Ekran Kasmaları

Başlatan Ey534, 09 Mart 2019 - 16:04:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ey534

Merhaba Arkadaşlar ,

Affınıza sığınarak konuyu buraya açıyorum. Windows'tan yeni gelen bir kullanıcıyım haliyle bilgim çok kısıtlı ve ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Bir konuda sizlerden tavsiye ve yardımlarınızı rica edeceğim. Öncelikle kullandığım laptop tamemen eski bir donanım'a sahip ve sadece internet üzerinden gezinti haber siteleri , youtube gibi basit işlerde bilgisayarımı kullanacağım. Bilgisayarımı kullanmıyordum diyebilirim. Windows 7 ile dahi sorunlar yaşadığım sisteme linux yükledim fakat hala donmalar yaşıyorum.

Xubuntu ve Lubuntu denedim fakat tarayıcıların açılması , tarayıcılar arasındaki sekmelerde geçişler inanılmaz yavaş çalışıyor. Youtube , Facebook gibi bir sayfaya giriş yaptığımda kullanamayacak duruma geliyorum. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda bir çok kişi stabil bir şekilde düşük sistemlerde Xubuntu , Lubuntu kullanabildiğini iletmekte. Benim için bir önerisi yada yapmam gerekenler adına bilgisi olan varsa sizlerden yardımlarınızı rica edeceğim.

Bilgisayarım : HP 655 - 1.4 ghz işlemci , 8 GB Ram (1.50W ve 1.35W iki adet) , 250 GB SSD - ATI HD7310 ekran kartı

Saygılarımla.

TX8R

Benim bilgisayarım Youtube den video oynatamıyacak kadar yavaş :-\ ama ben Lubuntu kullanıyorum windows ve diğer linuxlara göre daha az kasıyor
--linux is life--

Ey534

Alıntı yapılan: TX8R - 09 Mart 2019 - 17:00:26
Benim bilgisayarım Youtube den video oynatamıyacak kadar yavaş :-\ ama ben Lubuntu kullanıyorum windows ve diğer linuxlara göre daha az kasıyor

Merhaba ,Sistem özelliklerin benimki kadar eski mi?

Empat

Bilgisayarınızın özellikleri gayet iyi. Belirttiğiniz kasmalar anormal.

Manjaro, Archman veya Ubuntu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Masaüstü ortamına gelmek gerekirse;

kararlı ve sade bir masaüstü ortamı istiyorsanız Gnome,

kararlı ve tam kişiselleştirilebilir bir masaüstü ortamı istiyorsanız KDE

masaüstü ortamını tavsiye ediyorum. Dağıtımın bu masaüstü ortamlarla kurulacak isosunu, sitesinden indirebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

TX8R

[mention=644735]@Ey534[/mention] 2 GB ram DDR-3 İntel Atom 1.66 Ghz Ana özellikler bu  :)
--linux is life--

Ey534

Alıntı yapılan: Empat - 09 Mart 2019 - 17:13:22
Bilgisayarınızın özellikleri gayet iyi. Belirttiğiniz kasmalar anormal.

Manjaro, Archman veya Ubuntu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Masaüstü ortamına gelmek gerekirse;

kararlı ve sade bir masaüstü ortamı istiyorsanız Gnome,

kararlı ve tam kişiselleştirilebilir bir masaüstü ortamı istiyorsanız KDE

masaüstü ortamını tavsiye ediyorum. Dağıtımın bu masaüstü ortamlarla kurulacak isosunu, sitesinden indirebilirsiniz.

3 adet sürüm arasında en yüksek verim alacağım sizce hangisi? Ubuntu olarak Xubuntu mu Lubuntu mu?

Empat

O özellikli bir bilgisayarda Xfce (Xubuntu) ve LxDE (Lubuntu) masaüstü ortamlarına sahip dağıtımlarla ciddi bir performans alamazsınız.

Bu masaüstü ortamları 2 GB ve daha düşük ramli bilgisayarlar için tasarlanmış, çoğu özellikten yoksun masaüstü ortamları.

Eğer Manjaro kurmayacaksanız kesinlikle Ubuntu'yu tavsiye ediyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Ey534

[mention=644750]@Empat[/mention]

İşlemci AMD E1 - 1200 1,40 Ghz
RAM : 8 GB ( Bir port 4 GB 1.50W , Bir port 4GB 1.35W)
Ekran : ATI HD 7310 1 GB
Hard disk : 250 SSD

Bugüne kadar tüm Windows sürümlerini denedim ( W7 , W8.1 ve W10). Bu sürümler arasında en tutarlı ve en iyi iş yapan Windows 7 Home Basic diğer tüm sürümlerde özellikle tarayıcılar için inanılmaz bir yavaşlık var.

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu Linux sisteme geçmeye karar verdim fakat bu sistem ile yine performans sorunu yaşıyorum. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu AMD E1 1200 işlemci ile bir arkadaş en stabil çalışan Xubuntu 14.04.02 olduğunu belirtmiş. Ek olarak AMD ekran sürücülerine 14.04.02'den sonra destek vermiyormuş.Şuanda Xubuntu 14.04.02 yükledim ve XFCE masaüstü kullanıyorum. Yaşadığım sorunlar aşağıdaki gibidir.

1 - İnternet tarayıcılarının tamamı 10 saniye veya üzerinde açılıyor.
2 - Sekmeler arasında geçişler çok yavaş.
3 - 720 p video izleme mümkünatı yok gibi.
4 - Youtube , Facebook gibi sayfalara giriş yaptığımda sayfalarda hiçbir işlem yapılamayacak kadar yavaşlıyor.

Chromium, Firefox ve Midori tarayıcılarının tamamını denedim fakat hepsinde aynı sorunları yaşıyorum. Windows sisteme dönüş yapmak istemiyorum fakat Windows 7 ile daha iyi performans aldığımı belirtmek istiyorum.Xubuntu üzerinde Flash player, Java 11 yüklemelerini sağladım AMD ekran sürücülerini resmi site üzerinden yükledim fakat çözüm bulamadım.

Düşündüğüm birinci şey ; Ram'lar arasındaki voltaj farkından dolayı performans problemi yaşamam. Diğeri ise işlemcinin bu denli düşük olması ve RAM'larin yüksek olması darboğaz yapıyor olabilir mi? (Fikri olan varsa 4 GB ram olarak hangisini kullanmalıyım? 1.50 W yada 1.35w) Bunun yanı sıra eğer bu denli detaylı kontrolerin sonunda BIOS sorunu, yada donanımsal bir sorun mevcut olabilir mi?

Konu hakkında fikri olan arkadaşlar varsa yardımlarını rica edeceğim. Saygılarımla.