[Çözüldü] Root çalışmak istiyor

Başlatan srgnaras, 15 Mart 2019 - 23:34:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

srgnaras

Merhaba millet anaconda3 yükledim ancak şöyle bir hata alıyorum.

$ anaconda
Starting installer, one moment...
dm.c: 1693: not running as root returning empty list
23:20:45 anaconda must be run as root.

Kurulumu /usr/bin/anaconda3 diye bir klasör oluşturarak yaptım ve kendi kullanıcım üzerinden sudo ile kurdum.
Haliyle root hiç bu işe bulaşmadı ancak yine de böyle bir istekte bulunuyor.
Bu anacondaya özel bir durum mudur yoksa ben yüklemeyi yaparken farklı bir yere mi yapmalıydım?
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

Empat

Anaconda yazılımını pek kullanmışlığım yok. Fakat mantıksal olarak bir önerim var.

Bazı yazılımlar kurulum yaparken root yetkisine ihtiyaç duymuyor. Siz sudo ile root yetkileriyle kurmuşsunuz.

Yazılımın bu istekte bulunmasının iki nedeni olabilir:
Birinci olasılıkta sudo ile kurulduğu için olabilir.
İkinci olasılıkta yazılım her zaman root yetkisiyle çalışmak üzere ayarlanmıştır.

Size önerim; hangi olasılığın gerçek olduğunu anlamak için, yazılımı tamamen kaldırın ve kurarken sudo komutu olmadan kurmayı deneyin.

sudo komutu olmadan kurulurken root yetkilerinin gerektiğini belirten bir çıktıyla karşılaşmazsanız, muhtemelen birinci olasılık geçerli olacak.

sudo komutu olmadan kurulurken root yetkilerinin gerektiğini belirten bir çıktıyla karşılaşırsanız, muhtemelen ikinci olasılık geçerli olacak.

İkinci olasılık geçerli olduğu taktirde yazılıma root yetkilerini vermeniz hiçbir sıkıntı oluşturmayacaktır. Tabii, eğer yazılımı orijinal sitesinden indirdiyseniz...
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

srgnaras

Ben yapısal bir sorun olduğunu düşünüyordum ve buraya yazdıktan sonra yabancı forumlarda da araştırmaya devam ettim. Konu ile ilgili bir duruma rastlayamadım çünkü mantıksal bir hata yapıyordum. Yüklediğim program anaconda3 olarak geçmesine rağmen ben "anaconda" diye terminal üzerinden çağırıyordum. Bunu fark ettiğimde /usr/bin/anaconda3/bin içerisinden çalıştırmayı denedim ve sudo olmadan bunu başardım.

Daha sonra kafamda ışıklar yanmaya başladı. Centos içerisinde anaconda diye bir program var hatta centos'uu yüklemek için kullanılıyor. Araştırdığımda duruma uygun şeyler bulamama nedenimde bundan ötürü diye düşünüyorum. Hangi anacondadan bahsettiğimi anlaşılmıyordu. Şurada (http://get-itlabs.com/linux-centos-kurulumu/) Centos6 ile ilgili bir kurulum belgesi var ve anaconda installer en azından isim olarak geçiyor.

Bundan sonrası için dosya uzantısını .bashrc içerisine ekleyip çalıştırmak oldu.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.