Nvidida Kurulum Hataları

Başlatan doggukan, 23 Mart 2019 - 13:38:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doggukan

Yapmak istediğim olay inteli kullanmak . fakat arada blender ve steam oyunlarım için primusrun kullanabileyim.

Bütün kurulum yönergeleerini denedim internetten sürekli nvidia module not found sorununda buluyorum kendimi.dkms ile kontrol ettiğimde ise yüklü görünüyor

PC:Dell 7577 Laptop(1050ti)

Lütfen biri yardımcı olsun kafayı yiyeceğim en sonunda.Şuanda bütün herşeyi sildim sistemden olduğu gibi duruyor mağazadan 390 sürümlü driver kurulu default olarak gelen o kadar ppa felan hepsini sildim bumblebee kaldırıldı ilk kurulum haliyle duruyor laptop.Takip edeceğim rehber verirseniz çok iyi olur.

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

doggukan

Alıntı yapılan: illedelinux - 23 Mart 2019 - 14:17:27
Burada bir çok sorunun cevabı var.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ana_Sayfa 

zaten baktim butun konulara .bende olan hatalar genelde eski surumlerde olmus .hicbir cozum yolu ise yaramadi baktigim konularda .o yuzden ayri bi baslik actim zaten yerli yabanci hangi kaynaga bakarsam bakayim illa bi yerde bi hata cikiyor.

yeni konu acmamin sebebide vereceginz rehbere kuruluma gore hareket edeyimki sorun cikarsa anlamaniz daha kolay olur.

speakerXXL

Ubuntu 18.04 tabanına Bumblebee kurmak için buradaki konuyu inceleyebilirsiniz. Primusrun komutu güncel sistemlerde sorun çıkartıyor, bunun yerine buradaki öneriyi uygulamalısınız (aynı kapıya çıkar).

doggukan

Alıntı yapılan: speakerXXL - 23 Mart 2019 - 15:08:07
Ubuntu 18.04 tabanına Bumblebee kurmak için buradaki konuyu inceleyebilirsiniz. Primusrun komutu güncel sistemlerde sorun çıkartıyor, bunun yerine buradaki öneriyi uygulamalısınız (aynı kapıya çıkar).

Teşekkürler verdiğiniz rehber çalıştı.fakat

Dediğiniz adımları yaptım.Hiçbir sıkıntı çıkmadı fakat şöyle bi durum var nvidia üzerinden çalışyordu ekran kartı (nvidia x server settingse baktım) onu intele alıp reboot attıgımda tekrar  hata almaya başladım.Acaba ayarlarda nvidia çalışıyor gözüksede intelimi kullanıyor ? yani o ayarın nvidiada mı kalması gerek?

ayrıca glxgearsı normal veya optirunla çalıştırdıgımda aynı fps degerini aldım.bu normal midir ?

speakerXXL

Nvidia Prime ve Bumblebee'yi bir arada kullanamazsınız. Bunlardan birisini tercih etmeniz gerekiyor. Konuda anlatıldığı biçimde tüm sürücüleri/paketleri kaldırıp yeniden kurun. Nvidia Prime paketi kuruluysa aşağıdaki komutla kaldırın.

apt purge nvidia-prime

doggukan

Alıntı yapılan: speakerXXL - 23 Mart 2019 - 16:01:52
Nvidia Prime ve Bumblebee'yi bir arada kullanamazsınız. Bunlardan birisini tercih etmeniz gerekiyor. Konuda anlatıldığı biçimde tüm sürücüleri/paketleri kaldırıp yeniden kurun. Nvidia Prime paketi kuruluysa aşağıdaki komutla kaldırın.

apt purge nvidia-prime

Sorun ekran kartı olarak intel seçtiğimde nvidia devredışı kalıyor.Nvidiaya getirdim ve glxgears açtım nvidia-smi ilede gpu etkinlik varmı baktım.ve etkinlik yoktu yani intelde çalışıyordu .optirun ile açtığımda ise işlemler nvidia-smi çıktısında göründü.

Yani sorun en başından beri kurulum yaptıktan sonra denettim masasından  intel olarak seçmemmiş ekran kartını.Çok teşekkür ederim yardımarınız için.Konu kilitlenebilir.

speakerXXL

Bumblebee kullanmak istediğinizde, sürücü yöneticisi gibi bir araçla Nvidia sürücüsünü kurmamanız gerekir. Çünkü bu araç otomatik olarak nvidia-prime paketini kuruyor ve Nvidia sürücüsünü varsayılan yapıyor.

Alıntı Yapayrıca glxgearsı normal veya optirunla çalıştırdıgımda aynı fps degerini aldım.bu normal midir ?

Primus'ta vsync etkindir, bu sebeple FPS hızı sınırlanır. Primus'a alternatif VirtualGL var, bunu kurarsanız optirun tarafından otomatik/varsayılan olarak kullanılacaktır. VirtualGL'de vsync etkin değildir.