Ses Kayıt Dipses/Hışırtı Sorunu

Başlatan eprianu, 09 Mart 2019 - 22:18:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eprianu

İyi akşamlar,

Maono marka kulaklık aldım. Windows ortamında dipses veya hışırtı olmadan ses kaydı yapıyor ancak Ubuntu'da rahatsız edici bir dipses meydana geliyor.

Ubuntu'la ilgili hem forumda hem de yabancı kaynaklarda arama yaptım. Tavsiyeleri denedim ama olmadı.

Terminalde alsamixer yazıp ayarlar ile oynadım. Dipsesi azaltmayı başardım ancak ses seviyesi de oldukça düşüyor.

/etc/pulse/default.pa dosyasında tavsiye edilen ayarları ekleyip kaydettim, ses seviyesi bölüme ayrı bir ayar olarak geliyor ancak yine sorun düzelmedi. Dahili mikrofon ile harici mikrofon seviyesi aynı anda değişiyor. Aşağıdaki gibi;

Kubuntu kullanıyorum ve Sistem Ayarları'ndan ses seviyesine girdiğim zaman mikrofonu test etmek istediğimde seviyenin %10'u kadar bir gürültü oluştuğu anlaşılıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Çıktılar :

lsb_release -a
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu 18.04.2 LTS
Release:        18.04
Codename:       bionic

lspci | grep Audio
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation CM238 HD Audio Controller (rev 31)

grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC269VC
/proc/asound/card0/codec#2:Codec: Intel Kabylake HDMI

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     49152  1
snd_hda_codec_realtek   106496  1
snd_hda_codec_generic    73728  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          40960  3
snd_hda_codec         126976  4 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec_realtek
snd_hda_core           81920  5 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_realtek
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
snd_pcm                98304  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                65536  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_seq_midi,snd_rawmidi
snd_timer              32768  2 snd_seq,snd_pcm
snd                    81920  17 snd_hda_codec_generic,snd_seq,snd_seq_device,snd_hda_codec_hdmi,snd_hwdep,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_realtek,snd_timer,snd_pcm,snd_rawmidi
soundcore              16384  1 snd

aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 0: ALC269VC Analog [ALC269VC Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 7: HDMI 1 [HDMI 1]
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 8: HDMI 2 [HDMI 2]
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 9: HDMI 3 [HDMI 3]
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 10: HDMI 4 [HDMI 4]

Empat

Alternatif bir çözüm olarak; Audacity adlı profesyonel ses düzenleme yazılımıyla dipsesi tamamen kaldırabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

eprianu

Video kayıt yapmayı düşünüyorum, bahsettiğiniz programları biliyorum. Ancak videoyu çek, sesi ayır, cızırtıyı sil, tekrar görüntü ile sesi birleştir...
İşlemler çok uzayacak. Video üzerinde bu işlemi yapan program aradım ama Adobe Premier önerilmiş, sonuçta tekrar Windows'a çıkıyor yolun sonu.

nuked

/etc/modprobe.d/alsa.conf dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin yeniden başlatma gereklidir.
options snd-hda-intel model=alc269-dmic

bir de alsamixer de mic boost ayarı açık olabilir. onu kontrol edip kapalı konumda olduğundan emin olun

her ikisini de yapıp deneyin

eprianu

Hocam alsa.conf dosyası yoktu, alsa-base.conf vardı, o dosyaya ekledim. Daha önce bu dosyaya aşağıdaki satırı eklemiştim, dursun mu, sileyim mi?

options snd-hda-intel position_fix=2

Alsamixer'i açtım, ben zaten burdaki ayarlarla defalarca oynadım. Sorun ne biliyor musunuz, sağ alt panelden ses ayarını değiştirmeye çalışıyorum ya hem dahili mikrofon hem de harici mikrofonun sesi aynı anda değişiyor.
Dediğinizi yaptım olmadu maalesef. Mic boost ayarını kapatınca bu sefer hiç ses kaydetmiyor. Zaten sorun da orda hem dahili hem de harici mikrofondan ses alıyor.

Panelde ses seviyesinde 2 birim çıkıyor, üsttekini değiştirince alsamixer'de "Capture" kısmı değişiyor, alttakini değiştirince "Internal Mic Boost" değişiyor. Ancak birini değiştirdiğim zaman otomatik diğeri de onu takip ediyor.

nuked

o ayarın kalmasında sakınca yok archwiki de anlatılana göre resampling de problem yaratıyormuş

/etc/pulse/daemon.conf dosyasında avoid-resampling no olarak yazması gerekiyor eğer yoksa aşağıda olduğu gibi yes olarak ekleyin.
sorun düzelmezse no olarak kalmasında sakınca yok
avoid-resampling = yes

buda olmazsa güncel çekirdek veya güncel alsa sürücüsünde belki problem giderilmiştir. onları deneyebilirsiniz.

edit: "options snd-hda-intel model=alc269-dmic" seçeneği eski sürüm alc269 içinmiş silebilirsiniz. sizdeki çip 269vc olan va/vb için kod var ama vc sürümü için henüz öyle bir düzeltme yok. o yüzden gereksiz

eprianu

Edit'ten öncesini yaptım, değişmedi hocam. Son yazdığınıza da bakacağım. Şimdilik Manjaro'yu deneme modunda çalıştırıp, sonucu öğreneceğim. Bakalım orda durum nasıl?
Yorumlarınız için teşekkürler.