[Çözüldü] Bir diski Ubuntu Diger Diske Windows

Başlatan miracozkan, 26 Şubat 2019 - 18:34:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

miracozkan

merhabalar buralarda yeniyim derdimi anlamaya başlıyım hemen, (muhtemelen cevapları forumda mevcut olan sorular vardır, link olarak paylasırsanız sevinirim)
1-> ilk olarak 1 adaet diskim mevcut ve onda windows kurulu , başka bir diski ubuntu kurmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim
2-> bir tane de ortak diskim olcak fakat bunu 2 işletim sisteminden de aktif olarak kullanmak istiyorum disk format sıkıntısı gibi bir şey söz konusu olurmu ?
3-> Bilgisayarıma açtıgımda hangi disk ten baslatılması seçenegi cıkması için ne yapmam gerekir ?

Dipnot : Diskler diziksel olarak ayrı , (Sandisk , Adata , Seagate) tani 1 diskin 3 bölümü degil.
şimdiden teşekkürler

nasilolcekbuisler

[mention=644525]@miracozkan[/mention]

sorun olacak bir şey  yok. dikkat edeceğin bazı şeyler var ama öncesinde şu yol senin için en kolay seçenek. kasayı aç windows kullandığın diskin güç kablosunu çek. ubuntu kuracağın kalsın. normal kurulumu yap. sonra windows un fişini yeniden tak. olaya devam et. zaten bios  boot ayarlarından istediğin hdd yi seçersin. bu yolu acemisindir yanlış hdd yi formatlarsın diye anlattım.

ikincisi;

diskler tıkılı kalıyor. kurulum ekranında hdd seçim bölümünde hdd yi seçeçeksin .seçimi dev/sda ve dev/sdb şeklinde yapman lazım. burada "a" ve "b" birer hdd yi temsil ediyor. hangisine format atacaksan onu seç. kabaca disk boyutlarından,boş alandan falan anlarsın. grub ı ubuntu kurduğun hdd ye kur. kurulumu yapınca grub hangi işletim sistemini istediğini sorar zaten. kabaca bu şekilde.