Ubuntu Bozuk Paket Sorunu (Hiçbir Program kuramıyorum)

Başlatan eprianu, 08 Şubat 2019 - 10:18:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eprianu

İyi günler,

Son güncellemeye kadar keyifli bir şekilde Kubuntu kullanıyordum ancak bir güncelleme geldi ve bilgisayar siyah ekranda kalmaya başladı. Grub menüsü bazen geliyor bazen gelmiyor. Geldiği zamanlarda Gelişmiş Seçenekler'den eski sürümlerden biriyle sistemi açıyorum. Ekran kartı driver'ı gitmiş, şu anda 800x600 çözünürlükle kullanıyorum.

Ayrıca konsol ekranından hangi komutu çalıştırırsam çalıştırayım aşağıdaki hatayı veriyor. Güvenli moddan paketleri onarmayı denedim ama Mysql'de kalıyor, daha da gitmiyor. Aynı durum paket yöneticisinden güncelleme yaparken de oluyordu. Güncellemeler kurulurken, Mysql'in optimize edilmesinde tıkanıp kalıyordu.

Hata şu şekilde, yardımcı olursanız sevinirim;

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'kubuntu-ppa-ubuntu-backports-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nathan-renniewaldock-ubuntu-flux-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nilarimogard-ubuntu-webupd8-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'kivy-team-ubuntu-kivy-daily-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'teamviewer.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'kivy-team-ubuntu-kivy-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'embrosyn-ubuntu-xapps-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'rikmills-ubuntu-latte-dock-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'hluk-ubuntu-copyq-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'vscode.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'navicatmonitor.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'danielrichter2007-ubuntu-grub-customizer-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'git-core-ubuntu-ppa-cosmic.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: dpkg kesintiye uğradı, sorunu düzeltmek için elle 'sudo dpkg --configure -a' komutunu çalıştırın.

En son satırda çözüm için komut veriyor.

sudo dpkg --configure -a

Bu komutu çalıştırdığım zaman aşağıdaki gibi yine mysql'de düzeltme yapmaya çalışıyor ve tıkanıyor.

Ayarlanıyor: mysql-server-5.7 (5.7.25-0ubuntu0.18.10.2) ...
Checking if update is needed.
This installation of MySQL is already upgraded to 5.7.25, use --force if you still need to run mysql_upgrade

speakerXXL

Alıntı Yapuse --force if you still need to run mysql_upgrade

Denediniz mi?

sudo mysql_upgrade --force

eprianu

Hocam mysql'i kaldırdım, şimdi yeniden yüklemeye çalışıyorum. Aşağıdaki hatayı veriyor.

mysql-server-5.7
installed mysql-server-5.7 package post-installation script subprocess returned error exit status 2

mysql-server
dependency problems - leaving unconfigured

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2019 - 23:10:48

yarlanıyor: mysql-server-5.7 (5.7.25-0ubuntu0.18.10.2) ...
update-alternatives: hata: /etc/mysql/mysql.cnf şeklinde bir alternatif konumu yok
dpkg: mysql-server-5.7 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
installed mysql-server-5.7 package post-installation script subprocess returned error exit status 2
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden mysql-server paketi yapılandırılamıyor:
mysql-server şuna bağımlı: mysql-server-5.7, ama:
  mysql-server-5.7 paketi henüz yapılandırılmadı.

dpkg: mysql-server paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Apport raporu yazılmadı çünkü hata iletisi bu durumun bir önceki hatadan kaynaklanan bir hata olduğunu belirtiyor.
                                                                                                                  İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
mysql-server-5.7
mysql-server

speakerXXL

Servisi durdurup, tamamen kaldırdıktan sonra yeniden kurmayı denersiniz.

sudo systemctl stop mysql
sudo apt-get purge --auto-remove mysql-server mysql-client mysql-common
sudo rm -rf /var/lib/mysql/
sudo rm -rf /etc/mysql/