Ubuntu 16.04'te ekran kartının "llvmpipe (llvm 6.0 256 bits)" olarak gözükmesi

Başlatan Academician, 25 Mart 2019 - 21:20:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Academician

Herkese merhabalar; Monster marka laptopuma "hyper-v" kullanarak  ubuntu 16.04 sürümünü yükledim ve ubuntuda yeniyim,
ubuntuda bilgisayar ayrıntıları dediğim zaman işlemci'mi görüyor fakat grafik kısmında "llvmpipe (llvm 6.0 256 bits)" yazıyor, haliyle ubuntu ekranındayken çok ciddi kasmalar oluyor kullanmak mümkün olmuyor, en azından intel'i nasıl yüklerim ? bu konuda yardımcı olur musunuz ?

Bu konuyla ilgili yazılanları hem ingilizce hem türkçe forumlardan takip ettim fakat sanal bilgisayar olarak kurduğum için benzer çözümler bulamadım.

sudo apt-get install mesa-utils;

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
31,0 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 118 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe amd64 mesa-utils amd64 8.3.0-1 [31,0 kB]
0 sn.'de 31,0 kB alındı (38,0 kB/s)       
Daha önce seçili olmayan mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 214745 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../mesa-utils_8.3.0-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: mesa-utils (8.3.0-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.7.5-1) ...
Ayarlanıyor: mesa-utils (8.3.0-1) ...

Sürüm Bilgisi;
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.6 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

Ekran kartının modeli;

00:08.0 VGA compatible controller [0300]: Microsoft Corporation Hyper-V virtual VGA [1414:5353]
Kernel driver in use: hyperv_fb
Kernel modules: hyperv_fb

Sürücü adı;
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 6.0, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Çözünürlük ve yenileme hızı;
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1152 x 864, current 1152 x 864, maximum 1152 x 864
default connected primary 1152x864+0+0 0mm x 0mm
   1152x864       0.00*

sürücülerin olup olmadığı;
tekrar terminal satır ekranına dönüyor.

Şimdiden teşekkür ederim

speakerXXL

Ana sisteme ve misafir sisteme Virtualbox eklentilerini kurun. Ardından ayarlardan 3D hızlandırmayı etkinleştirin. Bu şekilde Chromium sürücüsü etkinleşecektir, misafir sistemin genel amaçlı kullanımı için yeterli olacaktır.

Intel sürücüsünü yükleyemezsiniz, nedeni için sanal ortamlardaki misafir sistemler hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Academician

Öncelikle yanıt için teşekkürler;

Ubuntuyu virtual box ile'de kurmayı denedim (kurulum esnasında 3D hızlandırmayı etkinleştirerek) fakat aynı iso dosyasını kullanmama rağmen virtual boxta kurulum ekranı takıldı ve kuramadım o yüzden hyper v'ye döndüm.

İntel sürücüm sanal ortamı desteklemiyormuş sanırım bir program kurup kontrol ettim pasif gözüküyordu o yüzden ubuntuya intel'i kurmadan nvidia driver'ını "sudo apt" kullanarak kurmayı denedim  80 mb bir indirme yaptı yeniden başlattım fakat şimdide şifre isteme ekranından ileriye gidemiyorum.

speakerXXL

Kısaca şöyle belirteyim, sanal sistemler sanal donanımlar kullanır, (usb aygıtlar gibi istisnalar hariç)  fiziksel donanımları kullanmazlar.

Virtualbox altında, ana sürüm yerine Xubuntu, Ubuntu MATE gibi hafif sürümleri denemeniz daha uygun olabilir.

Eğer bu sürümlerle ilgili kurulum sorunu yaşarsanız, yeni bir konu altından yardım isteminiz daha uygun olabilir.

Academician

Yani sonuç olarak, sanal makineler fiziksel ekran kartlarını tanımazlar o yüzden hyper'da intel ya da nvidia'yı hiç bir şekilde görmeyecek,
o yüzden sanal makine olarak ubuntu 16.04'ü kurmayın daha hafif şeyler kurun diyorsunuz, doğru mudur ? :)

Empat

[mention=645144]@Academician[/mention]

Aynen öyle. Sanal makineye kuracağınız dağıtımdaki masaüstü ortamını sanal makineye ayıracağınız CPU ve ram miktarına göre seçin.

Aşağıdaki komutla inxi aracını yükleyip bir altındaki komutun çıktısını buraya code etiketleri arasında atarsanız size masaüstü ortamı önerebilirim.

inxi aracını yükleyelim
sudo apt install inxi

Sistem özelliklerine bakalım
inxi -F
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Academician

Teşekkür ederim Sayın Empat, paylaşıyorum bilgileri;
System:    Host: cml-Virtual-Machine Kernel: 4.15.0-45-generic x86_64 (64 bit)
           Desktop: Unity 7.4.5  Distro: Ubuntu 16.04 xenial
Machine:   Mobo: Microsoft model: Virtual Machine v: 7.0
           Bios: American Megatrends v: 090007 date: 05/18/2018
CPU:       Single core Intel Core i7-8750H (-UP-) cache: 9216 KB
           speed: 2208 MHz (max)
Graphics:  Card: Microsoft Hyper-V virtual VGA
           Display Server: X.Org 1.19.6 drivers: fbdev (unloaded: vesa)
           Resolution: 1152x864@0.00hz
           GLX Renderer: llvmpipe (LLVM 6.0, 256 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 18.0.5
Network:   Card: Failed to Detect Network Card!
Drives:    HDD Total Size: 32.2GB (17.6% used)
           ID-1: /dev/sda model: Virtual_Disk size: 32.2GB
Partition: ID-1: / size: 29G used: 4.4G (17%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: swap-1 size: 1.02GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   None detected - is lm-sensors installed and configured?
Info:      Processes: 162 Uptime: 1 min Memory: 745.0/7953.7MB
           Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35

Empat

[mention=645149]@Academician[/mention]

Bir an Windows üzerine sanal makine kurduğunuz unutup Linux üzerine kurduğunuzu sanarak inxi komutunu istemiştim.

