[Çözüldü] İnatçı Sistem Hoparlörü

Başlatan CuteKawaiiRainbow, 11 Nisan 2019 - 17:13:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CuteKawaiiRainbow

Dizüstü bilgisayarımda USB bellek ile Lubuntu'yu denedim. Dizüstü bilgisayarımda sistem hoparlörü (bip sesi çıkaran bir parça) bulunuyor. BIOS menüsünde, açılışta ve kurulum ekranında bip sesi geliyor ama Lubuntu'da ve Windows 10'da bip sesi gelmiyor. Windows 10'da BeepXP64 yükleyerek denedim, sistem hoparlörü kılını bile kıpırdatmadı, Terminal'de denedim ama sonuç yine aynıydı. Resimdeki gibi aygıt yöneticisinde sistem hoparlörü görünüyor ama dizüstü bilgisayar bip sesi çıkarmakta ısrar ediyor. Bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım? (9 aydır bu sorun ile uğraşıyorum)

Edit: 1 yıl sonra GRUB_INIT_TUNE ile denedim, sorunum çözüldü.

speakerXXL

USB bellek üzerinden çalışan bir sistemde yapacağınız değişiklik bir işe yaramaz. Kurulu bir sistemde, aşağıdaki komutla karaliste dosyasını açıp,

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist.conf

aşağıdaki satırı bulunuz,

blacklist pcspkr

önüne # işareti ekleyip dosyayı kaydediniz.

#blacklist pcspkr

Ardından sistemi yeniden başlatmayı denersiniz.

CuteKawaiiRainbow

Bu komutu yazdığımda siyah ekran, kısayollar ve başlıktan başka hiçbir şey görünmüyor. Ne bu komut gözüküyor ne de başka bir şey. Not: Bu işletim sistemini USB'ye kurulu bir sistem olarak yükledim. Yani bütün değişiklikler işe yarıyor. Hatta arkaplan ayarladım, yeniden başlatınca arkaplan değişmedi.

speakerXXL

Aşağıdaki komutun çıktısını kod etiketi içinde foruma aktararak paylaşınız. Resim olarak paylaşmayınız.

grep -R pcspkr /etc/modprobe.d

CuteKawaiiRainbow

Zaten resim olarak paylaşmadım, kodu yazdım. Terminal'de görünen şey boş bir Nano ekranından başka bir şey değildi.

speakerXXL

Bir önceki mesajdaki komutu uçbirimde çalıştırıp, çıktısını kod etiketi içinde foruma aktaracaksınız. İletilerde code etiketi

CuteKawaiiRainbow

Resimdeki gibi Nano ekranı bomboş görünüyor. Ne kodlar görünüyor ne de başka bir şey. Dizüstü bilgisayarı biraz daha zorlasam basit melodileri de çalacak. Sistem hoparlörü o kodu yazmama rağmen resmen keçi gibi inat etmeye devam ediyor. 🐐 (Daha önce Linux kullanmamış biri olarak)

speakerXXL

Niyetiniz dalga geçmek mi bilmiyorum, ama paylaştığınız ekran görüntüsünden farklı bir dosyayı açtığınız belli oluyor. Ayrıca ben sizden böyle çıktı istemedim. Şu komutun çıktısını foruma aktararak paylaşın. Bu saatten sonra vakit harcamak istemiyorum. Çıktıyı paylaşırsanız, farklı bir üyeden destek alabilirsiniz.

CuteKawaiiRainbow

Bahsettiğiniz kodu yazdım ve Terminal'e beep yazdım ama sistem hoparlöründen bir dıt sesi bile gelmedi. UEFI yazılımındandır diye düşündüm, UEFI'yi kapattım ama sistem hoparlörü bana mısın demedi. Normalde BIOS menüsünden ve şarjı az iken açınca bip sesi geliyor. Ayrıca o donanım aygıt yöneticisinde (Windows 10) görünüyor.

