Elementary OS Kurulumu Sırasında Bölünmüş HDD'nin Görülmemesi

Başlatan attackred, 24 Mart 2019 - 23:34:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attackred

Merhaba,
Elementary OS'u bilgisayarıma kurmak istiyorum. 1 TB harddiskimi windows 10 kurarken (ssd de kurulu windows) 2 parçaya bölmüştüm. 380 GB olan 2. parçayı görmüyor sistem. 1. parçayı görüyor ama orada da çok dosya bulunuyor. Ben kurulumu bu 380 gb olan alana yapmak istiyorum ama kurulum sihirbazında da HDD alanı 500 gb olarak gözüküyor ve bu 2. parça yok. Ne yapabilirim bilgisi olan var mı?

Güncelleme: Sistemi kurmayı başardım, diski biçimlendirilmemiş bırakarak kurulumda düzelttim.
Şimdi başka bir sorunla karşı karşıyayım. Elementary OS'u açtığım zaman yaklaşık 1 dk sonra sistem kitleniyor, yanıt vermeyi kesiyor ve donup kalıyor. Log out gibi işlemler sırasında da aynı sorun var. Kapanmıyor, tuşa basarak kapatıyorum mecburen. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Empat

Merhaba.

Birinci ve ikinci bölümün dosya sistemi nedir?

İkinci parçayı ham (biçimlendirilmemiş) bıraktınız değil mi?

Eğer öyleyse Windows kurulum aygıtıyla biçimlendirmeyi deneyin. Eğer biçimlendirdiyseniz tam tersi olarak o bölümü ham bırakmayı deneyin.

ElemantaryOS kurulumu hakkında pek bilgim yok. Verdiğiniz bilgiler dahilinde önerebileceğim öneriler bunlar.

Sonucu aktarmayı unutmazsanız diğer üyeler de yardımcı olabilir veya aklımızda bir fikir şekillenebilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

attackred

Alıntı yapılan: Empat - 25 Mart 2019 - 07:00:31
Merhaba.

Birinci ve ikinci bölümün dosya sistemi nedir?

İkinci parçayı ham (biçimlendirilmemiş) bıraktınız değil mi?

Eğer öyleyse Windows kurulum aygıtıyla biçimlendirmeyi deneyin. Eğer biçimlendirdiyseniz tam tersi olarak o bölümü ham bırakmayı deneyin.

ElemantaryOS kurulumu hakkında pek bilgim yok. Verdiğiniz bilgiler dahilinde önerebileceğim öneriler bunlar.

Sonucu aktarmayı unutmazsanız diğer üyeler de yardımcı olabilir veya aklımızda bir fikir şekillenebilir.
2 Bölümde biçimlendirilmiş halde NTFS sistemde. Acaba birincil gözüktüğü için mi böyle bir sıkıntı yaşatıyor olabilir?
Güncelleme: Sistemi kurmayı başardım, diski biçimlendirilmemiş bırakarak kurulumda düzelttim.
Şimdi başka bir sorunla karşı karşıyayım. Elementary OS'u açtığım zaman yaklaşık 1 dk sonra sistem kitleniyor, yanıt vermeyi kesiyor ve donup kalıyor. Log out gibi işlemler sırasında da aynı sorun var. Kapanmıyor, tuşa basarak kapatıyorum mecburen. Nasıl bir yol izleyebilirim?

[mention=645110]@Empat[/mention] Çözüm önerileriniz Ubuntu 18.04 üzerine olursa da sorun yaşanmaz. Bu sistem Ubuntu 18.04 üzerine kurulu geliyor. Sistem hakkında kısmında bu bilgi yer alıyor.

Empat

Sorun saptandı gibi bir uyarıyla karşılaşıyor musunuz?

Eğer karşılaşmıyorsanız sistemi açınca sistem kilitlenmeden uçbirimi açıp aşağıdaki komutu girin ve htop aracını yükleyin. İkinci komutun resmini çekip atın lütfen.

