ubuntu kurduktan sonra bilgisayar arada klavyeyi görmemeye başladı

Başlatan pissigor, 16 Mart 2019 - 22:35:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pissigor

merhaba.2 gün önce ilk defa windowstan linuxa geçtim.bilgisayarı boşta bıraktığımda çıkan kilit ekranında klavyeden yazdıklarımı görmediği için ekran klavyesiyle açıyorum ama açıldıktan sonra klavyeyi görmemeye devam ediyor.bazen mouse da donuyor, firefox kullanırken denk geldiği için tarayıcıyı değiştirmiştim ama alakasız şekilde spyder kullanırken de oldu.bazen de sadece mouse ve klavyeye tepki vermemesi değil ekran da donuyor, imleç yanıp sönmüyor.düğmeden kapatıp baştan açıyorum ve şimdiden bir sürü kaydedilmemiş kodumu kaybettim.donduğunda çok beklemeyi hiç denemedim bekleyince düzelecekse bile bi işe yaramaz her seferinde bekleyemem çünkü.böyle olmaması için ne yapabilirim

STT

Kurulum yapıyorum bu sorun başıma geldi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mayıs 2019 - 13:39:11

Geçici olarak giriş>klavye yapıp klavyeyi etkinleştirebilirsin

Empat

[mention=646250]@STT[/mention]
Lütfen üst üste ileti (flood) atmayın. Bunun yerine attığınız iletiyi düzenleyin.

[mention=644924]@pissigor[/mention]
Aşağıdaki komutla htop ve psensor aracını yükleyin ve sensors-detect komutundaki tüm sorulara YES yanıtını verip, sorular bittiğinde ENTER tıklamanızı istediğinde ENTER tıklayarak lm-sensors aracıyla tarama yapın.
sudo apt install htop psensor lm-sensors && sudo sensors-detect

Kasmaya başladığı zamanlar aşağıdaki komutun çıktısını ekran görüntüsü çekin ve buraya aktarın lütfen.
htop

Özellikle kasmaya başladığı zamanlar bilgisayar bileşenlerinin sıcaklığını psensor yazılımıyla takip etmeyi ve sonuçları buraya aktarmayı unutmayın.

Sorunun sürücülerle ilgili olabileceği dolayısıyla, lütfen aşağıdaki komutların çıktılarını iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt-get install mesa-utils inxi

Ubuntu sürüm bilgisini verir.
lsb_release -a

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"

Grafik kartı ve Xorg sürücüsüyle ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ses kartını görüntüler
lspci | grep Audio

Ses kartının kullandığı çözücüleri listeler.
grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*

Ses kartının kullandığı modülleri (sürücüleri) listeler.
lsmod | grep snd

Ses kartlarını ve bunlara bağlı aygıtları listeler
aplay -l

Ses kartının markası, modeli, kullandığı sürücü, ses sunucusu ve versiyonu hakkında bilgi verir.
inxi -A
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!