Empat

[mention=645402]@CuteKawaiiRainbow[/mention]

Aşağıdaki kodu terminale yazdıktan sonra bir ses gelmeyecek zaten. Sürücünün sembolik link olarak dizinde olup olmadığını göreceğiz. Kodu yazdıktan sonra çıktısını paylaşabilir misiniz?

Kodun sonucunda hiçbir çıktı yazdırılmayadabilir.

Çözüme ulaşabilmemiz için aşağıdaki komutu terminale ya da uçbirime yazıp sonucunu bizimle paylaşmanız gerek.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

CuteKawaiiRainbow

Bu kodu yazsam da Terminal'e beep yazınca cılız bir bip sesi bile gelmedi. Bazı dizüstü bilgisayarların normal hoparlöründen bip sesi çıkardığına dair bazı söylentiler var ama benimkinde ise sistem hoparlörü (bip sesi çıkarması için ayrı bir hoparlör) bulunuyor. Ben de bu aygıt ile melodi çalmak istiyorum. Bunun hakkında Türkçe bir bilgi bulamadım. Dizüstü bilgisayarım bip sesi çıkarmaya direniyor. Kalan zaman (şarjı az iken açınca) bip sesi çıkarıyor. Daha önce Linux kullanmamış birisi olarak yazmadığım ve araştırmadığım kod kalmadı.

Empat

Lütfen yazdığımız iletileri tekrar okuyup anladıktan sonra yanıt verebilir misiniz?

Bahsettiğimiz komutla veya komutu girdikten sonra beep komutuyla bip sesi dahil hiçbir ses gelmesini beklemiyoruz.

Sadece sorunu tespit etmek için bu komutun çıktısını öğrenmek istiyoruz.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

CuteKawaiiRainbow

Tam tersi Terminal'den bip sesi çıkarmak istiyorum.

Empat

Alıntı yapılan: CuteKawaiiRainbowTam tersi Terminal'den bip sesi çıkarmak istiyorum.
Terminal'den bip sesinin neden çıkmadığını ya da bazı zamanlar çıktığını anlamamız için önce sorunu keşfetmemiz ve çözmemiz lazım.

Sorunu keşfetmemiz ve çözmemiz için bize aşağıdaki komutun çıktısını vermeniz lazım.

Aksi taktirde, iletilerimizi anlamanız için yeterli derecede Türkçe bilgisine sahip olmadığınız veya ciddi olmadığınız olasılıklarını göz önünde bulundurarak konuyu kilitlemek durumunda kalacağım.

CuteKawaiiRainbow

Birincisi: YouTube'daki bir videoya benzer bir şey yapmak istiyorum.

İkincisi: Dizüstü bilgisayarının bip sesini ses kaydeden herhangi bir aygıt ile kaydedince bip sesi çok zor duyuluyor.

Üçüncüsü; Bazı yerlerde bazı dizüstü bilgisayarların normal hoparlöründen bip sesi çıkardığına dair söylentiler var. Ancak benim dizüstü bilgisayarım sistem hoparlöründen bip sesi çıkarıyor. (Hatta birkaç ay önce başka bir dizüstü bilgisayarda bahsettiğim olayı yaşamıştım)

Dördüncüsü: Verdiğin kodu girip sistemi yeniden başlatıp Terminal'e Beep yazınca bir tık sesi bile gelmedi. Asıl amacım sistem hoparlörü ile basit melodiler ve şarkılar çalmak.

Beşincisi: 9 ay kadar önce Windows 10'da BeepXP64 ile denemeye çalışmıştım ama ses gelmedi. Bu yüzden Linux'u deniyorum.

Altıncısı: Bu kodu yazınca çıkan şey buydu:
Çıktı:
/etc/modprobe.d/blacklist.conf:blacklist pcspkr

Empat

Paylaştığınız çıktıya göre gerekli modül kara listeye alınmış.

/etc/modprobe.d/blacklist.conf dosyasının içeriğini buraya code etiketleri arasında atar mısınız?

Attıktan sonra size gerekli satırı silip dosyayı kaydetmenizi söyleyeceğim.

Ardından gireceğiniz bir komutla büyük olasılıkla sorun çözülecek.

