Ses kartlarının çakışması sorunu

Başlatan sovayolu, 17 Nisan 2008 - 23:39:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sovayolu

Ben Ubuntu'da oldukça yeniyim ancak bazı kulaktan dolma da olsa bilgilere sahibim. Benim sistemimde biri onboard diğer ac 97 olan iki ses kartım var. Ubuntu her açılışında farklı bir ses kartını tanıyor. Ben sürekli jakları tak çıkar uğraşıyorum bu konuda ne yapabilirim? En son çare ses kartını çıkaracağım :) ama sanırım sizin bir fikriniz olacaktır bu sorunum için yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sovayolu

çok özür dilerim diğer ses kartım AudioPCI mış. çok özür dilerim tekrar

ufuk_k

Ilk sorum, hangi ses kartını kullanmak ve hangisini deaktive etmek istiyorsunuz?
-İlk önce deaktive etmek istediğiniz onboard ses kartı ise BIOStan onu iptal edin.
-Deaktive etmek istediginiz ses kartının marka ve modelini ögrenerek googledan modül isimlerini bulabilirsiniz.
-Daha sonra konsoldan "lsmod komutuyla bu modülleri kontrol edersiniz, yüklü olup olmadığını.
-Yüklü olan kullanmak istemediğiniz kart modüllerini kaldırmak ve sadece kullandıgınız kartın modüllerini yüklemek için:
alt+F2 yaparak çalıştır menüsünden "gksu gedit /etc/modprobe.d/blacklist" diyerek kara liste dosyanızı açın. Dosyanın son satırına kullanmak istemediğiniz modüllerin adını ekleyin. Bunun için "blacklist modüladı" diyebilirsiniz.modül adı yerine modül ismini yazın.
-Sistemi yeniden başlattıktan sonra konsoldan alsamixer komutunu verip ses ayarlarınızı yapın. Ses ayarlarını yaparken müzik çalıcınızda (amarok vb.) müzik çalarken yaparsanız daha iyi olacaktır. Bu ayarları kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için aplay -l komutuyla aktif ses kartınızın numarasını görüntüleyin, ki bu 0 ya da 1 olacaktır, büyük olasılıkla 0. Sonra da sudo alsactl store ve sudo alsactl store 0 ( ya da duruma göre 1) komutunu vererek mixer ayarlarınızı kaydedin.
- Ben bu her sistem kurdugumda bu şekilde sorunumu hallediyorum, kartım BIOStan kapalı olsa da  Ubuntu görüyor. Nedeni bu.

sovayolu

yanıt için çok teşekkür ederim. deneyeceğim ve sonucu sizinle paylaşacağım. iyi çalışmalar.

creep

herkese selamlar
ben de linux ta yeniyim ve 4 gündür sitedeki tüm açıklamaları okuyup denedim ama bir türlü sistemden ses alamıyorum. ses aygıtından sınamaya bastığımda ses geliyor ama mp3, video videolarda ve ubuntu açılış kapanışta bir türlü ses alamıyorum :( aplay -l komtunu verdiğimde aşağıdaki liste çıkıyor. yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: ICH5 [Intel ICH5], device 0: Intel ICH [Intel ICH5]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: ICH5 [Intel ICH5], device 4: Intel ICH - IEC958 [Intel ICH5 - IEC958]
card 1: Speaker [Logitech Speaker], device 0: USB Audio [USB Audio]
card 2: AudioPCI [Ensoniq AudioPCI], device 0: ES1371/1 [ES1371 DAC2/ADC]
card 2: AudioPCI [Ensoniq AudioPCI], device 1: ES1371/2 [ES1371 DAC1]

ufuk_k

Sisteminde 2 ses kartı var. Biri onboard diğeri PCI slotunda. Hangisini kullanmak istiyorsun?

creep

usb ile bağlı logitech hoparlörlerim varo zannedersem onboard karttan ses alıyor. ama gene de PCI slotu olsa daha iyi olur. şimdiden teşekkürler

ufuk_k

Hoparlörlerin bağlantısında bir değişklik yapmadan PCI slotundaki kartı kullanarak ses alabiliyor muydun daha önce? Eğer öyle bir şeye gerek duymadan ses alınabiliyorsa Ubuntu'da da alırsın.

creep

evet xp ye geçtiğimde ses alıyorum. ama bunu düzeltmek isterken sitede gördüğüm neredeyse herşeyi denedim sistemi biraz fazla karıştırmış olabilirim :(

ufuk_k

Onboard kartı xpde de kullanmıyorsan BIOS'tan disable et. Seçeneği olması gerek. Ya da şunu bir dene:

/home/kullanıcı dizini altında .asoundrc (gizli dosya) adında bir metin dosyası oluştur, şunları içine kopyala ve kaydet:
pcm.card2 {
    type hw
    card 2
}
ctl.card2 {
    type hw
    card 2
}

dosya adı: .asoundrc Daha sonra sistemi bi yeniden başlat bakalım.

creep

denedim ama sonuç yok. ben bu ses denetimi yercihlerini de çok karıştırdım. oradaki seçenekler ne olmalı? bu arada ilgin için çok teşekkürler

ufuk_k

Dosyayı sil o zaman. Bilmiyorum herkesin kartı farklıdır, alsa ya da pulse audio seçili olması gerekiyor. Oradan doğru seçmen lazım. Sonra alsamixer programıyla ayarla.

creep

audoPCI (alsa mixer) yazanı seçtim ama nedense sonuç yok :(

ufuk_k

creep

evet denedim şimdi sürümü yükseltmeyi deniyorum belki işe yarar ilgin için çok teşekkürler

Thiras

Eğer onboard ses kartı kullanılmıyorsa bios'yan disable edilebilir. Çift ses kartı sorunu kalmayacaktır. Kolay gelsin.