Hyper-v üzerinde Ubuntu 18.04.1 LTS Alt Gr Sorunu

Başlatan BilgehanKGunduz, 09 Şubat 2019 - 17:31:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BilgehanKGunduz

Herkese merhaba

Hyper-v üzerine sanal makine olarak Ubuntu 18.04.1 LTS kurdum ama ne yaptım ise "i" (Diğer Türkçe Karakterler çıkıyor) ve Alt Gr tuşu ile çıkan karakterleri çıkaramadım.Örneğin "@" işareti.
1.- Alt Gr tuşu sağlam windows tarafında sorunsuz çalışıyor.
2.- Klavye değiştirildi sorun düzelmedi.
3.- Bölge dil ayarlarında Dil : Türkçe /Biçimler : Türkiye ve Girdi Kaynkları kısmı Türkçe durumda.
4.- Yüklü dillerden Türkçe kaldırılıp yeniden kuruldu.
5.- Formda aynı soru var ama daha eski sürüm Ubuntular için  Sistem-Tercihler-Klavye Sol alttan Seçenekler'e gel. Açılan pencereden "Key to choose 3rd level" bölümünü aç denmiş ama ubuntu 18.04.01 LTS böyle bir er bulamadım.

speakerXXL

Sorunun temel nedeni Linux ile ilgili değil, gerçek çözümü ana makinede Hyper-v için aramalısınız. Hyper-v + ALT-GR olarak aratınca bir güncelleme önerisi çıkıyor mesela.

Bahsettiğiniz şekilde sorunun etrafından dolaşacak çözüm için, klavye ayarlarının Düzen ile ilgili kısmına geliniz. Burada Seçenekler şeklinde bir düğme olmalı (Cinnamon masaüstünde böle en azından, kullandığınız masaüstü ortamında da buna benzer bir yerdedir). Seçenekler penceresinden, bahsettiğiniz "Key to choose 3rd level" seçeneği altından Left Alt (Sol Alt) seçeneğini işaretlerseniz, tuş kullanımı değişecektir.

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırır ya da Başlangıç Uygulamalarına eklerseniz, aynı işlevi görecektir.

setxkbmap -option lv3:lalt_switch

BilgehanKGunduz

Malesef ekranı Ubunmtu 18.04.01 de bulmadım ve komudu terminalde yazdığımda bir tepki vermiyor değişen birşey yok aynı hyper-v üzerinde çalışan farklı windows sürümleri var hiç birinde bu klavye sorunu yok
xev komudunu çalıştırıp ALtGr tuşuna bastığımda :

state 0x190, keycode 108 (keysym 0xfe03, ISO_Level3_Shift), same_screen YES,
  XKeysymToKeycode returns keycode: 92
  XLookupString gives 0 bytes:
  XFilterEvent returns: False

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Şubat 2019 - 22:03:10

Hyper-v yamaları Windows 2008 için bende Windows 2012 R2 yüklü ve yama bu sürüme kurulmuyor.

speakerXXL

Gnome Shell'de ilgili ayarın nedere olduğunu bilmiyorum. Ama çok karışık olacağını sanmıyorum, klavye ayarları altında bir yerlerde olabilir.

Komut herhangi bir çıktı vermeyecek zaten, komutu çalıştırdığınızda @#$ vb. karakterleri kullanabilmek için sol-alt tuşunu kullanabilmeniz gerekir. En azından komut bende çalışıyor.

Paylaştığınız çıktıdan sağ-alt tuşuna bastığınız anlaşılıyor. Yukarıdaki komut ise sağ-alt tuşunun yaptığı işlevi sol-alt tuşuna atamaya yarıyor. Yani komutu çalıştırdıktan sonra, @ işareti için sol-alt+Q kombinasyonunu kullanmayı deneyeceksiniz.