i2c_piix4              24576  0
ahci               

Empat

[mention=647734]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
[mention=647636]@.py[/mention] ve ben, modülü kara listeye almanız için gerekli yönlendirmeleri yaptık ve hangi modül olduğunu açık ve net bir şekilde anlattık.

Alıntı Yap
[mention=647476]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Bir çıktı atana kadar birden fazla kişi, defalarca o çıktıyı atmanızı istedi. Teamviewer kullanmanın anlamı şu idi: Ben bilgisayarınıza bağlanıp, beraberinde eşzamanlı olarak Messenger tarzı bir yerden sesli görüşme yaparak, hem sorunu çözecek hem size sorunu nasıl çözdüğümü ve yaptıklarımı anlatacaktım. O çıktıyı atmadan önce kaç kişinin o çıktıyı atmanızı istediğini ve kaç kere o çıktıyı atmadan, çıktıyı içermeyen iletiler attığını incelerseniz neden bu kadar isyan ettiğimizi anlayabilirsiniz. Tabii ki bir sisteme hakim olmayabilirsiniz, bir komut girip çıktısını buraya kopyala yapıştır yapacak kadar bilginiz olmayabilir. Fakat bunu yapamadığınız halde, yardım teklifimizi (Teamviewer) reddedip, hala çözülmedi diyerek bir atıfta bulunmanız hiç hoş değildi.

Sorunu çözmek için aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.
sudo echo "blacklist pcspkr" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf && sudo modprobe -r pcspkr

Bu komutun ardından tekrar beep sesi çıkarmayı deneyin. Eğer çıkarsa sistemi yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Yine çıkarsa sorun çözülmüş demektir.

Sorun çözüldüyse belirtin lütfen.

Alıntı Yapsudo gedit  /etc/modprobe.d/blacklist.conf

dosyayı açtıktan sonra

#blacklist pcspkr bu satırı bul başındaki "#" yi kaldır dosyayı kaydet. yani şöyle bir görüntü olacak:

# ugly and loud noise, getting on everyone's nerves; this should be done by a
# nice pulseaudio bing (Ubuntu: #77010)
blacklist pcspkr

#blacklist snd_pcsp bu satırıda bul '#" yı kaldır.

eğer gedit metin editörü yüklü değil ise:

sudo  apt-get install gedit

Kyedetikten sonra bilg. reset at yada öncesinde terminalde şu kodları dene (hopörler sesini aç)

echo -ne '\007
echo -e '\a'

CuteKawaiiRainbow

1,5 ay önce aşağıdaki komut ile ses seviyelerini kontrol ettim, Beep görünmüyordu.
alsamixer
Başka ses kartını seçtiğimde Beep görünüyordu. Acaba ses kartı sürücüm sistem hoparlörünü desteklemiyor olabilir mi?
Not: Sistem hoparlörü ile müzik notası çalmak için uğraşmaya başlayalı 1 yıldan fazla süre geçti. Artık devam etmeli miyim yoksa vazgeçmeli miyim?

.py

Alıntı yapılan: CuteKawaiiRainbow - 14 Ağustos 2019 - 23:36:11
müzik notası çalmak için uğraşmaya başlayalı 1 yıldan fazla süre geçti. Artık devam etmeli miyim yoksa vazgeçmeli miyim?

sizi ve sorularınızı saygıyla takip ediyorum
bolumunuz müzik mi neden 1 yıldır bu konuyla ilgili ugrasıyorsunuz merak ediyorum doğrusu

bazen cozum goznunuzun onundedir ama goremezsiniz ben cok yasadım bu durumu bence sızın problemınızde buna benzer olabılır.  arkadaslar bılmenız gereken herseyı paylaşmıs sizin bıraz daha fazla caba gostermenız ve cozomu uygularken daha bılınclı olmanız gerektıgını dusunuyorum.

CuteKawaiiRainbow

Alıntı yapılan: .py - 15 Ağustos 2019 - 00:10:54
müzik notası çalmak için uğraşmaya başlayalı 1 yıldan fazla süre geçti. Artık devam etmeli miyim yoksa vazgeçmeli miyim?

bolumunuz müzik mi neden 1 yıldır bu konuyla ilgili ugrasıyorsunuz merak ediyorum doğrusu

bazen cozum goznunuzun onundedir ama goremezsiniz ben cok yasadım bu durumu bence sızın problemınızde buna benzer olabılır.  arkadaslar bılmenız gereken herseyı paylaşmıs sizin bıraz daha fazla caba gostermenız ve cozomu uygularken daha bılınclı olmanız gerektıgını dusunuyorum.

Yapmak istediğim şey sistem hoparlörü ile nota çalmak.
Halihazırda sistem hoparlörü varken niye yapmayayım ki.
Örnek video:
https://www.youtube.com/embed/7OmO-9c_kP4

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ağustos 2019 - 20:07:24

Alıntı yapılan: .py - 15 Ağustos 2019 - 00:10:54

1 yıldan fazla süredir uğraşıyorum. Konuyu açalı tam 4 ay oldu. Sistem hoparlörü resmen benimle dalga geçiyor.

Empat

[mention=648579]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Sorunu çözmek (bip sesini çıkarmak) için yapmanız gerekeni yapamıyorsunuz ve teamviewer'la yardım teklifimizi reddediyorsunuz.

Bu durumda aslında çok basit olan sorununuzun çözülmemesi çok doğal ve siz verdiğimiz önerileri yap(a)madığınız veya yardım teklifimizi kabul etmediğiniz sürece yardımcı olamayız.

