Gönderen Konu: acer nitro 5'e ubuntu kurulumu  (Okunma sayısı 178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba

Bugün Acer Nitro 5 laptop satın aldım. Endless işletim sistemiyle geldi. Ubuntu 18-04-2 kurmaya çalıştığımda kurulum esnasında takılmalar oldu. USB diski değiştirip tekrar kurulumu gerçekleştirdim ama kurulum sonunda sistem yeniden başlatılması gerekiyor uyarısı geliyor ve yeniden başlata tıklayınca bilgisayar kilitleniyor. Elimle bilgisayarı kapatıp masaüstünü eriştim fakat yine sürekli takılmalar yaşadım. terminal üzerinden sistem update işlemlerini yaptım. yeniden başlatmam gerekiyordu yine yeniden başlat dedim yine tıkandı. tekrar açtığımda grub rescue ekranına attı. tam hatırlamıyorum ama bilinmeyen dosya sistemi benzeri bir hata verdi. bilgisayarda 128 ssd ve 1 tb hdd var kurulumu nasıl yapmamı önerirsiniz?
« Son Düzenleme: 15 Mart 2019 - 12:47:15 Gönderen: adriyan »

« Yanıtla #1 : »
Alternatif çözüm olarak; Manjaro denemenizi tavsiye ediyorum.

Ubuntu Debian tabanlı, Manjaro Arch Linux tabanlıdır.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.

« Yanıtla #2 : »
@Empat

arch tabanlı bir dağıtıma geçmeyi ben de açıkçası çok istiyorum hatta manjaro'yu indirdim bile ama her seferinde pacman komutlarına alışma işi beni vazgeçiriyor. linux'a geçtiğimden beri debian tabanlı dağıtımları kullandım, alışkanlıklardan vazgeçme işi sıkıntı :)

sorun muhtemelen driver kaynaklı yabancı forumlarda ki çözümleri denedim ama sonuç elde edemedim. nvidia gtx 1050 ti ekran kartı kullanan bütün cihazlar hemen hemen bu sorunla karşılaşmış.

« Yanıtla #3 : »
@adriyan

Pacman komutlarına alışma sürecinizi alias'larla (takma ad) erteleyebilirsiniz.

~/.bashrc dosyasında aşağıdaki şekilde alias tanımlaması yapabilirsiniz.
Kod: [Seç]
alias yükle = 'pacman -S'
alias yükselt = 'pacman -Syu'
alias güncelle = 'pacman -Sy'
alias kaldır = 'pacman -R'
alias ayarlarlaBeraberKaldır = 'pacman -Rss'
alias zorlaKaldır = 'pacman -Rdd'
alias yüklüPaketlerdeAra = 'pacman -Q'
alias yüklüPaketlerdeAçıklamasıylaAra = 'pacman -Qs'

Tabii AUR'a bağlanmanız için bir yardımcı araç kullanmanız gerekecek. Ben pikaur'u tavsiye ederim. Yüklediğiniz yardımcı araçla pacman komutları tamamen aynıdır.

Tek yapacağınız alias'larda pacman yerine yüklediğiniz yardımcı aracın adını yazmak olacak. Örneğin; pikaur veya yay

Yaourt eskiden kullanılan, geliştirme desteği kesilmiş ve hakkında çok Türkçe makale olan bir AUR yardımcısı. Yaourt'u kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Pikaur veya Yay araçlarını öneriyorum.

Not: Siz konudayken mesajımı düzenledim. Mesajımın yeni ve daha uzun halini okuyun lütfen.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2019 - 11:57:11 Gönderen: Empat »
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.

« Yanıtla #4 : »
@Empat

nihayetinde bir gün geçecektim zaten arch'a. manjaro kurulumuna başladım. bir deneyelim bakalım orada da aynı sorunla karşılaşacak mıyım? hybrid kartların optimize edilmesi detaylı anlatılmış arch'ta. inşallah çözülür sorun 3 gündür çözüm arıyorum


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2019 - 01:24:47
vazgeçmedim ve çözüme ulaştım. grub ekranı gelmeden shift'e basılı tutup gelen ekrandan acpi modunu devre dışı bırakınca kurulum sorunsuz gerçekleşti.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2019 - 01:24:47 Gönderen: adriyan »

« Yanıtla #5 : »
arkadaşlar kurulumu başarıyla sadece grub ekranından acpiyi kapatınca gerçekleştirebiliyorum ama dizüstü olduğu için bu pek işime gelmiyor alternatif öneri sunabilecek var mı?


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]15 Mart 2019 - 12:59:56[/time]
şu konuda ki sorunum da bundan kaynaklı sanırım. acpi aktifken pil göstergesi gözüküyor. acpiyi devre dışı bırakınca pil göstergesi kayboluyor.

« Son Düzenleme: 15 Mart 2019 - 13:05:52 Gönderen: adriyan »