Antergos Base kurulum ve sonrası

Başlatan illedelinux, 21 Mart 2019 - 19:17:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Merhaba arkadaşlar, Gui arayüzlü saf bir Arch kurulumu olsun ama oturumu da kendimiz belirleyelim diye bir haftadır yeryüzünde denemediğim script kalmadı, hepsi nakavt oldu, kimisi terkedilmiş, kimisi hatalı, kimisi hiç çalışmadı, kimisi de kurulumdan sonra kafayı yedi, buna yerli scripler de dahil.
Lakin daha önceki denemelerimde aynı hataları vermesine karşın Antergos dağıtımı bu işi essahtan oturtmuş.
Bu yüzden saf Arch tabanına sahip Antergos dağıtımının masaüstü olmayan Base kurulumunu ve sonrasını anlatmaya çalışacağım.
Antergos dağıtımı Cnchi adlı Gui arayüzlü kurucu yazılım ile Arch kurulumunu basitleştirmekle kalmamış ayrıca bizlere bir çok ortam seçeneği de sunuyor.
Bu seçeneklerden biri olan Base seçeneği ile kurulum yapacağız ve masaüstü ortamımızı kendimiz oluşturacağız.
Bunun en büyük avantajı sistemdeki paketleri kendi isteğimize göre belirlememiz ve oturuma tam anlamıyla hakim olmamızdır.
Ayrıca kurulum sonrası yapılan işler Arch ile aynı olduğu için bir yandan da Arch tecrübesi yaşanmış olacak.
Arch ile kendi sisteminizi oluşturmaya hazırsanız bu keyifli maceraya başlayalım.

Önce buradan sağ tarafta  Antergos Minimal İso yazan kalıbı indirin.
https://antergos.com/try-it/
İndirdikten sonra aynı yerde bulunan md5 kontrolünü yapın.
Bunun için iso kalıbının olduğu dizinde uçbirimi açın, iso kalıbı sağ tık ile tam adını kopyalayın ve alttaki gibi girin.
md5sum kalıbın-tam-adı.iso 
Çıkan sonuç ile indirdiğiniz yerde verilen md5 ile karakterler aynı olmalı, aynı değilse onu kullanmayın, yeniden indirin.
Daha sonra buradan usb yazıcıyı indirin, sağ tık ile çıkarın dizinde bulunan RosaImageWriter ile usbye yazdırın.
http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_ImageWriter
Yeniden başlatın, f10, del, f2 gibi tuşlarla Bios'a girin, Usb'yi en üste alın, kaydedin ve yeniden başlatın.

Her şey düzgün yapıldıysa gelen ilk ekran bu olacaktır, burada entere basın.

Cnchi kısa bir müddet güncellendikten sonra bütün seçenekleri yeşil ile beliren bu ekran gelecektir. Yeşillerden bir tanesi dahi kırmızı ise kurucu yürümez. Hepsi yeşil ise pencerenin üstünde bulunan ileri tuşuna tıklayın.

Dilinizi seçin, ileriye tıklayın.

Klavyenizi seçin, ilerleyin.

Oturum seçme ekranında görüldüğü gibi bir çok oturum seçeneği verilmiş. Burada Base seçeneğini tercih ediyoruz ve ilerliyoruz.

Kurulum yapacağımız diski belirlemek için alttaki seçeneği işaretliyor ve ilerliyoruz.

Sistemi kuracağımız bölümü ext4 olarak formatlıyoruz ve Ram boyutunun iki misli Swap alanı ayırıyoruz. Bölümler daha önceden hazırsa burada sadece kuracağınız bölümün üzerine tıklıyor ve kök dizin olan bu / işareti belirliyorsunuz. İşiniz bittiğinde ilerliyoruz.

Gerekli yerlere isim ve parola girip ilerliyoruz.

Kurulum başladı, ortalama 10-15 dakika sürüyor.

Kurulumun tamamlandığını belirten pencereye evet diyoruz ve yeniden başlıyor.
Buraya kadar olan bölüm kurulumu oluşturuyor, bundan sonrası artık bizim tercihimizle yürüyecek.

