[Çözüldü] Ubuntu Numlock ve Capslock sorunu

Başlatan Afkborn, 15 Mart 2019 - 14:02:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Afkborn

Merhabalar arkadaşlar. Ubuntu da Capslock açıp bir şey yazdıktan sonra capslock kapatıyorum fakat bir sonraki harfi de büyük harfle yazıyor. Buna bir şey yapabilir miyim? Birde numlock işletim sistemi çalıştığında açık olmuyor bu konuya da takıldım. Şimdiden teşekkürler  :)

speakerXXL

Buraya sağ tıklayıp farklı kaydet bu sorunu çözebilecek betiği indirin. Betiği kullanıcı ev dizinine taşıyın ve aşağıdaki komutla çalıştırma izni verin.

chmod +x capsLock.sh

Sonra başlangıç uygulamaları aracını açıp, bu betiği bu araçla oturum açılışına eklemeyi deneyin.

Empat

[mention=644890]@Afkborn[/mention]

Her başlangıçta numLock özelliğinin otomatik çalışması için aşağıdaki işlemleri yapın.

Gerekli yazılımı yükleyin.
sudo apt install numlockx

Yazılımı aktifleştirmek için gerekli konfigürasyonları yapın.
sudo sed -i 's|^exit 0.*$|# Numlock enable\n[ -x /usr/bin/numlockx ] \&\& numlockx on\n\nexit 0|' /etc/rc.local

Yazılımı aktifleştirin.
/usr/bin/numlockx on
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Afkborn

Alıntı yapılan: Empat - 15 Mart 2019 - 22:27:44
[mention=644890]@Afkborn[/mention]

Her başlangıçta numLock özelliğinin otomatik çalışması için aşağıdaki işlemleri yapın.

Gerekli yazılımı yükleyin.
sudo apt install numlockx

Yazılımı aktifleştirmek için gerekli konfigürasyonları yapın.
sudo sed -i 's|^exit 0.*$|# Numlock enable\n[ -x /usr/bin/numlockx ] \&\& numlockx on\n\nexit 0|' /etc/rc.local

Yazılımı aktifleştirin.
/usr/bin/numlockx on

Yazılımı aktifleştirmek için gerekli konfigürasyonları yapın kısmındaki kodu yazdıktan sonra hata alıyorum. Hata:sed: /etc/rc.local okunamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2019 - 16:56:19

Alıntı yapılan: speakerXXL - 15 Mart 2019 - 22:17:18
Buraya sağ tıklayıp farklı kaydet bu sorunu çözebilecek betiği indirin. Betiği kullanıcı ev dizinine taşıyın ve aşağıdaki komutla çalıştırma izni verin.

chmod +x capsLock.sh

Sonra başlangıç uygulamaları aracını açıp, bu betiği bu araçla oturum açılışına eklemeyi deneyin.
Teşekkürler bu işe yaradı

speakerXXL

Alıntı yapılan: Afkborn - 16 Mart 2019 - 16:44:22

chmod +x capsLock.sh

Rica ederiz.

Yazılımı aktifleştirmek için gerekli konfigürasyonları yapın kısmındaki kodu yazdıktan sonra hata alıyorum. Hata:sed: /etc/rc.local okunamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Systemd rc.local uyumluluğu her dağıtımda etkin gelmeyebilir. Kullandığınız dağıtım sürümünde de etkin gelmediği anlaşılıyor. Aslında bu ayar giriş yöneticisine gelindiğinde dahi, sayıtuşu kilidinin açık olması içindir. İsterseniz aşağıdaki komutu başlangıç uygulamalarına ekleyip, oturum açıldığında sayıtuşu kilidinin açık olmasını sağlayabilirsiniz.

/usr/bin/numlockx on

Giriş yöneticisinde de bu tuş etkin olsun isterseniz, rc.local uyumluluğu ile ilgili bir kaç dosya hazırlanması gerekecek. Bunun için buradaki mesajda yazılanları uygulamalısınız.

Afkborn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 16 Mart 2019 - 19:56:39

chmod +x capsLock.sh

Rica ederiz.

Systemd rc.local uyumluluğu her dağıtımda etkin gelmeyebilir. Kullandığınız dağıtım sürümünde de etkin gelmediği anlaşılıyor. Aslında bu ayar giriş yöneticisine gelindiğinde dahi, sayıtuşu kilidinin açık olması içindir. İsterseniz aşağıdaki komutu başlangıç uygulamalarına ekleyip, oturum açıldığında sayıtuşu kilidinin açık olmasını sağlayabilirsiniz.

/usr/bin/numlockx on

Giriş yöneticisinde de bu tuş etkin olsun isterseniz, rc.local uyumluluğu ile ilgili bir kaç dosya hazırlanması gerekecek. Bunun için buradaki mesajda yazılanları uygulamalısınız.

Teşekkürler sizleri seviyorum <3 İyi forumlar dilerim

ata1

Alıntı yapılan: Empat - 16 Mart 2019 - 20:23:36
Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen.

"[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.