18.04 problemli çalışan pc

Başlatan kadirux, 29 Ocak 2019 - 22:10:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadirux

Merhaba kısa süre önce sürüm güncellemesi yaptım 18.04 kullanmaya başladım. Ancak güncellemeden sonra ufak tefek problemlerle karşılaşıyorum.
1. problem laptop gereğinden fazla ısınıyor. Daha önce böyle bir problem yaşamıyordum. herhangi bir işlem yapmadan sadece internette dolaşırken ve radyo çalarken ısınma oldukça fazla şekilde artıyor.
2. problem power off yani pcyi kapatmak istediğimde kendi kendine kapanmıyor sürekli logo ve imleç bekliyor kitlenme yok ancak çok uzun süre bekliyor ve sıkılıp düğmeden kapatmak zorunda kalıyorum.
3. problem ise bazı zamanlarda kısa bir kilitlenme oluyor, ardından sistem hatası yeniden başlatılması gerekiyor gnome-shell tarzında bir hata veriyor.

Bu sorunlar hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

Empat

Merhaba.

Birinci sorunu
daha iyi anlamamız için aşağıdaki komutlarla sıcaklık sensörlerinin kurulumunu gerçekleştirin.

sudo apt install lm-sensors && sudo sensors-detect

lm-sensors yüklendikten sonra sensors_detect scripti çalışacak ve sensörleri tarayacak. Tüm sorulara yes cevabını verin. Laptobunuzun ısındığını farkettiğinizde aşağıdaki komutun çıktısını atın.

sensors

İkinci sorun için terminalden aşağıdaki komutla kapatmayı deneyin.

systemctl poweroff

Üçüncü sorun için verdiği hatanın ekran görüntüsünü çekebilir misiniz? Hatanın ne hatası olduğunu bilmeden yardım edebilmek pek kolay değil. Ekran görüntüsü çekmeden önce "ayrıntılar" ya da "hata ayrıntıları" gibi bir kısım olursa orasını da açıp çekin lütfen.

Aşağıdaki komutla sistemde kurulu tüm paketleri onarabilirsiniz. Komutun yaptığı işlem uzun sürebilir. Komut bittikten sonra bilgisayarı restart edin.

dpkg--reconfigure -a

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

kadirux

Merhaba ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

1. sorun da ısındığında çıktıyı  atacağım kurulum gerçekleştirdim.
2. kapanma problemi düzelti bazı zamanlar yapıyor buda bahsettiğim kilitlenme olduğu zaman onunda ekran görüntüsünü atacağım tekrar olduğunda.

Diğerinde ise dpkg--reconfigure -a
bu komutu girdiğimde alttaki hatayı alıyorum paket onarımı gerçekleşmedi sanırım.

Alıntı Yap
Command 'dpkg--reconfigure' not found, did you mean:

command 'dpkg-preconfigure' from deb debconf
  command 'dpkg-reconfigure' from deb debconf

Try: sudo apt install <deb name>

Empat

[mention=644122]@kadirux[/mention]

Komut aşağıdaki gibi olacaktı. Bir tane tire fazla koymuşum yanlışlıkla.

dpkg-reconfigure -a
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

kadirux

[mention=644123]@Empat[/mention]

Alıntı Yapkadirux@kadirux--PC:~$ dpkg-reconfigure -a
Unknown option: a
Usage: dpkg-reconfigure [options] packages
  -u,  --unseen-only      Show only not yet seen questions.
       --default-priority   Use default priority instead of low.
       --force         Force reconfiguration of broken packages.
       --no-reload      Do not reload templates. (Use with caution.)
  -f,  --frontend      Kullanılacak debconf önyüzünü belirt.
  -p,  --priority      Gösterilecek soruların asgari önceliklerini belirt.
       --terse         Özet kipi etkinleştir.

bu seferde bu şekilde hata aldım..

Empat

[mention=644126]@kadirux[/mention]

Uzun süredir Ubuntu yerine Arch Linux ve türevleri kullandığımdan apt paket yöneticisinin komutlarını unutmuşum biraz. Kasten olmasa da vaktinizi aldığım için özür dilerim.
Hatırlamak için az önce dpkg man belgesini okudum. Aşağıdaki komutun tüm paketleri onardığı gözüküyor.

sudo dpkg --configure -a

Yanlış hatırlamıyorsam Gnome'da bir uygulama kilitlendiğinde çökme kutucuğunda ayrıntılar bölümü vardı. Ayrıntılara tıklayıp ekran görüntüsünü atarsanız sorunun kaynağına inebiliriz.

kadirux

[mention=644127]@Empat[/mention]

hiç önemli değil sizide üzüyorum kusuruma bakmayın..

öncelikle sensors çıktısı şu şekilde

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +76.0°C  (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:       +76.0°C  (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +80.0°C 

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:            N/A  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

onun haricinde diğer kod çalıştı ancak herhangi bir işlem yok
kadirux@kadirux--PC:~$ sudo dpkg --configure -a
[sudo] password for kadirux:
kadirux@kadirux--PC:~$

şifreyi girdikten sonra herhangi bir işlem yok sanırım arızalı veya onarılacak bir paket yok doğru anladıysam.

Empat

[mention=644128]@kadirux[/mention]

Sıcaklığı high seviyesine ulaşmamış. Ama bariz derecede ısınmış. Yakın zamanda laptop bakımı ve CPU macunları yapılmadıysa bakım ve macun öneriyorum. Yine de bundan önce yazılımsal olmadığını teyit etmemiz için yapılacak birkaç şey daha var.

Birincisi: Laptop ısınıyor dediği zamanlar CPU'nun ne kadar kullanıldığını görmemiz lazım. Bunun için htop aracını kullanabiliriz. Aşağıdaki komutla CPU kullanımını gözlemleyebilirsiniz veya ısınıyor dediğiniz zamanlar buraya birkaç ss atabilirsiniz.

htop

Eğer htop aracı yüklü değilse aşağıdaki komutla yükleyebilirsiniz.

sudo apt install htop

Bir diğer alternatifse masaüstü ortamını değiştirerek CPU kullanımını ve ısınma durumunu gözlemlemek. Bunun için 2 GB veya üzeri raminiz ve en az 2 çekirdekli CPU'nuz varsa KDE masastü ortamını öneriyorum.

kadirux

[mention=644129]@Empat[/mention]

ısındığında ekran görüntüsünü atacağım.. ilginiz için teşekkür ederim. macunda kullanmalıyım galiba hayli zaman oldu. olmazsa birde kde ile uğraşırım şuanlık hafif ısınma var yükseldiğinde htop göndereceğim.