Ana sisteminizden donanım bilgilerini verebilir misiniz?

x model CPU
x GB ram
x model ekran kartı
Bilgisi yeterli olur. SSD kullanıyorsanız belirtin lütfen.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

speakerXXL

Alıntı YapCPU:       Single core Intel Core i7-8750H (-UP-) cache: 9216 KB

Buradaki bilgilere göre kullandığınız işlemcinin sanallaştırma desteği mevcut. Bu özellik bazen BIOS'tan pasifleştirilmiş olabiliyor, bunu kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

Ubuntu'nun ana sürümü Gnome Shell ile geliyor, bu masaüstü sisteminin 3D özelliklerini kullanır. Misafir eklentileri etkin olmayabileceği için bu sebeple performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sebeple daha hafif sürümleri önerdim, MATE ve Xfce masaüstü ortamı da compositing teknolojisini kullanabiliyor, ama masaüstü ortamlarının çalışması için etkin biçimde 3D desteği gerekmiyor. Bu sebeple bu sürümlerden birisini kurmanız, yaşadığınız performans sorununu çözebilir. Ayrıca sistem kaynaklarını daha az kullandıkları için, misafir sistemler için daha uygun olabilir.

[mention=645152]@Empat[/mention]'in öğrenmek istediği şekilde eğer sisteminizdeki RAM miktarı da azsa, hafif olan masaüstü ortamları ile devam etmeniz daha uygun. Ubuntu'nun ana sürümüyle performanslı biçimde çalışmak için, misafir sisteme en az 3-4 GB. RAM ayırmanız gerekir. Xfce ve MATE msaüstü için 2-2,5 GB. civarı RAM yeterli olacaktır.

ersoy28

Alıntı yapılan: speakerXXL - 26 Mart 2019 - 11:50:43
Alıntı YapCPU:       Single core Intel Core i7-8750H (-UP-) cache: 9216 KB

Buradaki bilgilere göre kullandığınız işlemcinin sanallaştırma desteği mevcut. Bu özellik bazen BIOS'tan pasifleştirilmiş olabiliyor, bunu kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

Ubuntu'nun ana sürümü Gnome Shell ile geliyor, bu masaüstü sisteminin 3D özelliklerini kullanır. Misafir eklentileri etkin olmayabileceği için bu sebeple performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sebeple daha hafif sürümleri önerdim, MATE ve Xfce masaüstü ortamı da compositing teknolojisini kullanabiliyor, ama masaüstü ortamlarının çalışması için etkin biçimde 3D desteği gerekmiyor. Bu sebeple bu sürümlerden birisini kurmanız, yaşadığınız performans sorununu çözebilir. Ayrıca sistem kaynaklarını daha az kullandıkları için, misafir sistemler için daha uygun olabilir.

[mention=645152]@Empat[/mention]'in öğrenmek istediği şekilde eğer sisteminizdeki RAM miktarı da azsa, hafif olan masaüstü ortamları ile devam etmeniz daha uygun. Ubuntu'nun ana sürümüyle performanslı biçimde çalışmak için, misafir sisteme en az 3-4 GB. RAM ayırmanız gerekir. Xfce ve MATE msaüstü için 2-2,5 GB. civarı RAM yeterli olacaktır.

Merhaba,

Benim notebookum da sadece Ubuntu MATE 19.04 64 Bit yüklü, ekran 19" ve çözünürlük 1024X768 , çok rahatsız edici bir çözünürlük bu.

XXXX X 1080 pixel olmasını sağlamak istiyorum.

Sistem bilgilerimin aşağıdaki gibi.

PU:
  Topology: Quad Core model: Intel Core i7-2670QM bits: 64 type: MT MCP
  L2 cache: 6144 KiB
  Speed: 798 MHz min/max: 800/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 798 2: 798
  3: 798 4: 800 5: 798 6: 799 7: 798 8: 798
  Flags: acpi aes aperfmperf apic arat arch_perfmon avx bts clflush cmov
  constant_tsc cpuid cx16 cx8 de ds_cpl dtes64 dtherm dts epb ept est
  flexpriority flush_l1d fpu fxsr ht ibpb ibrs ida lahf_lm lm mca mce
  md_clear mmx monitor msr mtrr nonstop_tsc nopl nx pae pat pbe pcid
  pclmulqdq pdcm pebs pge pln pni popcnt pse pse36 pti pts rdtscp rep_good
  sep ss ssbd sse sse2 sse4_1 sse4_2 ssse3 stibp syscall tm tm2 tpr_shadow
  tsc tsc_deadline_timer vme vmx vnmi vpid x2apic xsave xsaveopt xtopology
  xtpr

Çözünürlüğü HD ye çevireilirmiyiz ? Yöntemler nelerdir ?

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Kemal Sunal