Lubuntu/Xubuntu Hakkında Sorular

Başlatan Misa, 19 Şubat 2019 - 23:58:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Misa

Merhabalar. Su zamana kadar Linux ile alakalı olarak Putty'den servera baglanmak dısında herhangi bir alakam olmadı.

Geçenlerde hurdacıdan aldığım parçalarla fantezi amaçlı bir bilgisayar kurdum. Sistem şudur;

Intel Core i3 2120
2 GB DDR3 RAM
GIGABYTE H61-M DUAL UEFI Anakart
160 GB SATA HDD

Yaklaşık olarak bana 50 TLye geldi bu sistem. Asıl amacım bu bilgisayar uzerinden dizi izlemek, internete girmek, günde bir iki saat DotA ve WoW oynamak.

Fantezi amaçlı kurdum demiştim ya, sırasıyla Win98SE'den WinXPye kadar bir haftalık periyotlarla kullandım. 3 aydır XP kurulu ve bu şekilde kullanmaktayim. 7/8.1 ya da daha üstünü kullanmak tercihim değil.

WinXPde şu an karşılaştığım sorunlar, Pale Moon haricinde bir web browser olmaması, çoğu programı kullanamamam, sistemi istediğim gibi yönetememem.

Linux kurmak daha önceden aklımın bir ucunda vardı fakat üşengeçliğim yüzünden hiç denememiştim. Bir hafta içerisinde Linux'a geçiş yapmak istiyorum fakat aklımda bazı sorular var.

1-) Sistemin Ubuntu kurmaya yeteceğini düşünmüyorum, bu yüzden Lubuntu ya da Xubuntu kuracağım. Lubuntu ya da Xubuntu'nun boyutları normal Ubuntu OS'a göre daha düşük. Bunun nedeni GUI'nin Ubuntu'ya göre daha sade olması mı, yoksa bazı özellikler konusunda Ubuntu'ya göre eksiklikler var mı?

2-) İstediğim Windows tabanlı oyun ve programların çalışabilmesi için araştırdım. Wine kurulumu üzerinden bunları halledebiliyormuşuz sanıyorum. Her türlü Windows programını çalıştırabilir miyim, yoksa belli başlı programlar mı? Bilgisayarda ICCup üzerinden Warcraft III/DotA oynayacağım, üyelik girişli IPTV programından kanallar izleyeceğim, private serverlar üzerinden WoW oynayacağım, C# ile text tabanlı oyunlar kodlayacağım. Fakat bu programların sitelerinde sadece Windows için olanlar var.

Wine üzerinden bu programları sorunsuz çalıştırabilir miyim? Duyduğum kadarıyla güncelleme atan launcherlı oyunlarda sıkıntı olabiliyormus. Fakat oynayacağım oyunlarda sürekli olarak güncelleme yükleyen launcher bulunmamakta. Bunun yanısıra IPTV programım çalışmaz ise Linux için üyelik girişli başka bir IPTV programı bulunmakta mı?

3-) Driverlar hakkında bir sorun yaşamam olası mı? Önceden araştırdığım kadarıyla Linux dağıtımları driverları kurulum sırasında yüklüyormuş. İnternetten kendi ethernet driver markamı linux ile ilgili olarak araştırdığımda sorun yaşayanlar olduğunu gördüm, Realtek'in eski bir ethernet adaptörü. Su an evde olmadığım için modeline bakamiyorum.

4-) Lubuntu ya da Xubuntu dağıtımlarında kullanacağım programların son sürümleri ile ilgili performansla alakalı sıkıntılar yaşar mıyım? Steam ve Mozilla kullanacagim.

Su an zorunluluktan XP kullaniyorum, Linux'u düsünmemdeki sebeplerden biri güvenlik ile alakalı paranoyam olması.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımı sunuyorum.

gecegezen

Bence o sistem ubuntu'yu bile çalıştırır. Çalıştırma ve sürücü konusunda en kesin durum denemekten geçiyor sürücü desteği baya gelişti ve eski donanımlarda genelde sorunlar çözülmüş oluyor benim gözlemlerimde. Kısaca dene bunun için kurmana bile gerek yok yani.Wine konusunda ise yine baya gelişen bir program ama dediğin gibi anti hile yazılımları ve güncellemeler ile pek iyi anlaşamıyor ki eski yazılımlar kullancağın için yine pek sorun olacağını düşünmüyorum ama kullanmak istediğin programlar wine ile denenmiş mi görmek istersen : https://appdb.winehq.org/ diye bir site var nasıl çalıştığınıda tarif ediyorlar. playonlinux veya lutris diye oluşumlar var bunlar wine ortamını oyuna göre hazılayan betikler oluşturuyorlar ama ben pek kullanmadım.

İptv ile ilgili bir şey bilmiyorum malesef.
Ubunutu'nun sistem gerkesinimleri: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Misa

Alıntı yapılan: gecegezen - 20 Şubat 2019 - 00:19:45
Bence o sistem ubuntu'yu bile çalıştırır. Çalıştırma ve sürücü konusunda en kesin durum denemekten geçiyor sürücü desteği baya gelişti ve eski donanımlarda genelde sorunlar çözülmüş oluyor benim gözlemlerimde. Kısaca dene bunun için kurmana bile gerek yok yani.Wine konusunda ise yine baya gelişen bir program ama dediğin gibi anti hile yazılımları ve güncellemeler ile pek iyi anlaşamıyor ki eski yazılımlar kullancağın için yine pek sorun olacağını düşünmüyorum ama kullanmak istediğin programlar wine ile denenmiş mi görmek istersen : https://appdb.winehq.org/ diye bir site var nasıl çalıştığınıda tarif ediyorlar. playonlinux veya lutris diye oluşumlar var bunlar wine ortamını oyuna göre hazılayan betikler oluşturuyorlar ama ben pek kullanmadım.

İptv ile ilgili bir şey bilmiyorum malesef.
Ubunutu'nun sistem gerkesinimleri: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Teşekkür ederim, bu hafta sonu vakit bulduğumda deneyeceğim. Kurulum öncesinde Ubuntu'yu deneme sansimiz varmis sanirim DVD ya da USBden sistemi baslatarak. İhtiyacım olan programları deneyeceğim.