Ubuntu müthiş derecede ağır!

Başlatan hasanmerkit, 17 Mart 2019 - 11:16:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanmerkit

Evet sayın seyirciler Ubuntu'yu tutana aşk olsun Windows 10'u da geçti şimdi Vista'yı da geride bırakıyor inanılmaz!

Allah rızası için bana bilen biri yazsın. Şu Ubuntu benim sistemde neden ölü gibi çalışıyor?

Sürüm: Ubuntu LTS 18.04 x64
CPU: i7 4. nesil
RAM: 8 GB

laz61

Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

Empat

[mention=644941]@hasanmerkit[/mention]

Kısa bir süre önce Windows 10'da aynı sorun var mıydı?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

hasanmerkit

Diskim SSD ve ekran kartım çok iyi durumda. Daha bu sabah 1920x1080'de GTA V takıldım. Ekran kartı da doğru bir bahane değil.
Aynı zamanda Windows'ta hiç ama hiç sorun yok. Başka bir Linux dağıtımı mı denesem :/

FireSwords

Başka dağıtım dene, şu an Ubuntu ile gelen GNOME sürümü gerçekten yavaş. Sebebi o. GNOME 3.32 kullanıyorum Arch üzerinde, hız sorunu tamamen çözülmüş. İlla ubuntu kullanacağım diyorsan 1 ay sonra Ubuntu 19.04 çıkacak, GNOME'un güncel sürümünü içereceği için memnun kalırsın diye düşünüyorum.

Empat

[mention=644941]@hasanmerkit[/mention]

Ekran kartınız GTX 1040 ve daha üzeriyse ekran kartındaki sürücü sorunu yüzünden olabilir. Eğer öyleyse açık kaynak ve kapalı kaynak sürücülerini denemelisiniz ve konfigürasyonlarını yapmalısınız.

Açık kaynak ve kapalı kaynak sürücülerini nasıl yükleyeceğinizi, forumun ekran kartları bölümündeki sabitlenmiş konulardan öğrenebilirsiniz.

Ekran kartınız daha eskiyse, bir de Arch Linux tabanlı dağıtımları denemeniz isabetli bir karar olabilir.

Bildiğiniz üzere Ubuntu dağıtımı Debian tabanlı, Archman ve Manjaro dağıtımları Arch Linux tabanlıdır.

Archman veya Manjaro dağıtımını denemenizi öneriyorum. Archman kısmen yerli bir dağıtım. Forumu var ve yetkilileri destek konusunda iyi.

Bu yüzden Manjaro denemektense Archman denemenizi tavsiye ediyorum.

Archman ve Manjaro arasındaki tek fark Manjaro'nun saf Arch Linux'tan daha uzak olması. Archman ise saf Arch Linux'a çok daha yakın.

Hatta 3 adımda, 5 dakikada, küçük birkaç konfigürasyonla Archman'ı saf Arch Linux'a dönüştürebiliyorsunuz.

[mention=644959]@FireSwords[/mention]
Üyenin Gnome'un genel olarak veya Ubuntu üzerinde daha fazla kaynak istemesinden bahsetmediğinden eminim. Sizce 8 GB ram ve i7 CPU ile Gnome'un genel olarak daha fazla kaynak istemesi belli olur mu? Bence hiç belli olmaz, en kötüsü normalden 500 MB fazla ram kullanır.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

FireSwords

[mention=644961]@Empat[/mention] Sorun kaynak tüketiminden ziyade yavaşlıktı. Konu sahibi adar iyi olamsa da Ubuntu için falzasıyla yeterli bir sistem üzerinde (i5- 8 GB RAM) Ubuntu 18.10 ağır çalışıyordu. GNOME 3.30 kullanan diğer dağıtımlar da (Fedora üzerinde denemiştim) Ama GNOME 3.30.2 güncellemesi ile hem Fedora hem Arch üzerinde yavaşlık sorunu büyük ölçüde düzeldi.Ne yazık ki Ubuntu bu hayati güncellemeyi almadı. GNOME 3.32 kullanıyorum şu an ve gerek kaynak tüketimi gerek performans konusunda KDE Plasma'dan geride kalır değil.

hasanmerkit

O zaman Arch Linux dener size sonucu aktarırım çok teşekkürler

FireSwords

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 17 Mart 2019 - 23:59:10
O zaman Arch Linux dener size sonucu aktarırım çok teşekkürler

Daha önce hiç Arch kullanmadıysan deneme, Fedora'yı deneyebilirsin. Ya da bir ay sonra Ubuntu 19.04 çıkacak zaten.

Reverser

ölü gibi çalışıyor demişsiniz, genel anlamda grafik performansından mı memnun değilsiniz yoksa cpu kullanımı hakkında mı bir sorun yaşıyorsunuz ? cpu kullanımına göz attınız mı ?

XFCE ROCKS !