Açılışta yaşadığım sorun

Başlatan arti17, 03 Mart 2019 - 11:43:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arti17

Merhaba. ubuntu son sürümünde ekren görüntülerindeki gibi sorun yaşadım.
Neden olabilir?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Empat

Merhaba.

Listedeki üç sürücüden üçünü de ayrı ayrı deneyip en performanslı olanını kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Listedeki sürücülerde doğru ve yanlış diye bir şey yok. Her üçü de aynı görevi üstlenecek. Açılışta mor ekranda kalması sorununu sahipli sürücüden açık kaynak sürücüyü, o da olmazsa ikinci seçenekteki sürücüyü seçerek çözebilirsiniz.

Her sürücü değişiminden sonra bilgisayarı yeniden kapatıp açarak deneyebilirsiniz.

Açılışta, yazılımlar güncel uyarısı sizi rahatsız ediyorsa bildirim ayarlarından güncelleme uyarılarını kapatabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

arti17

güncelleme uyarısı rahatsız etmiyor. 'belki' sahipli sürücüden kaynaklı olabilir !?!?

Empat

Açılıştaki mor ekran, sürücünün performansından kaynaklı olabilir.

İşte bu yüzden, tavsiye ettiğim gibi diğer sürücüleri deneyebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

arti17

- merhaba. en alttaki ve ortadaki sürücüleri seçtiğimde istenilen sonucu alamadım;Tekrardan üstteki sürücüyü seçtim.bugün itibariyle sorun çıkmadı.
dünden buna yana ise ekteki ekran görüntüsündeki gibi bir durum ile karşılaşıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Empat

Bu gibi durumlarda kullanıcının denemesi ve gerekiyorsa yanılması, en mühimi kendi kendine düşünmesi beklenir. Aksi taktirde Linux'ta kendinizi temel seviyede bile geliştiremezsiniz. Daha da kötüsü Linux kullanırken zorlanırsınız.

Güncelleme uyarılarını dilerseniz kapatabilirsiniz. Beraberinde güncellemeleri düzenli yüklemenizi tavsiye ediyorum.

Hata çıktısına gelmek gerekirse; çıktıda komut satırında hangi komutu gireceğinizi yazılmış zaten. Başına sudo eklemeyi düşünmek sizin görevinizdi. Yolu göstermiş. Yol doğru mu? Doğru. O zaman yürümek de sizin göreviniz...

arti17

-komut'a sudo eklemiştim. sonuç yukardaki gibi olduğu için aktardım.

-aynı zamanda yazılım yüklerken aldığım hata:

error while installing package: new libnvidia-gl-390

çıktı:

....@....:~$ sudo apt-get install -f
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bağımlılıklar düzeltiliyor... Tamamlandı
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  lib32gcc1 libc6-i386 libncursesw5 libtinfo5
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki ek paketler kurulacak:
  libnvidia-gl-390 libnvidia-gl-390:i386
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  libnvidia-gl-390 libnvidia-gl-390:i386
0 paket yükseltilecek, 2 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 3 paket yükseltilmeyecek.
32 paket tam olarak kurulmayacak ya da kaldırılmayacak.
0 B/29,2 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 147 MB ek disk alanı kullanılacak.
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-large-hidpi.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-large.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-hidpi.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'openshot_developers-ubuntu-ppa-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] E
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-large-hidpi.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-large.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '60icons-hidpi.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'openshot_developers-ubuntu-ppa-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
(Veritabanı okunuyor ... 312287 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_amd64.deb ...
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1.distrib hedefine nvidia-340 kaynaklı yönlendirmesi
dpkg-divert: hata: pakette eşleşmezlik
  '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının libnvidia-gl-390 kaynaklı yönlendirmesi' kaldırılırken
  '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1.distrib hedefine nvidia-340 kaynaklı yönlendirmesi' ile karşılaşıldı
dpkg: /var/cache/apt/archives/libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_amd64.deb arşivi işlenirken sorun yaşandı (--unpack):
new libnvidia-gl-390:amd64 package pre-installation script subprocess returned error exit status 2
Paket açılacak: .../libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_i386.deb ...
/usr/lib/i386-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının /usr/lib/i386-linux-gnu/libGL.so.1.distrib hedefine nvidia-340 kaynaklı yönlendirmesi
dpkg-divert: hata: pakette eşleşmezlik
  '/usr/lib/i386-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının libnvidia-gl-390 kaynaklı yönlendirmesi' kaldırılırken
  '/usr/lib/i386-linux-gnu/libGL.so.1 dosyasının /usr/lib/i386-linux-gnu/libGL.so.1.distrib hedefine nvidia-340 kaynaklı yönlendirmesi' ile karşılaşıldı
dpkg: /var/cache/apt/archives/libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_i386.deb arşivi işlenirken sorun yaşandı (--unpack):
new libnvidia-gl-390:i386 package pre-installation script subprocess returned error exit status 2
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
/var/cache/apt/archives/libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_amd64.deb
/var/cache/apt/archives/libnvidia-gl-390_390.87-0ubuntu1_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

bakınız bir sorun ile karşılaşanda burada https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=59621.0