[Çözüldü] Thunderbird Uygulamasının Arka Planda Çalışması

Başlatan mustineo, 07 Mart 2019 - 15:25:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustineo

Merhaba,
Thunderbird uygulamasının sistem açılışında otomatik başlamasını ve arka planda çalışarak yeni mail geldiğinde görünmesini istiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Empat

Basit bir script yazıp sistem başlangıcında çalışması için ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki komutla dosyayı oluşturun.
sudo nano /etc/init.d/start_thunderbird

Dosyanın içine aşağıdaki satırları kopyala yapıştır yaparak yazın. Ctrl+O ile kaydedin ve Ctrl+X ile çıkış yapın.

#!/bin/sh
/usr/bin/thunderbird

Aşağıdaki komutla gerekli izinleri verin.
sudo chmod +x /etc/init.d/start_thunderbird

Aşağıdaki komutla script haline getirin.
sudo update-rc.d /etc/init.d/start_thunderbird defaults

Her sistem açılışında thunderbird yazılımı çalışacak. Küçült sekmesine tıklayarak arkaplana alabilirsiniz.

Bu tür konuları araştırırsanız daha çabuk sonuca ulaşırsınız.

Bu konuda açmış olduğum konuya gitmek için buraya tıklayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mustineo

Teşekkür ederim. Ancak son komut olan
sudo update-rc.d /etc/init.d/start_thunderbird defaults
komutunu işlerken şu hata ile karşılaştım:
update-rc.d: error: initscript does not exist: /etc/init.d//etc/init.d/start_thunderbird
Nedense /etc/init.d/  kısmını çokluyor.
Sonradan /etc/init.d/ dizinine geçerek
sudo update-rc.d start_thunderbird defaults
şeklinde komutu çalıştırdım. Şu çıktıyı verdi:
insserv: warning: script 'start_thunderbird' missing LSB tags and overrides

gecegezen

Buda bir yöntem ama bu kadar uğraşmaya gerek yok bence başlanğıç uygulamamarı ile yapabilirsiniz veya Ev dizininde "~/.config/autostart/" istediğiniz uyğulamanın .desktop dosyasını kopyalayabilirsiniz o dosyalarda "/usr/share/applications/" dizinde tutulur genelde

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2019 - 21:24:15

thunderbird için tek komutla başlangıçcp /usr/share/applications/thunderbird.desktop ~/.config/autostart/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2019 - 21:26:53

Ama bu şekilde sadece otomatik olarak thunderbird başlatmış olursun sürekli arka planda çalıcakbir şey iştiyorsan farklı bir çözüm öneriim gnome arayüzü kullannıyorsan mail noti gibi bir ekleti kullanmanı öneririm daha kolay olur yani
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

mustineo

[mention=644665]@gecegezen[/mention] Vermiş olduğunuz komutu denedim. Ancak görev yöneticisinden kontrol ettiğim zaman Thunderbird çalışmamakta. Elle çalıştırdığım zaman görev yöneticisinde ismi görünmekte.

gecegezen

o komut sadece thunderbird bilgisayar açıldığı zaman açılmasını sağlar arkaplanda çalışmasını sağlamaz. malesef bildiğim kadarı ile thunderbird öğle bir özelliği yok. onun için kullandığın masaüstüne bir eklenti veya ufak mail kontrol eden bir yazılım kurmalısın diyordum bende
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

mustineo

[mention=644666]@gecegezen[/mention] Pardon son yazdığınızı görmemişim. Xfce kullanmaktayım. Bakalım araştırmaya devam. Anlamadığım, mesela Skype başlangıçta açılıyor. Bağlangıç uygulamalarında ismi var. Thunderbird de var ama o açılmıyor nedense.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2019 - 22:24:41

Şu şekilde çözdüm:
Oturum ve Başlangıç uygulamasından yeni komut olarak sadece Thunderbird yazdım ve açılışta o da açıldı. Bu açılışı Skype gibi saat, ses vs simgelerinin yanına koymamız mümkün değil sanırım doğru mu? Yoksa bir yöntemi var mıdır? Bu da bir nevi arka planda çalışma olur eğer mümkünatı varsa.

Empat

[mention=644666]@gecegezen[/mention]
Arkaplanda çalışmasını sağlamadığını biliyorum. Fakat tek alternatif bu.

[mention=644665]@mustineo[/mention]
Sekmeyi kapatmadığınız halde çalışmıyor mu?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mustineo

Alıntı yapılan: Empat - 08 Mart 2019 - 01:02:56
[mention=644665]@mustineo[/mention]
Sekmeyi kapatmadığınız halde çalışmıyor mu?
Bundan kastınız nedir? En son yaptığım işlemin ardından açılışta direkt açılmasını sağladım. Ancak arka planda çalışmasını sağlayamadım. Çözümü açılıştan sonra başka çalışma alanına atarak buldum.