CuteKawaiiRainbow

Herhangi bir sistem dosyasını not defterinde düzenleyip kaydedince "Permission Denied" diyor. Nano ile yapayım desen boş bir ekrandan başka bir şey görünmüyor. Blacklist.conf dosyasını düzenlemek için önerebileceğiniz başka bir şey var mı?

Empat

Evet, var.

Aşağıdaki komutla dosya içeriğini Nano editörüyle terminalde görüntüleyebilirsiniz.

Komuttan sonra terminal resmini atmanız da yeterli olur bu seferlik.

Nano editöründen çıkmak için Ctrl+X tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Dosyayı düzenlemeden önce buraya içeriğini code etiketleri arasında yapıştırın veya ekran görüntüsünü atın lütfen.

CuteKawaiiRainbow

Bu kodu yazınca veya herhangi bir sistem dosyasını Nano editörü ile açınca resimdeki gibi görünüyor.

Ayrıca daha önce bu kodu yazmıştım. Daha önce hiç Linux kullanmadım (Android hariç).

Empat

Farklı ve eskiden yazılan bir kodu yazıyor ya da yanlışlıkla başka işlem yapıyor olmalısınız.

En iyisi siz buradan bana ulaşın.

Gece ya da yarın müsait olunca, Teamviewer'dan bağlanıp yapayım yapılacak işlemi.

Bu sayede siz de görmüş ve öğrenmiş olursunuz.

Teamviewer yazılımını yüklemek için aşağıdaki komut dizisini girin.

Kopyala - yapıştır yapmanızı tavsiye ediyorum.

sudo wget https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer_amd64.deb && sudo chmod +x *team*.deb && sudo dpkg -i *team*.deb

CuteKawaiiRainbow

Wireless çalışmıyor. Bu yüzden Teamviewer yüklemek istemiyorum. Ethernet ile internete bağlanmak desen Teamviewer yüklemeyi sakıncalı buluyorum. Zaten yıllardır Teamviewer kullanmıyorum. Asıl istediğim sistem hoparlöründen nasıl bip sesi çıkaracağım.

Empat

Ethernet ile wireless bağlantılarından Teamviewer yüklemek arasında hiçbir fark yok.

Size buradan vereceğimiz yönlendirme ve açıklamalarla yardımcı olmak istedik ve defalarca anlatmamıza rağmen yapamıyorsunuz.

Dünya çapındaki en fazla kullanılan yazılıma sakıncalı diyerek, bilgisayarınıza bağlanıp sorununuzu çözmemi de istemiyorsunuz.

Daha da yapabileceğimiz bir şey yok.

Bilgisayarınıza bağlanıp sorunu çözmem hakkında kararınızı değiştirirseniz dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.

CuteKawaiiRainbow

Blacklist komutunu Nano ekranı ile düzenlemeye çalışınca çıkan boş ekrana dikkatlice baktım ve şu yazı çıktı: Türkçe çevirisi 'etc/modprobe.d' konumu yazılabilir değil.

Empat

Büyük olasılıkla, sudo komutunu girmediniz veya hedef dizini yazıp hedef dosyayı yazmadınız.

Yeterince, hatta yeterinden fazlaca net ve çok rahat anlaşılabilir bir şekilde anlattığımız halde yapamadığınıza göre; Teamviewer yükleyip, canlı yardım alma seçeneğini seçmeyecekseniz bu başlık altındaki sorularınıza cevap vermeyeceğim.

Bu tavırlarınız karşısında diğer üyeler ve yetkililer de cevap verecek gibi görünmüyor.

CuteKawaiiRainbow

Nano'yu çalıştırmayı başardım. Ancak işin en garip tarafı aşağıdaki kodu yazıp dosyayı düzenleyip sistemi yeniden başlatıp beep yazınca sistem hoparlöründen cılız bir bip sesi bile gelmedi.
UEFI'yi kapatsam da sistem hoparlörü bana mısın demedi. Teamviewer desen Teamviewer ile çözülecek iş değil. YouTube'da bunu yapan yüzlerce kişi var ama nedense işe yaramadı.