CuteKawaiiRainbow

Alıntı yapılan: Empat - 17 Ağustos 2019 - 18:02:58
[mention=648579]@CuteKawaiiRainbow[/mention]
Lütfen kısa süre içerisinde üst üste ileti (flood) atmayın.

Bunun yerine daha önce attığınız iletiyi düzenleyin.

Sorunu çözmek (bip sesini çıkarmak) için yapmanız gerekeni yapamıyorsunuz ve teamviewer'la yardım teklifimizi reddediyorsunuz.

Bu durumda aslında çok basit olan sorununuzun çözülmemesi çok doğal ve siz verdiğimiz önerileri yap(a)madığınız veya yardım teklifimizi kabul etmediğiniz sürece yardımcı olamayız.
Bu sorunun çözümü gözümün önünde olduğunu bildiğim için 9 ay boyunca (bu konuyu açana kadar) hiç çıt çıkarmadım. Şimdi 1 yıldan fazla oldu ama sorunun ne olduğunu ancak anlayabildim. Daha yeni yeni (5 aydır) Lubuntu kullandığım için nasıl yapacağımı bilmiyorum.

CuteKawaiiRainbow

Yaşadığım sorunun nedeni 6 ay öncesinden belliydi (neredeyse 2 yıl oldu). Eski konularımdan birinde bir kullanıcı eski dizüstü bilgisayarının bip sesi çıkarmamasından dolayı araştırma yapmış ve farklı ses sürücüsü yüklemiş. Ses sürücüsünü yükledikten sonra bip sesi gelmeye başladığını söyledi. Yaptığım küçük test (şarj uyarı bip sesinin Lubuntu kurulum menüsünde gelip gelmediğini test etmek) de ses sürücüsü ile ilgili olduğunu kanıtlıyor. Konunun linki: https://forum.shiftdelete.net/threads/bir-laptopun-bip-sesi-cikarabilecegi-nasil-anlasilir.528248/

CuteKawaiiRainbow

Bu konuyu açmamın üzerinden 9 ay geçti ve bu sorunun donanımsal olduğunu artık biliyorum.

CuteKawaiiRainbow

GRUB_INIT_TUNE ile denedim, o inatçı sistem hoparlörü inatçılığını bırakıp ikna oldu.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.

CuteKawaiiRainbow

Sorunumun çözülmesinden yıllar (3 yıl) sonra GRUB_INIT_TUNE ile zorla müzik notası çalmaya ikna ettiğim sistem hoparlörü (bilgisayar açılırken bir hata olduğunda malum sesi çıkaran bir aygıt) hakkında bir gelişme paylaşmak istiyorum. Sorunumun çözülmesinden itibaren (hâlâ beep komutu ile malum sesi çıkaramıyor olsam da) yaklaşık 7-8 ay boyunca o inatçı sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp TikTok'a ve diğer sosyal medya uygulamalarına (o uygulamalardaki kullanıcı adımı vermek istemiyorum) yüklüyordum. Ancak sorunumun çözülmesinden 7-8 ay kadar sonra resimdeki gibi yeni yüklediğim ve o inatçı sistem hoparlörü ile müzik notası çaldığım videonun sesini kapattılar ve o günden sonra sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı tamamen bıraktım.

CuteKawaiiRainbow

Alıntı yapılan: illedelinux - 04 Haziran 2019 - 15:06:36
Alıntı yapılan: CuteKawaiiRainbow - 04 Haziran 2019 - 13:23:17Sorunun nedenini buldum. Sorun şöyle: Açılışta (ya da BIOS menüsünde) veya eski Lubuntu kurulumunda şarjı az iken birkaç saniyede bir bip sesi geliyor. Ses kartı devreye girince sistem hoparlörü devre dışı kalıyor ve bu yüzden beep yazınca bip sesi gelmiyor.

Senden komutların çıktısı isteniyor, sen ise komutu girdim ama bip çıkmadı diyorsun.
Bu iş böyle bip-zip yazmayla olmaz, önce komutların temel karakterini öğrenin, GNU/Linux'un çalışma prensibini idrak edin.
@speakerXXL gibi hiç kızdığı görülmemiş bir ustamızı dahi kızdırdın.
Hani yardım istiyorsan en azından nasıl yardım istendiğini bilmeniz ve yardım etmeye çalışanlara istediklerini vermeniz gerekir.

Lubuntu ile Beep komutu ile bip sesi çıkarmaya çalışmamdan 4 yıl sonra (sistem hoparlörü ile şarkı çalmayı bırakmış olmama rağmen) başka bir bilgisayarda (kardeşim ile topladığım ve topladıktan yıllar sonra sistem hoparlörünü monte ettiğim bir masaüstü bilgisayarda) Beep komutu ile bip sesi çıkarmayı başardım ve başka bir bilgisayardan bip sesi çıkaralı 1 aydan fazla oldu ancak bu forumda yaşanan erişim sorunundan dolayı gelişmeyi ancak şimdi paylaşmak zorunda kaldım. Ayrıca aşağıya Beep komutu ile sistem hoparlörünü kullanarak 1 aydan fazla bir süre önce deneme amaçlı olarak melodi çaldığım videonun bağlantısını aşağıya bırakıyorum ve o inatçı sistem hoparlörünün bulunduğu dizüstü bilgisayarı (aynı Live USB ile aynı komutu onda da denedim ancak hiçbir işe yaramadı) artık kullanmıyorum.

Beep komutu ile başka bir bilgisayarda melodi çaldığım video