İndirme DE sıkkıntı

Başlatan KasvetMEN, 25 Mart 2019 - 22:10:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KasvetMEN

Merhaba arkadaşlar bendeki chromium u sildim chromium Web browser in indireceğidim ama hata verdi ve vir dosya konumunu yazdı terminaldende

sudo apt-get install Chromium Web Browser
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: Chromium paketi bulunamadı
E: Web paketi bulunamadı
E: Browser paketi bulunamadı
mehmet@progamerpc:~$

Yazdım ama bu kodu verdi

ARTIK DÜZELDİ AMA ARADA NEDEN BÖYLE YAPIYOR BİLMİYORUM

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mart 2019 - 22:20:58

birde terminalde bir şeyi kaldırmak için

sudo apt-get remove (program adı)

mı yazıyoruz
<<<<<<<<<<TÜRKİYE>>>>>>>>>>

gecegezen

apt paket yöneticisidir artık apt-get yerine apt yazman yeterli. Program yerine paket deme sebebim bir program için birden fazla paket yüklemen gerekebilir. Mesela Chromium Web Browser Bir program ismidir o şekilde yazarsanı apt-get 3 farklı paket kurmaya çalışır bunlar:Chromium, Web ve browser eğer depolarda olan bir program kurmak istiyorsanız çoğu zaman programın ilk 2 3 harfini yazıp tab tuşuna başmanız yeterli olucaktır olmadığı durumlarda  iki defa tab tuşuna başıp karşınıza çıkan paket listesinden programın paketini ismini çıkartabilirsiniz..
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Empat

[mention=645135]@KasvetMEN[/mention]

Paket adlarında daima boşluk bulunmaz.

Sadece apt paket yöneticisinde değil tüm komut satırındaki işlemlerinizde gireceğiniz bir parametre veya argümanda boşluklar varsa, içeriği çift tırnak " " içine almalı ya da her boşluktan sonra kaçış operatörünü / kullanmalısınız.

Chromium Web Browser adında bir paket olduğunu varsayalım ve bunu doğru bir şekilde yazalım:

Birinci yöntem:
sudo apt install "Chromium Web Browser"

İkinci yöntem:
sudo apt install Chromium\ Web\ Browser

Apt paket yöneticisinin sık kullanılan komutlarının anlatıldığı makaleye gitmek için buraya tıklayınız.

Not: Ayrıca belirtmeliyim ki, apt-get kullanmak zorunda değilsiniz. Apt ve apt-get arasında ciddi bir fark yoktur. Temel komutlarda her ikisini de kullanabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

nebula

Acaba paketin adı chromium-browser olabilir mi?
yani
sudo apt-get install chromium-browser
...
Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya dünyamıza inecek ölüm. -N.H.R.-

Empat

[mention=645163]@nebula[/mention]

Elinize sağlık. Uzun süre Ubuntu kullanmadığımdan yaygın paketlerin adlarını dahi unuttum.

[mention=645135]@KasvetMEN[/mention]

Ubuntu'nun repolarındaki paketleri buradan detaylı bir şekilde aratabilir, tam adlarını ve açıklamalarını öğrenebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

nebula

Empat, mimkin değil zaten çok yaygın olsa, sık kullansanız bile paket tam adlarıyla, tam karakterleriyle hatırlamak, reponun editörü falan edilseniz :)
benim repo ubuntu'nunki ordan baktım kabaca.
...

Empat

[mention=645165]@nebula[/mention]

İmkansız diye bir şey yoktur. Genel olarak ciddi derecede unutkanlık problemim olmasına rağmen -sıkılarak olsa da- üst üste yaptığım şeyler bilinçaltımdan ve zihnimden kolay çıkmıyor.

Son 1 yılda değiştirdiğim, denediğim dağıtımların sonunda Arch Linux'a döndüğüm için sistemimde 5 kereden fazla Arch Linux formatı attım. Her formattan sonra, conky, dock, chromium, filezilla, virtualbox vb. yüzlerce paket yükledim.

Bu yüzden yüklediğim paket adları gayriihtiyaci bir şekilde aklımda. Sadece beynim yorgun olduğu zamanlar hatırlayamayabiliyorum.

Dpkg paketlerindeki gibi uzun uzun sürüm numarası yazmadığı sürece hatırlamamda sorun olmuyor.

Sanırım işim repoda editörlük olsa paket isimlerini adımdan daha iyi bileceğim.  :)

nebula

bilinen uygulamalar orijinal isimleriyle veya popüler isimleriyle aynı paket adını almış iseler hatırlamak çok anormal değildir de
bilinen isimlerine ekler veya bir takım ek karakterle isimlendirilerek paketlenmişlerse, 3-5 tanesinden fazla hatırlamak biraz tuhaf geliyor.
Ama hafızası çok açık insanlar da yok değil tabii. Mesela çocukkken dini maksatla "hafızlık" eğitimi almış kişilerde çok gözlemledim bunu.
Ya da ben biraz gerizekalıyım :P
...