Gönderen Konu: ssd ye geçiş  (Okunma sayısı 180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
sabit diskten ssd ye geçiş yapacağım. iki donanımın boyutu aynı. format atmadan hdd den ssd ye sistemi kopyalayabilir imiyim ? ssd ye geçişte yapmam gereken bir ayar var mı ? bazı sorunlardan bahsedilmiş ama en yeni ileti 2 yıllık. ssd kullanımında sorun yaşıyor muyuz ? yapmamız gereken bir ayar var mı ?

« Yanıtla #1 : »
Yapmanız gereken basit konfigürasyonlar var. Fakat fazla önem arzetmiyor.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.

« Yanıtla #2 : »
Evet yeniden kurmadan geçiş yapabilirsiniz bu taşınma işleme windowstan daha bile kolay diyebilirim.

ssd ömrünü uzatmak için technopad güzel bir yazı hazırlamışlar bana sorarsanız bir çoğu gereksiz ama güzel hazırlamışlar:https://www.technopat.net/2018/05/10/ubuntu-debian-ve-linux-mint-icin-ssd-optimizasyon-rehberi/

« Yanıtla #3 : »
@gecegezen

teşekkürler. taşımayı nasıl yapmamız lazım ? yazılı kaynak bulamadım.

« Yanıtla #4 : »
temelde dosyaları yetkileri ve sahiplikleri ile birlikte kopyalarsanır ve bir, iki gerekli ayarları yaparak sorunsuz taşıyabilirsiniz. Benzer bir sistem yedek alma yöntemi detaylı bir anlatım var aşağıdaki *bağlantıda bunu okuyalarak mantığı anlayabilirsiniz. Birde bazı programlarda (clonezilla, partimage)var ama ben hiç kullanmadım. Birde en eski yöntem dd komutu ama dd çok uzun sürer ve komut yanlış vermek veri kaybına yol açar.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.msg28294#msg28294