Yardım lütfen .. dual boot . ve sürüm seçimi .

Başlatan tamerburak41, 24 Şubat 2019 - 22:35:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tamerburak41

merhaba. ubuntu ile yeni tanıştım beğendim ve kullanmak istiyorum ancak şöyle bir durumum var ben mühendisim  autocad vesaire programlar kullanmak durumundayım ve windowsa şuan için bağımlıyım .  ubuntuyu birkaçgündür dual boot olarak kurmak istiyorum fakat henüz başaramadım . bilgisayarım direk windows olarak açılıyor  ubuntuyu ya açamıyorum yada F9 a basarak yakalamaya çalışıyorum .

----bilgisayarım direk ubuntu olarak başlasın . ama ben istediğimde windowsu seçip başltabileyim istiyorum . 

forumları aradım talan ettim boot repair filan denedim ama başaramadım yardımcı olabilecek birisi olursa çok sevinirim .. .

birde işletim sisteminin k ubuntu x ubuntu gibi sürümleri var hangisini tercih etmeliyim sizce fikir verebilir misiniz ?

gecegezen

dual boot konusunda normalde ubuntuyu kurduğunuzda ubuntu boot sırasında kendini üst sıraya koymalı ama bazı anakartlarda bu durum böyle olmuyor galiba bios ayarlarına girin oradan boot order gibi bir şekilde yazar genelde oradan ubunutu windows ismin üstüne çıkartın. Bazı anakartlarda hdd, cdrom,usb gibi sıralamanın anltında hdd içinde ubuntu windows gibi şekilde ayrı bir sıralama oluyor benimkinde boyle ama bazılarında ubuntu usb falan şeklinde yazıyor, biraz kurcalayın biosu çözersiniz heralde. ubuntu on sıraya koyduğunuzda grub windows veya ubuntu şeklinde size sormalı 10sn sonrada ubuntuyu açmalı.
xbuntu, kubuntu olayına gelirsek carnicalın desteklediği sürüm ubuntu gnome masaüstünü kullanıyor şu anda ama ubuntu topluluğu xubuntu, kubuntu veya benzer bir sürü surum çıkartılıyor. Hatta bir kesim unity masaüstünü kullanan bir sürümde çıkartacak galiba ki carnical unity'e desteğini kesti ama ben hala onu kullanıyorum :) linux böyle bir dünya iste. Başlangıç olarak ben ubuntu'u deneyin derim. Ama herkes zevki farklı. Kde'nın uygululamaları (kubuntu) bende biraz fazla çöküyor gibi geliyor ama dedikoldular göre bunu aşmışlar, büyük ortamlar gnome, kde ve xfce daha küçük ortamlara girersek say say bitmez zevk meselesi dediğim gibi.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

tamerburak41

hocam çok sağolun yardımcı oldunuz .. ama benim işlem olmadı . boot order kısmında windows / ubuntu ile alakalı hiçbirşey yok sadece .network adapter. cdrom .internal cd. usb disket .os boot manager  bunlar var ve bunların hepsini tek tek en üstt sıraya taşıyıp resetledim ama nafile. birde legacy boot var ordada 5 6 tane ayar var ama onlardada windows yok onları denemedim yanlız sonuçta olmuyo. biosu bile güncelledim :D  yinede saolasın

gecegezen

Bir ara ubuntu'dan aşağıdaki komutu verip çıktıları buraya aktarabilirmisiniz?
sudo efibootmgr -v

tamerburak41

gecegezen

ekranı yazıları kopyala yapıştırda yapabilirdiniz. Ama ekrandaki sayıları yanlış görmediysem bu aşağıdaki komutla ile ubuntuyu birinci sıraya alırsınız:
sudo efibootmgr -o 0001,0002,0003
Bu şekilde boot sırası ubuntu,ubuntu,windows şeklinde.