[Çözüldü] Linux Ubuntu Nvidia GTX750Tİ Ekran Kartı Sorunu

Başlatan Afkborn, 13 Mart 2019 - 15:10:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Afkborn

Merhabalar dostlar iyi forumlar. Son ubuntu güncellemesinden sonra ubuntuyu tekrar denemek istedim ve bu sefer hoşuma gitti biraz kullanayım dedim fakat bir sorunla karşı karşıya kaldım. Webde gezinirken vb. ekranda siyah kısımlar oluşuyor bende acaba ekran kartı driverım yüklü değilmi diye düşünerek kontrol ettim ve (büyük ihtimalle ) yüklü değil Ubuntu Yazılımlar > Yazılım & Güncellemeler > Ek sürücüler kısmını buldum. Scrennshot'ı ekleyeceğim dosya kısmına. Birinci seceneği seçtiğimde uygula dediğimde yüklüyor uyarı veriyor UEFİ sistem kullandığım için şifre belirlememi söylüyor yeniden başlattığımda sistem tekrar açılmıyor. Sanırım iki defa falan denedim işletim sistemini formatlayıp çözüm alamadım. UEFI olmayan ubuntu kurdum yine aynı problemle karşı karşıya kaldım. Yardım ederseniz sevinirim teşekkürler şimdiden  :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

BIOS/EFI ayarlarından secure boot özelliğini kapatmayı deneyebilirsiniz.

Afkborn

Sorunu çözdüm. Son sürüm ubuntu kullanmaya çalışıyordum LTS sürümünü kuıllandım sanırım 18.4 tarzı bir şeydi ve sorun çözüldü 18.10u her ne kadar sevsemde sanırım biraz beklemem gerekiyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2019 - 20:36:16

[mention=644842]@speakerXXL[/mention] Maalesef işe yaramadı ve şuan işletim sistemi açılmıyor yine format atmam gerekiyor sanırım

Afkborn

--Güncel-
18.04 sürümünden 18.10 sürümüne update etmeyi denedim driverı yükledikten sonra yine bir problem çıktı gtx750Tİ kullanıp 18.10 sürümünde güncel driver kullanabilen varmı çözemedim sorunu 5-6 defa işletim sistemini formatladım mpt-gpt yükledim secure boot kapattım açtım olmadı olmuyor. (Edit yapmadım çünkü konunun güncel gözükmesi için )

speakerXXL

Sürücüyü aşağıdaki komutla kurmayı deneyebilirsiniz. Bu komut sürücüsü yöneticisinin yaptığı işi otomatik olarak uçbirimden yapar.

sudo ubuntu-drivers autoinstall

Afkborn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 14 Mart 2019 - 22:50:00
Sürücüyü aşağıdaki komutla kurmayı deneyebilirsiniz. Bu komut sürücüsü yöneticisinin yaptığı işi otomatik olarak uçbirimden yapar.

sudo ubuntu-drivers autoinstall

Dediğiniz şekilde yaptım normalde yazılım güncelleştirmeler kısmında yaptığımdada aynı uyarıyı alıyordum büyük ihtimalle şimdi sistemi yeniden başlattığımda açılmayacak. ama yinede deneyeceğim
Yeniden başlatmaya korkuyorum şuan :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2019 - 12:40:23

Böyle kalıyor. Kusura bakmayın mobilde olduğum için tekrar mesaj attım düzenleyerek yapamadım

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Empat

[mention=644885]@Afkborn[/mention]

Bios ayarlarından Secure Boot seçeneğini disabled haline getirin.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Afkborn

Alıntı yapılan: Empat - 15 Mart 2019 - 12:43:47
[mention=644885]@Afkborn[/mention]

Bios ayarlarından Secure Boot seçeneğini disabled haline getirin.

Şuan zaten disabled halde daha doğrusu iki seçenek var teki Windows diğer seçenek other os şuan other os seçili
Biraz araştırdım ve disabled değilmiş. Şuan sistem açılmıyor tekrar formatlayip deneyeceğim bakalım bu sefer sonuç ne olacak

Değişen bir şey olmadı yine aynı kaldı. Bilgisayarda 2 HDD 1 SSD var bunlar alakalı bir durum olabilir mi grub ön yükleyici kullanmıyorum. Windows SSD de Ubuntu HDD de kurulu

Şuan sorun çözüldü. Sistemi recovery modunda açtım ve yine forumda okuduğum bir yazıdaki gibi yaptım lightdm yükledim sistemi yeniden başlattım ubuntu 18.10da ekran kartı driverım yüklü durumda açıldı