Alternatif olarak sistem açılınca Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla aşağıdaki komutu girin ve htop aracını yükleyin. İkinci komutun resmini çekip atın lütfen.

sudo apt install htop

htop
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

attackred

[mention=645118]@Empat[/mention] öyle bir uyarıyla karşılaşmıyorum, kitleniyor ya da uygulama yanıt vermeyi kesti bekle veya kapat çıkıyor.
Bu arada dersten geldim ve tekrar açtığım zaman açılış logosu kısmında kalıyor ben de nomodeset quiet splash ile giriş yapıyorum, bu sefer ekran çözünürlüğü 4:3 olarak geldi ve duzeltilmiyor. Bu yüzden kodları şu an uygulamadım, donma yapmadı bu sefer. Sistem güncellemesi yapıp tekrar kontrol edeceğim

nasilolcekbuisler

[mention=645123]@attackred[/mention]

sorunun kesin bir çözümü yok. bende karşılaştım. sistemi yeniden kurun düzelir. bazen birşeylerden dolayı öyle oluyor. yaşayacağınız bir sorunu daha söyleyeyim. 1-2 hafta içerisinde açılış acayip yavaşlayacak. çözümü bilen varsa veya yardım edebilirim diyen varsa yardım ederse bizde deneriz. 

Empat

[mention=645183]@nasilolcekbuisler[/mention]

Sizin yaşadığınız x sorunundan sonra birkaç hafta sonra yaşadığınız y sorununu başka birisi yaşamayabilir.

x sorunundan sonra yaşadığınız y sorununun x sorununa %100 bağlı olduğunu nereden bilebiliyorsunuz?

Bırakın işletim sisteminin yeni kurulduğundaki binlerce dosyadaki kodların toplamının milyonları bulmasını, sadece Linux kernel'ında bile milyonlarca satır kod var ve yanlış yazılmış bir karakter zincirleme sorunlara neden açabilir.

Yaşadığınız x sorunundan birkaç hafta sonraki y sorununun x sorununu yaşayan birisinin de yaşayabileceğini söylemenizin doğru olması için aşağıdaki 3 nedenden birisine sahip olmalısınız.

1 - X sorununda bir bug bulunmuştur ve y sorununa neden oluyordur.

2 - Karşıdaki kişinin de sistemi ilk yüklediği andan itibaren yaptığı (yüklediği, yapılandırdığı vs.) her şey sizinkiyle birebir aynıdır.

3 - İşletim sistemindeki tüm kodları (yazılımlar, kabuk, sistemin temel araçları ve sistemdeki aklınıza gelebilecek her şey) bilen ve analiz edip değerlendirebilecek bir beyne sahipsinizdir.

x sorunundan sonra yaşadığınız y sorununa, yüklediğiniz herhangi bir yazılım veya sistemde ya da yazılımda yaptığınız en küçük bir ayar neden olabilir.

Sayılamayacak kadar etken varken nasıl yaşadığınız x sorunundan uzun bir süre sonra, karşılaştığınız y sorununu başka bir x sorununu yaşamış birisinin de karşılaşabileceğini söylemek yanlış bir bilgidir.

Lütfen verdiğimiz önerilere ve bilgilere dikkat edelim.

nasilolcekbuisler

[mention=645187]@Empat[/mention]

bu kadar uzun,boş ve saldırgan bir yazı yazacağına keşke çözüm üretseydin gözümüzdeki yerin daha farklı olurdu.

Empat

[mention=645207]@nasilolcekbuisler[/mention]

Amacım ortamı germek, polemik çıkarmak veya saldırganlık değil. Amacım örneklerle ve detaylarla anlatarak verdiğiniz bilginin yanlış olduğunu belirtmek.

Amacım saldırganlık veya polemik olsa, bir ya da iki cümleyle polemik başlatabilecekken neden sizin için o kadar uzun, örneklerle dolu ve detaylı bir yorum yazayım?

Bir konu hakkında yeterli bilgim yoksa yanlış bilgi vermek yerine, öğrenip doğru bilgiyi vermeyi ya da hiç bilgi vermemeyi tercih ederim.

Bu yüzden bu konu hakkında kayda değer bir çözüm öneremedim ve üye dönüş yapmayınca sorunu çözebileceksem dahi çözemedim.

İnternetteki bilgi kirliliğini önlemek için bu tercihimi size de tavsiye ediyorum.