Nvidia'nın yeni sürücüleri hazır...

Başlatan hasansahin, 13 Ocak 2009 - 13:53:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Gimp Uzmanı

Dün 1 Gb Nvidia denedim. Mükemmel ötesi.

Eren

Çok yeni kartları destekliyor. Teşekkürler Hasan.

hasansahin

ArchLinux'un bug sayfasından araştırma yaparken gördüm. http://bugs.archlinux.org/task/12766
Sanırım yakında birçok dağıtımın deposuna girer.
Albert Einstein.

Gimp Uzmanı

Bende 1 GB Nvidia alacağım. Ubuntu'da böyle grafik görmedim daha önce.

tanertan

geforce 8600GT ekran kartım var,konu linkindeki listede benim ekran kartı görünmüyor ama nvidia download driver'da arattığım zaman son versiyon olan 180.22 indirilebilir gözüküyor.Bilginize

deliver

ya arkadaşlar benim 8800 gt  var ve ben biraz acemice bi penguenim... bana bu ubuntu başlangıcında yardım edecek olanınız varmı lütmen mail atın...(en basitinden tv kartımı çalıştıran kodlar forumda verilmiş ama ben o kodları nereye nasıl yazacağımı bilmiyorum.. dolayısıyla ubuntu kullanırken sakat geziyorum..)
bu arada ekran kartıyla alakalı vdo tool proğramı alterantifi arıyorum...

heartsmagic

Alıntı yapılan: deliver - 14 Ocak 2009 - 11:48:25
ya arkadaşlar benim 8800 gt  var ve ben biraz acemice bi penguenim... bana bu ubuntu başlangıcında yardım edecek olanınız varmı lütmen mail atın...(en basitinden tv kartımı çalıştıran kodlar forumda verilmiş ama ben o kodları nereye nasıl yazacağımı bilmiyorum.. dolayısıyla ubuntu kullanırken sakat geziyorum..)
bu arada ekran kartıyla alakalı vdo tool proğramı alterantifi arıyorum...

E-posta ile yardım pek uygun değil. Kaldı ki forumda zaten grafik kartlarının kurulumunu anlatan bölümler ve başlıklar bile var. Hatta birisi sabit bile. Lütfen forumda biraz vakit geçir. Grafik kartları bölümü senin soruna cevap olacaktır. Kodları nereye yazacağını bilmiyorsan demek ki hâlâ http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html bölümüne göz atmamışsın demektir.

Problemini lütfen burada dile getirme. Forumdaki başlıklara bakıp yine de sorunun çözemezsen uygun bir bölümde yeni bir başlık aç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3878.0/topicseen.html başlığında gördüğüm kadarıyla grafik kartınla ilgili bir problem zaten yok. Eğer tv kartınla alakalı sorunun varsa yine forumda örnek başlıklar mevcut.

deliver

sağol dostum... verdiği link i inceleyip bu işi çözecem... yani öyle umuyorum...
bide zaten ekran kartıyla alakalı bi problem yok ama palit üretimi ekran kartlarında ek bi proğram oluyor ekran kartının fanını filan kontrol edebileceğin. masaüstünden hızlandırıp yavaşlatabiliyorsun..yada bunun bzeri şeyler... onun altenatifini sormuştum o kadarda önemli bi şey değil benim için çükü linux ta oyun oyamıyorum..
ilgin için teşekkürler

Felâsife

Alıntı yapılan: tanertan - 14 Ocak 2009 - 01:14:50
geforce 8600GT ekran kartım var,konu linkindeki listede benim ekran kartı görünmüyor ama nvidia download driver'da arattığım zaman son versiyon olan 180.22 indirilebilir gözüküyor.Bilginize
7300GT ye denedim aynen 180.22 versiyonu gösterdi, bende Debian'a kurdum gitti :)
Yalnız kurulumda OpenGL sürücülerini 32-bit yükleyeyim mi (herhalde öyleydi) diye sordu, bende no dedim. :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

hasansahin

Opensuse 11.1 depolarında default olarak 180.22 eklenmiş. Tek tıklamayla sorunsuz kuruluyor.
Albert Einstein.

hasansahin

doğrudur, böyle bir uyum veya uyumsuzluk söz konusu değil. Ben AMD+ATI'de kullandım şimdide AMD+Nvidia kullanıyorum.
Herhangi bir pozitif veya negatif durum yok.
Albert Einstein.

sudocu

problem yaşadığım için zamanında bu sürücünün betasını elle kurmuştum. şimdi bunu nasıl kaldırabilirim? kaldırmadan kursam sorun olur mu?

ayrıca, nautilus'deki arkaplanlardan çizgili olanı seçtiğimde o çizgiler o kadar çok titriyor ki anlatamam. lcd monitör kullanıyorum ve o arkaplanı windows ile açtığımda titreme olmuyor. ubuntu'nun gözlerimi yorması pisikolojik değilmiş yani.

ekleme: "sh dosya_adi.run --uninstall" şeklindeymiş...
her seyin basi sudo!

raskolnikov

Arkadaşlar kurulumu nasıl yapabilirim.

