HP Laptop Kurulum Problemi

Başlatan bowfinger, 19 Şubat 2019 - 13:19:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bowfinger

Merhaba, Linux konusunda çok temel bilgiye sahibim. Daha önce sanalda veya sunucuya ssh yaparak kullanıyordum çok az. Geçen cuma günü radikal bir karar alarak artık linux'e geçeceğim dedim. Dokümanlarımı yedekledim. Ubuntu 18.04 sürümünü usb ye hazırladım ve bilgisayarı yeniden başlattım. Kurulum yaparken de direk olarak erase disk and install ubuntuyu seçtim. Kurulum tamamlandı. Kullanmaya başladım. Software centerdan bir iki program yükledim. apt-get install ile bir iki program indirdim. Yanlış hatırlamıyorsam chrome franz wine bir iki tane daha vardı sanırım. Sıkıntısız olarak kullanıyor ve çok memnundum.

Bilgisayarı kapattım sabah açtım. Login olduktan sonra siyah ekran geldi. Onu araştırdım ettim. Login manageri değiştir falan dediler. Bu arada ubuntu on wayland ile açınca girebildim. Ben de login manageri indirdim. Onu set ettim. Yeniden başlattım. Evet giriş yapabiliyordum. Ancak biraz kullanma sonrası kitlendi. Tekrar başlattım bu sefer fan sesinin uzun zamandır geldiğini fark ettim. Terminal açamadım kitleniyordu. Biraz araştırma ve uğraştan sonra yapamadım. Hatta bir süre sonra login olamamaya yine takılmaya başladım.

Tekrar ubuntuyu kurayım sıfırdan dedim. Kurulum ekranında takılmaya başladı bu sefer. Live usb ile açtım. top yaptığımda dehşet bir cpu kullanımı gördüm.

Bu tekrar tekrar denemeler sonuçsuz kalınca bios ayarlarını değiştirdim. Bir arkadaşımdan 16.04 versiyonunu aldım. Bu sefer kurulum sorunsuzca başladı ancak bu sefer de kurulumda 0 byte kaldı şeklinde bir hata aldım. Partitionları manuel düzenlemeyi denediğimde partitionları ayarlamaya çalışırken takıldı.

Bunun üzerine başka bir distro deneyeyim dedim. Fedora 29 denedim. Kurulum sıkıntısız bir şekilde tamamlandı. Sıkıntı yok gibi gözüküyordu arayüzde ancak terminali açmak istediğimde veya system monitoring uygulamasını açmaya çalıştığımda takılıyordu. Onu da live dan açtım onda da top yaptığımda yine cpu şahlanıyordu.

Tekrar ubuntu 16.04 denedim yine aynı sorunu aldım. Cuma gününden beri uğraşıyorum. Destek almadığım, okumadığım konu kalmadı. Ayrıca makinada problem olabilir diyerek dün gece memset çalıştırdım her şey düzgün gözüküyor.

Belki problemlerimi belirtemedim tam kusura bakmayın. Bir kaç ekran görüntüsü de aldım ancak şu an iş yerindeyim yükleyemiyorum.

Bilgisayarım HP al107-nt ( i5 işlemci 8gb ram sdd 940 mx ekran kartı. )

bowfinger

Bir ekleme yapmak istiyorum. https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu Bu rehberi okumamıştım maalesef.
Alıntı Yap- Ubuntu'nun otomatik kurucusunu ( "Ubuntu'yu diğerlerinin yanına kur" veya "Diski sil ve Ubuntu kur") kullanıyorsanız özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Önemli: Eğer bilgisayarınızda Windows kurulysa ve onu kaldırmak istemiyorsanız "Diski sil ve Ubuntu kur" seçeneğini kullanmayınız!

Böyle bir şey yazıyor. Ben Windows kuruluyken aynen dediği gibi yaptım. Kullanmayınız demiş. :(

Empat

Bir de Archman Linux dağıtımını deneyebilirsiniz. Dağıtımın sitesine gitmek için buraya tıklayın.

Ubuntu Debian tabanlı, Archman Arch Linux tabanlıdır.

Archman Linux'ta da aynı sorun olursa, Archman Linux'un forumuna bir konu açarsanız yakından ilgilenebileceklerini sanıyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

bowfinger

Alıntı yapılan: Empat - 20 Şubat 2019 - 18:36:51
Bir de Archman Linux dağıtımını deneyebilirsiniz. Dağıtımın sitesine gitmek için buraya tıklayın.

Ubuntu Debian tabanlı, Archman Arch Linux tabanlıdır.

Archman Linux'ta da aynı sorun olursa, Archman Linux'un forumuna bir konu açarsanız yakından ilgilenebileceklerini sanıyorum.

Hocam arch linux kurdum. Onda cpu kullanımında bir sıkıntı yoktu. Terminal seviyesindeyken. Arch biraz üst seviye geldiği için devam edemedim. Archman daha mı kullanıcı dostu ?

Empat

[mention=644429]@bowfinger[/mention]

Kullanıcı dostu veya üst seviye diyebileceğimiz şeyler masaüstü ortamlarıdır. Arch Linux'a Gnome masaüstü ortamını kurarsanız Ubuntu'yla aynı bir görünüm ve seçeneklere sahip olursunuz. Tek farkı altyapısının biraz farklı olması olur.

Arch Linux'un kurulumu son kullanıcılara yönelik değil. Bu yüzden Archman Linux önerdim. Archman Linux, Arch Linux'a en yakın olan dağıtımlardan birisi. En büyük farkı kurulumu basit ve kayda değer derecede bizzat destek veren yetkilileri var. Archman Linux'u kurduktan sonra basit bir ayarla depoları değiştirip saf Arch Linux haline getirebilirsiniz.

Archman Linux'un Gnome masaüstü ortamıyla hazırlanmış iso dosyasını indirirseniz arayüzü gayet kullanıcı dostu olduğundan zorluk yaşamazsınız.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

lafurus

Bence sorununuz açık kaynaklı sürücülerle ilgili olabilir. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=59922.msg643141#msg643141 bu konuyu bir inceleyin derim.