Gelen bu ekranda sırayla kullanıcı adınızı, parolanızı ve su komutunu giriyoruz.
Daha sonra basit olması nedeniyle Lxde kurulumu için resimdeki paketleri giriyoruz.
Paketleri ayrıca buraya yazıyorum.
pacman -S lxde networkmanager lxdm polkit-gnome gvfs xdg-user-dirs xarchiver xorg xorg-server xorg-xinit unrar unzip p7zip alsa-utils gparted viewnior lxappearance lxappearance-obconf xterm
Özgür sürücüler için ekran kartınıza göre alttakilerden ekleyebilir veya hepsini kurabilirsiniz.
xf86-input-evdev
xf86-input-keyboard
xf86-input-libinput
xf86-input-mouse
xf86-input-synaptics
xf86-video-amdgpu
xf86-video-ati
xf86-video-dummy
xf86-video-fbdev
xf86-video-intel
xf86-video-nouveau
xf86-video-openchrome
xf86-video-sisusb
xf86-video-vmware
xf86-video-voodoo

Paket kurulumundan sonra giriş yöneticisini etkinleştirmek için resimdeki komutu girin.

Giriş yöneticisi etkinleştirildikten sonra bu ekran gelecektir, burada parolanızı girin.

İşlemlerden sonra görüldüğü üzere saf Arch oturumu karşımızda.

Girişin otomatik olmasını isterseniz uçbirimde gördüğünüz komutları sırayla girin.

Açılan dosyada belirlenen yere kullanıcı adınızı girin ve önünde bulunan bu # işareti kaldırın.

Aynı dosyada belirlenen yerdeki bu # işareti de kaldırın, kaydedin, kapatın ve yeniden başlatın.

Antergos Base kurulum ve sonrası anlatımım burada bitti.
Umarım yardımcı olmuşumdur, kolay gelsin.

Not: Bu anlatımım hem gerçek makinede hem sanal makinede tarafımdan denenmiştir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

gecegezen

Öncelikle eline sağlık. Şunu söylemek iştiyorum sadece ram konusu 2 misli biraz fazla olmuş gibi ama zaten bu çokkk ayrı bir tartışma konusu.
Onun dışında arch gibi bir dağıtım mı kullanmak isteyenlerin neden script aradığını pek anlayamıyorum, Bunu dememim sebebi arch dokumanları gerçekten çok güzel, arch dışında birde gentoo var dokumanlarını çok beğendiğim.Bir çok konuda bana çok yardımları dokunmuşturlar. Onun dışında arch tarzı gereyi çok hızlı gelişen ve değişen bir dağıtım scriptleri güncel tutmak bu yüzden gerçekten çok zor olmalı birde arch son kullanıcı için değil ki kullancılarının script çalıştırmak pek istemez diye düşünüyorum.
swap konusunda ubuntu önerileri:https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Empat

[mention=645052]@illedelinux[/mention]

Elinize sağlık. Faydalı bir makale olmuş. Fakat makalenin faydasının artması için takas alanı konusunda biraz detaylara inmeniz gerektiğini düşünüyorum.

4 GB altı ram için takas alanı: ramin iki katı
4 GB ram için takas alanı: ram kadar
4 - 8 GB arası ram için takas alanı: ramin yarısı
8 - 12 GB arası ram için takas alanı: ramin çeyreği
16 - 32 GB arası ram için takas alanı: ramin sekizde biri

gibi bir tablo son kullanıcı için daha yararlı olabilir.

[mention=645053]@gecegezen[/mention]
Alıntı YapOnun dışında arch gibi bir dağıtım mı kullanmak isteyenlerin neden script aradığını pek anlayamıyorum, Bunu dememim sebebi arch dokumanları gerçekten çok güzel
Arch Linux dökümanlarını ben de çok beğeniyorum. Fakat saf Arch Linux kurulumlarında, farklı farklı birçok hatayla karşılaştım. Bu karşılaşmam hem ilk kurulumumda, hem de sonraki kurulumlarımda oldu.
Bu yüzden Arch Linux kuracak kullanıcının, yeterli bilgisi ve hatayı çözecek kadar Google'daki sonuçları analiz etme, -gerekirse- bir miktar İngilizce dili bilme gibi bilgileri olması kurulumda tıkanmasını veya zorlanmasını önler.
Yine de kurulum betikleriyle veya -tercihen- saf Arch Linux'a çok yakın dağıtımlarla son kullanıcılar da saf Arch Linux tadını alabilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

illedelinux

Teşekkürler arkadaşlar, paylaştığınız Swap bilgisi konunun ek bir katkısı olarak çok iyi oldu :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...