Yüksek ram kullanımı

Başlatan bahadirrr, 12 Şubat 2019 - 00:36:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bahadirrr

Merhaba arkadaşlar.Yaklaşık 3 saat önce ubuntu kurdum.(lts)Yarım saat kadar önce neredeyse %100 bellek kullanımı nedeni ile (4 tane firefox sekmesi sadece) bilgisayar dondu,restart attım şu anda güncel kullanım şu şekilde.Windowsu bu sorun yüzünden terk etmiştim ama ubuntu daha beter.Windowsta lol+5 sekme açsam en fazla bu kadar kullanırdı fakat burada 3 -4 sekmede bu hale geliyor.Nedenini ve nasıl düzelteceğimi bilen var mı ? Yoksa Linux Mint gibi başka bir dağıtıma geçeceğim.Yardımcı olursanız sevinirim.
Hayırlı forumlar.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sinan54

Anlatımınız düşük donanımlı bilgisayarınız oldugu anlamına geliyor.Bilgisayar donanım özelliklerini söyleyin,ona göre dönüşler olacaktır.Benim tavsiyem Antix linux kurmanız,hatta üç farklı iso'dan minimal olanını indirin,veya Openbox bir linux dagıtımı kurup deneyin

bahadirrr

Donanımımın düşük olduğunu sanmıyorum.Dediğim gibi daha önce windows 10 da böyle bir sorun yoktu acaba yanlış veya eksik bir kurulum mu yaptım ?
Ana kart  970 GAMING

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

Aşağıdaki komutla /etcfstab dosyasını açınız.içeriğine bakalım.takas alanınız var mı görelim.Dosya içeriğine zarar vermeden kopyala yapıştır ile paylaşın.
okuma yazma hızları düşük olduğundan swap alanı donmaya neden olabilir. okuma yazma hızları çok düşük diskte başıma gelmişti

sudo gedit /etc/fstab

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2019 - 14:12:15

çıkmam gerektiğinden çözümüde yazıp ayrılayım. Swap kapama. sonra faydasını görmezseniz (#) yi yeniden silersiniz swap geri döner bu işlemlerde unutmayın ki pc yeniden başlatma gerekli

Aşağıdaki komutla /etcfstab dosyasını açınız.

sudo gedit /etc/fstab

Açılan dosyada aşağıdakine benzer satırları bulunuz.

# swap was on /dev/sdxy during installation
UUID=UUID değeri none            swap    sw              0       0

Takas alanı ile ilgili UUID değerinin olduğu satırın önüne # işareti koyarak satırı pasifleştiriniz ve dosyayı kaydediniz.

#UUID=UUID değeri none            swap    sw              0       0

Sistemi yeniden başlattığınızda takas alanı bağlanmayacaktır.

speakerXXL

Alıntı YapUbuntu Türkiye ile ilgili öneriler, istekler ve sorular Ubuntu Türkiye, site ve forumla ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi yazabileceğiniz forum alanı. Lütfen bu bölümde sisteminizle alakalı sorular sormayınız.

Öncelikle konuyu yanlış bölümde açmışsınız. İlk mesajdaki moderatöre rapor et kısayolu ile bildirimde bulunursanız, yetkili arkadaşlar konuyu uygun bir bölüm taşırlar.

Tarayıcıda yüksek ram kullanımı sisteme göre pek değişmiyor. Güncel web tarayıcıları oldukça fazla ram kullanıyor.

Ama donma sorunu farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle aşağıdaki komutla inxi paketini yükleyip,

apt install inxi

ardından aşağıdaki komutun çıktısını kod etiketi içinde foruma yapıştırarak paylaşınız, resim olarak paylaşmayınız.

inxi -GMSxx