Gönderen Konu: Autodesk Maya 2019 Kurulumu  (Okunma sayısı 80 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
merhabalar.
 
üç boyutlu modelleme için kullanılan uygulamalardan biri olan autodesk maya, kullanımı için lisans gerektiren ancak sektörde en yaygın kullanıma sahip. ne yazık ki resmî olarak sadece RedHat temelli dağıtımlar destekleniyor, yani kurulum paketinden RPM paketleri ile birlikte gelmekte. internette bir çok farklı kaynakta, eski sürümlerinin kurulumu için yöntemler ve bu yöntemleri içeren betikler yer alıyor. 2019 sürümü için uygun bir betiğe rastlayamadığım için, eski sürümlerde kullanılan betiklerden birini seçtim ve güncel ubuntu lts sürümünde (18.04) sorunsuz çalışabilmesi için bazı uyarlamalar yaptım.

söz konusu betiğe https://gist.github.com/egetun/fa6a88e1bc707928d2c9fe52a7126970 adresinden erişebilirsiniz.

betik kısaca şunları yapıyor:
  • autodesk maya 2019'ın linux sürümünü indiriyor.
  • arşivdeki RPM paketlerini DEB'e çeviriyor.
  • ihtiyaç duyacağı bağımlılık paketlerini indiriyor ve tüm DEB paketlerini sisteme kuruyor.
  • DEB paketlerinin kurulumunun ardından maya'nın kendi kurulum ekranı geliyor, bu aşamada internet bağlantısı gerekiyor ve betikten bağımsız olarak lisans bilgilerini girmeniz isteniyor.
  • maya 2019, libpng15'te yer alan bazı dosyalara ihtiyaç duyduğu için libpng15'in kaynak kodundan derleyip, ihtiyaç duyduğu dosyaları kopyaladıktan sonra paketi sistemden kaldırıyor. sistemde zaten libpng16'nın kurulu olması veya bu paketteki dosyaların link'lenmesi işe yaramıyor. biliyorum, çünkü denedim :)

betiğin eski sürümlerini oluşturanların isimleri de aynı zamanda betik içerisinde yer alıyor. autodesk, üniversitelerin öğrencilerine sağladığı e-posta adresi ile sisteme kaydolanlara öğrenci lisansı sağlıyor ve benim de hâlâ etkin bir öğrenci lisansım olduğu için tüm bu süreçleri sınayabildim. an itibariyle maya 2019, ubuntu 18.04 tabanlı kde neon 5.14'te sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

umarım ihtiyacı olanlara yardımı dokunur.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2019 - 05:53:55 Gönderen: egetun »
Deniz Ege Tunçay | egetun.com

« Yanıtla #1 : »
Ubuntu'nu paketleri arasında RPM yöneticisini arayın. Synaptic üzerinden ararsanız, daha detaylı sonuçlara ulaşırsınız. RedHat'ta kurulan, Ubuntu da da kurulur. (Bazen dizinlerin sırası farklı olabilir.)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2019 - 16:56:22 Gönderen: ekremsenturk »