Linux dağıtımı

Başlatan KasvetMEN, 20 Mart 2019 - 23:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KasvetMEN

En çok güncelleme yapan Linux dağıtımı hangisidir
<<<<<<<<<<TÜRKİYE>>>>>>>>>>

Reverser

merhaba, en güncel (bleeding edge) Arch gibi linux dağıtımları en güncel kernel ve uygulama paketlerine sahip oluyorlar. LTS (long term support) sürümler daha kontrollü şekilde geliştirildikleri için bir miktar daha geriden geliyorlar güncellik anlamında.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Empat

Merhaba.

Ubuntu'yu 3-4 ay, Linux Mint'i bir hafta, Arch Linux'u bir yıla yakın, Manjaro'yu bir hafta kullandım. Şu an LTS kernel'la Arch Linux kullanıyorum.

Her gün en az 5-10 paket güncellemesi geliyor. Bazense, ortalama 3-4 gün aralıklarla 20-30 paket güncellemesi geliyor ve her gün güncelleme yapıyorum.

Çok güncelleme gelmesi veya en güncel olması, asla en iyi ve en *kararlı olması demek değildir.

Testing depolarını kullanmıyorum. Sadece core, extra, community ve multilib depolarını kullanmama rağmen günbegün gelen güncellemelerden nefret ettim.

Önce kernel güncellemelerinden başlayacağım. LTS kernel kullanmadığım aylarda çok fazla sorunla karşılaştım. Özellikle VirtualBox gibi kernel modülü olan yazılımlarda.

En sık güncellemesi gelen qt, qt5 ve xorg yazılımlarıysa ayrı bir sıkıntı demek. Bir güncelleme geliyor, pencere yöneticisi *kararlı çalışmamaya, eklentilerin bazıları tepki vermemeye ya da Xorg yazılımı sıkıntı çıkarmaya başlıyor.

Ne kadar sık güncelleme gelirse o kadar az test edilmiş anlamına geliyor. Bu yüzden önemli olan gelen güncel sürümlerin daha fazla test edilmesi.

Daha fazla test edilmesiyse, daha geç duyrulmasına neden olur. Ama hatayla karşılaşma ihtimalimiz azalacak, fena mı?

Dağıtım konusuna gelmek gerekirse size Manjaro'yu LTS kernel'la beraber tavsiye ediyorum. LTS kernel kullanmak istemezseniz sizin kararınız. Yine de Manjaro son kullanıcılar için isabetli bir karar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!