[Çözüldü] Gnome masaüstü kayboldu

Başlatan azyaka, 13 Ocak 2009 - 20:15:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

azyaka

Herkese selam. Ben Ubuntu masaüstüne çöp kutusu kısyolu eklemek isterken masüstü komple kayboldu. apss-natilus-deskopta girdim, oradaki trash anahtarını ön tanımlı yap dedim sonra bir hata verdi ve bütün masaüstü kayboldu. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

trash'e tik atarken yanlışlıkla volumes_visible'daki tiki kaldırmış olmayasın? Masaüstündeki dosyaların (disk bölümlerin değil) durmuyor mu? Masaüstünde sağ tıkladığında normal menü geliyor mu?

Not: Lütfen Türkçe yazımına dikkat edelim. Acele yazmak zorunda olsan da, eğer yazdıklarından bir şey anlamazsak sana zor yardımcı oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

Masaüstü kayboldu derken, masaüstünüzdeki simgeler mi kayboldu, yoksa menüleri, araç çubuğu olmayan bomboş bir ekran ile mi karşılaşıyorsunuz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

azyaka

sadece masüstü simgelerim kayboldu

azyaka

masaüstünde sağ tıklayınca normal menü de açılmıyor

azyaka

bide her açılış ta şu hatayı veriyo
Tür uyumsuz: `/apps/nautilus/desktop/home_icon_name' anahtarı için `string' bekleniyordu `int' alındı
Tür uyumsuz: `/apps/nautilus/desktop/home_icon_name' anahtarı için `string' bekleniyordu `int' alındı

heartsmagic

gconf-editor'ü açıp o değişiklik yaptığın bölümü bir kontrol et bakalım. Gözüne ilginç bir şeyler takılıyor mu?

azyaka

bişey farkedemedim ama home_ icon_ name değerini değiştirince o hatayı  gene veriyo peki bu string değeri ne oluyo

heartsmagic

home_icon_name string olabillir diyor , yani "evim" gibi, sende ise int olmuş, kısacası sayı. Ancak sende cidden öyle mi bilemem. Ancak senin sorunun için şunu dene. apps-nautilus-preferences-show desktop tikli olsun.

nikbinliknet

Merhaba,

Ubuntu 10.10 kullanmaktayım. Gnome masaüstüme Ubuntu Yazılım Merkezinden Dock (Rıhtım Kurdum) sonra bugüne kadar kullanmadığım için pek işlevsel gelmedi ve kaldırdım. Sohbete dalmışken birkaç dosya daha kaldırdım yanlışlıkla. Bunların içinde gnome panel vs. yazan dosyalar vardı ama kaldırma işlemini durduramadım. Sonrasında masaüstüm tamamen boşaldı. yani ne paneller ne ikonlar var. Bomboş. Bu yüzden uygulama açamıyorum. Sadece üst panel kullanıyordum ve o da gidince başlangı., yerler, uygulamalar, uyyulama ikonalr tarih saat  gibi bütün göstergeler yok oldu. Gnome masaüstümü tekrar nasıl geriye getirebilirim.

Aşağıdaki gibi görüntü:

Bu da yanlışlıkla bazı dosyaları kaldırmadan önceki normal hali:

İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

Yiğit Ateş

sudo apt-get install ubuntu-desktop

nikbinliknet

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 19 Mart 2011 - 21:35:55

Uçbirimi nerden/nasıl çalıştıracağım?

Yiğit Ateş

eribol

Alıntı yapılan: nikbinliknet - 19 Mart 2011 - 21:37:55
Uçbirimi nerden/nasıl çalıştıracağım?
Diğer başlığında da aynısını sormuştun. Alt+F2 çalışıyorsa açılan pencereye gnome-terminal yazıp çalıştırabilirsin uçbirimi. Çalışmıyorsa Ctrl+Alt+F2 terminale düşersin.

FıratikUS

bir kaç dakika önce benimde alt panel kayboldu ve şu komutları verdim panel yine geri geldi;
panellerin ikisi de kaybolacak merak etmeyin tekrar son komutta geri gelecektir.
Alıntı Yapsudo apt-get install gconf2

gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel

rm -rf ~/.gconf/apps/panel

pkill gnome-panel
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

eribol

İki durum farklı olabilir. Birinde paneller yerlerinden silinmiş gibi diğerinde ise sistemden kaldırılmış gibi.

FıratikUS

en son   denene bilinir diyelim o zaman dipnot olarak.
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

nikbinliknet

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 19 Mart 2011 - 21:35:55

ctrl+alt+f2 beni terminale getirdi. Yularıdaki kodu girdiğimde gerekli tüm dosyalar geri yüklendi ve masaüstüm eski haline ulaştı.
Herkese çok teşekkürler.  :)

Slck~

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 19 Mart 2011 - 20:00:00
Merhaba arkadaşlar bu sorunun aynısı bendede var fakat Ctrl+Alt+F2 ile bile açılmıyor. 

decent

CTRL+ALT+F1 veya CTRL+ALT+F3 bileşimlerini deneyebilirsiniz.

Komutu isterseniz şu şekilde de yürütebilirsiniz:
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop

Yükleme bittikten sonra CTRL+ALT+F7 ile geri dönebilirsiniz.

Slck~

Arkadaşım girdiğimde siyah bi ekran geliyor komut satırını gireceğim bi wep gelmiyor yani.

decent

O halde açılışta recovery seçeneği ile sistemi açın,
Bozuk paketleri onar diyerek devam edin.
CTRL+C tuşlarına basarak komut satırına düşün ve istediğiniz komutları ordan yürütün.

sema

O siyah ekranda login diye bir satır gelmiyor mu, giriş yapılabilecek? Emin olmak için soruyorum.
susema

Slck~

Alıntı yapılan: decent - 14 Mayıs 2011 - 10:18:54
CTRL+C tuşlarına basarak komut satırına düşün ve istediğiniz komutları ordan yürütün.

Loginde de yine aynı siyah ekran var onun nedenini anlamadım. Monitör gidiyor kendiliğinden giriş yapıyor pc.

Alıntı yapılan: susema - 14 Mayıs 2011 - 13:33:03
O siyah ekranda login diye bir satır gelmiyor mu, giriş yapılabilecek? Emin olmak için soruyorum.

Yok arkadaşım gelmiyor.

decent

Alıntı yapılan: Slck~ - 15 Mayıs 2011 - 09:02:27
Loginde de yine aynı siyah ekran var onun nedenini anlamadım. Monitör gidiyor kendiliğinden giriş yapıyor pc.

Login ekranından bahsetmiyorum; bunlar grub ekranında yapabileceğimiz işlemler ;

Alıntı yapılan: decent - 14 Mayıs 2011 - 10:18:54