[Çözüldü] Ubuntu 18.04 Sıfırlama

Başlatan hitthesarik, 25 Mart 2019 - 18:08:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hitthesarik

Selamlar,

Ben ubuntu'da acemiyim ama gerçekten çok sevdim acemiliğimden kaynaklı bir kaç hata yaptım sıfırlamak istiyorum nasıl sıfırlayabilirim ?

Empat

Ubuntu'nun tüm ayarlarını tek tıkla sıfırlamanın bir yolu yok.

Yaptığınız hatayı anlatır ve gerekli bilgileri verirseniz çözümünü buluruz.

Linux'ta timeshift gibi yazılımları kullanarak sisteminizi bir önceki zamana geri yükleyebilirsiniz.

Sistem sıfırlama derken Windows'taki sıfırlama seçeneğini kastediyordunuz sanırım.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

hitthesarik

Alıntı yapılan: Empat - 25 Mart 2019 - 19:01:12
Ubuntu'nun tüm ayarlarını tek tıkla sıfırlamanın bir yolu yok.

Yaptığınız hatayı anlatır ve gerekli bilgileri verirseniz çözümünü buluruz.

Linux'ta timeshift gibi yazılımları kullanarak sisteminizi bir önceki zamana geri yükleyebilirsiniz.

Sistem sıfırlama derken Windows'taki sıfırlama seçeneğini kastediyordunuz sanırım.

Nginx ile lemp kurulum yapmak istedim ama çok karıştırdım gerek olmayan paketleri yükeldim sisteme sanırım reinstall yapmam gerek bunun için veya ubuntu silip tekrar kurmak ?

Empat

Gerekli olmayan paketlerin sisteme, depolama aygıtını işgal etmesinde başka zararı olmaz.

Bu yüzden sistemi yeniden kurmanıza gerek yok.

Eğer gerekli olmayan paketleri yükledikten sonra komut satırını fazla kullanmadıysanız bu paketlerin ne olduğunu ~/.bash_history dosyasına bakarak öğrenebilirsiniz.

~/.bash_history dosyasında girdiğiniz son 500 komutu görürsünüz.

Bir diğer alternatif paketlerin içinde geçen bir karakterlere göre arama yaparak yüklediğiniz gereksiz paketleri tespit etmektir.

Aşağıdaki komutla içinde php, sql ve apache geçen tüm paketleri görüntüleyebilirsiniz.

sudo dpkg -l *php* *sql* *apache*

Aşağıdaki komutla içinde php, sql ve apache geçen tüm paketleri silebilirsiniz.

sudo apt remove --purge *php* *sql* *apache*

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

hitthesarik

Alıntı yapılan: Empat - 26 Mart 2019 - 19:58:59
Gerekli olmayan paketlerin sisteme, depolama aygıtını işgal etmesinde başka zararı olmaz.

Bu yüzden sistemi yeniden kurmanıza gerek yok.

Eğer gerekli olmayan paketleri yükledikten sonra komut satırını fazla kullanmadıysanız bu paketlerin ne olduğunu ~/.bash_history dosyasına bakarak öğrenebilirsiniz.

~/.bash_history dosyasında girdiğiniz son 500 komutu görürsünüz.

Bir diğer alternatif paketlerin içinde geçen bir karakterlere göre arama yaparak yüklediğiniz gereksiz paketleri tespit etmektir.

Aşağıdaki komutla içinde php, sql ve apache geçen tüm paketleri görüntüleyebilirsiniz.

sudo dpkg -l *php* *sql* *apache*

Aşağıdaki komutla içinde php, sql ve apache geçen tüm paketleri silebilirsiniz.

sudo apt remove --purge *php* *sql* *apache*

Çok teşekkür ederim size verdiğiniz bilgiler ve kodlar için.

Empat

Rica ederim. Yardımseverliği, öğrenince öğretmeyi benimseyen birisi olarak görevim bu.

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.