Gönderen Konu: Kubuntu - Ubuntu yardım  (Okunma sayısı 220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba, Gnome Ubuntu kullanıyodum fakat tavsiyeler ile KDE ubuntu (Kubuntu) geçtim. Fakat eski dosyaları VS gibi birçok uygulamada sorun çıkarttığı için silmek istiyorum (Normal Ubuntu'yu) bunu nasıl yapabilirim?

« Yanıtla #1 : »
Merhaba, Gnome Ubuntu kullanıyodum fakat tavsiyeler ile KDE ubuntu (Kubuntu) geçtim. Fakat eski dosyaları VS gibi birçok uygulamada sorun çıkarttığı için silmek istiyorum (Normal Ubuntu'yu) bunu nasıl yapabilirim?

Kubuntu'yu diskte ayrı bölüme kurduysanız, Ubuntu'nun yüklü olduğu bölümü Gnome disk utility veya Gparted ile silebilirsiniz.
Ardından alttaki komutları girmelisiniz.
Kod: [Seç]
sudo grub-install /dev/sda
Kod: [Seç]
sudo update-grub 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

« Yanıtla #2 : »
Hayır, konsol üzerinden sanırım üstüne kurdum. Ayrı bir disk açmadım.

« Yanıtla #3 : »
Gnome kullanmadım, silme komutları hakkında bilgim yok, bilenler yardımcı olacaktır.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

« Yanıtla #4 : »
Kubuntu şuan ki işletim sistemim. Ubuntu'nun çerezleri var sanırım ve bu bazı uygulamaların çalışmasını engelliyor. Ubuntu'da kileri silmem gerek.

« Yanıtla #5 : »
Ubuntu ve kubuntu olayında temel fark tercih edilen programlar gibi özetlesek çok yanlış olmaz heralde, yani ubuntu silmek dediğinizide ubuntu ile gelen paketleri silmekten bahsediyonuz ki o durum biraz zor ama sorunlar için yeni bir kullanıcı oluşturum onunla ve onunla kde oturumu açın belki bazı sorunları yaşamazsınız diğer sorunlar içinde malesef biraz araştırmanız gerekiyor.

« Yanıtla #6 : »
@gecegezen

Ben de en mantıklısı yeni kullanıcı oluşturup artık onunla işlem yapmak diye düşünüyorum.

@RexSky

Mümkünse tüm sistemi format esnasında temizleyerek, en baştan Kubuntu kurun.

Aksi taktirde zincirleme sorunlar ortaya çıkabilir.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.
If you can IMAGINE IT, you can ACHIEVE IT; If you can DREAM IT, you can BECOME IT!
The only true wisdom is in knowing you know nothing!

« Yanıtla #7 : »
@RexSky, eğer Kubuntu'yu Ubuntu'nun üzerine kurduysanız bahsettiğiniz gibi sorunlar yaşamanızın sebebi ev dizininin farklı bir disk bölümünde kurulu olması ve Kubuntu için oluşturduğunuz kullanıcı için de bu bölümü kullanıyor olmanız olsa gerek. Öyleyse, yapmanız gereken ev dizini altında uygulamalara ait ayar dosyalarını silmektir. Bu dosyaları /home/kullanıcı_adı/.config, /home/kullanıcı_adı/.local/share dizinleri içinde bulabilirsiniz. Tam olarak ne gibi sorunlarla karşılaştığınızı ifade ederseniz doğru çözümü sunabiliriz.

« Yanıtla #8 : »
Arkadaşlar merhaba,

Ubuntu kurulumu yapmak istiyorum, (https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi) fakat durum şöyle ki;

Kullandığım cihaz bir laptop ve üzerinde hali hazırda Windows 10 kurulu ben yeni bir Ssd disk alarak bu diski laptopumda cd-rom yerine taktım mevcut olarak bilgisayarımda 2 ayrı disk olacak şekilde, USB den kurulum gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Windows yüklü diskime WSSD ve Ubuntu yükleyeceğim diske USSD diski dersem eğer.

Kurulum ekranına geliyorum, USSD diskimi yapılandırıp kurulumu tamamlıyorum yukarıda *bağlantıda son ekran görüntüsü görünür şekilde hatasız gidiyorum.

Fakat yeniden başlama esnasında klavyeden boot ekranına gelip işletim sistemi seçmek istediğimde USSD seçmem halinde mor bir ekran önünde yazılar geliyor ve aşağıdaki şekilde hata alıyorum.

-error: no such partition
Entering rescue mode...

WSSD diskini seçtiğimde sorunsuz olarak Windows çalıştırabiliyorum.

Problem hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

Değerli vaktiniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eğer talebimi yanlış bir yere açtıysam şimdiden kusurmu mazur görün.

« Yanıtla #9 : »
1-Öncelikle bios'dan güvenli ön yüklemeyi kapatmanız gerekir.(Secureboot-csm)olmalı Yeni Debian dağıtımlarında güvenli ön yükleme yapılabiliyormuş,diger Linux dağıtımlarında'da yakında geçerli olur.
2-Windows tarafında hızlı başlat seçenegi kapatılmalı
3-Windows yüklü ssd büyük ihtimal gpt formatındadır,Ubuntu kurulacak disk'de aynı format olmalı
4-Ubuntu kurulumu yaparken.512 mb fat32 formatında bir bölüm oluşturup boot efi olarak ayarlayın,sistem için bir bölüm ve istege bağlı ayrı bir ev bölümü oluşturun bilgisayarınızın rami düşükse swap bölümü öneririm.