Gönderen Konu: ssd ye geçiş  (Okunma sayısı 115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
sabit diskten ssd ye geçiş yapacağım. iki donanımın boyutu aynı. format atmadan hdd den ssd ye sistemi kopyalayabilir imiyim ? ssd ye geçişte yapmam gereken bir ayar var mı ? bazı sorunlardan bahsedilmiş ama en yeni ileti 2 yıllık. ssd kullanımında sorun yaşıyor muyuz ? yapmamız gereken bir ayar var mı ?

« Yanıtla #1 : »
Yapmanız gereken basit konfigürasyonlar var. Fakat fazla önem arzetmiyor.
Evrenin şimdiki halini geçmişin sonucu ve geleceğin nedeni olarak ele alabiliriz. Bir an için evrenin tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek, ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek, aynı anda evrendeki en büyük varlıklardan en küçük atomlara kadar her şeyi hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynı geçmiş gibi, onun gözlerinin önündedir.

« Yanıtla #2 : »
Evet yeniden kurmadan geçiş yapabilirsiniz bu taşınma işleme windowstan daha bile kolay diyebilirim.

ssd ömrünü uzatmak için technopad güzel bir yazı hazırlamışlar bana sorarsanız bir çoğu gereksiz ama güzel hazırlamışlar:https://www.technopat.net/2018/05/10/ubuntu-debian-ve-linux-mint-icin-ssd-optimizasyon-rehberi/

« Yanıtla #3 : »
@gecegezen

teşekkürler. taşımayı nasıl yapmamız lazım ? yazılı kaynak bulamadım.

« Yanıtla #4 : »
temelde dosyaları yetkileri ve sahiplikleri ile birlikte kopyalarsanır ve bir, iki gerekli ayarları yaparak sorunsuz taşıyabilirsiniz. Benzer bir sistem yedek alma yöntemi detaylı bir anlatım var aşağıdaki *bağlantıda bunu okuyalarak mantığı anlayabilirsiniz. Birde bazı programlarda (clonezilla, partimage)var ama ben hiç kullanmadım. Birde en eski yöntem dd komutu ama dd çok uzun sürer ve komut yanlış vermek veri kaybına yol açar.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.msg28294#msg28294