Kurmaya çalıştım ama
You appear to be running an X server; please exit X before           
         installing.  For further details, please see the section INSTALLING   
         THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver         
         download page at www.nvidia.com.

gibi bir uyarı verdi. ctrl+alt+F1 ile konsoldan kurmaya çalıştım ama yine aynı hatayı verdi. Bu konuda biraz acemiyim yardım ederseniz sevinirim :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

sudocu

burada yazıyor.

Not: Mesajın kendi linki ile değiştirilmiştir.
her seyin basi sudo!

raskolnikov

Alıntı yapılan: sudocu - 23 Ocak 2009 - 19:36:24
burada yazıyor. (şimdilik son mesaj)
Cevap için teşekkürler kurmaya çalıştım ama x server bağımlılıkları gibi birşeyi indirmeye çalıştı ve indirimedi. Kurulumu yaptı ancak çalışmadı Xorg.conf dosyasında hatalar çıktı. Şimdilik kaldırdım eski sürücüyle devam edeceğim  :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

lecha

nvidia 8400gs yi acaba destekliyormu göremedim ama 8400gs nasıl

heartsmagic

Alıntı yapılan: lecha - 24 Ocak 2009 - 14:56:27
nvidia 8400gs yi acaba destekliyormu göremedim ama 8400gs nasıl

@lecha, ilk olarak lütfen Türkçe kullanımına özen göster.

İkinci olarak da 8400 için depolardan kurulum deneyebilirsin veya Envy ile kurabilirsin. Yeni sürücüler elbette senin kartını destekler fakat yeni sürücülere geçiş için bariz bir neden göremiyorum şu anda. Depolara girmesini bekleyin.

hasansahin

Merhaba,

Geforce9 serisi veya daha üst versiyon bir kartınız varsa Hardy, ekran kartınızı otomatik olarak tanımayacaktır. Bunun üzerinde binary sürücüyü (180.22) elle kurmaya kalkarsanız kurulum esnasında sorun yaşamayacaksınız ama nvidia.ko modulü sorun çıkaracaktır. Maalesef daha düşük bir sürücü versiyonu ile (177.83 ve altı) yolunuza devam etmek zorundasınız. Geforce9 altındaki kartlardaki durumu bilmiyorum, kullanan arkadaşlar deneyimlerini yazarlarsa iyi olur.
İntrepid ile bu sorun yok.
Albert Einstein.

flashpoint

Alıntı yapılan: tanertan - 14 Ocak 2009 - 01:14:50

yalnız * bir şey soracağım
hiç 180.22 yi deneyen var mı ben yükledim ama hata verdi....
bendeki ekran kartı gt8600. nvidia nın sitesinden otomatik olarak tarattım.180.22 nolu sürücüyü önerdi. 177 nolu sürümle devam mı etmeliyim?

hasansahin

Ubuntu 8.10 veya daha alt sürümleri kullanıyorsan, 177.x ile devam etmeni öneririm.
Jaunty ile depolarda 18x sürücüleri yer alacaktır.
Albert Einstein.

matafleur

Alıntı yapılan: peligom - 23 Ocak 2009 - 19:44:17
Alıntı yapılan: sudocu - 23 Ocak 2009 - 19:36:24
burada yazıyor. (şimdilik son mesaj)
Cevap için teşekkürler kurmaya çalıştım ama x server bağımlılıkları gibi birşeyi indirmeye çalıştı ve indirimedi. Kurulumu yaptı ancak çalışmadı Xorg.conf dosyasında hatalar çıktı. Şimdilik kaldırdım eski sürücüyle devam edeceğim  :)

Yeni sürücülerin kurulumuyla ilgili:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6633.msg77712.html#msg77712

flashpoint

bu arada bendeki ekran kartı gt 8600 ve 180.22 sürümünü bana denilen gibi kurdum.kurarken bir iki küçük hata verse de şimdi sorunsuz bir şekilde çalışıyor teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. bu arada nvidia ile ilgili başka yüklemem gereken bir şey var mı ?

heartsmagic