[Çözüldü] alien hatası

Başlatan egetun, 06 Şubat 2019 - 03:08:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egetun

merhabalar.

elimde autodesk maya 2018'in lisansı var, ki uygulamanın linux sürümü de mevcut. ancak linux sürümü ne yazık ki rpm paketlerinden oluşuyor.

buradaki github sayfasında yer alan basit bir betik ile, ubuntu 18.04 tabanlı sistemlere kurulum gerçekleşebiliyor (kurulum için lisans bilgileri gerekiyor, dediğim gibi bence mevcut). ancak, rpm'den deb'e çevirme esnasında enteresan bir hata alıyorum.

sudo alien -cv *.rpm
        LANG=C rpm -qp --queryformat %{NAME} 'adlmapps.rpm'
sh: 1: rpm: not found
Error executing "LANG=C rpm -qp --queryformat %{NAME} 'adlmapps.rpm'":  at /usr/share/perl5/Alien/Package.pm line 489.

bu hatanın sebebini bulamadım. internette arama yaptım, ancak bulduğum sayfalarda ise bu hataya bir çözüm bulmaktan ziyade alternatif konulara değiniliyor. şu an kde neon kullanıyorum, sanal alana 64bit mint19 kurdum ve orada denemek istedim. alien burada da hata verdi.

bu sorunun kaynağı ne olabilir?
Deniz Ege Tunçay | egetun.com

lnxdev

rpm paketini bulamadığını söylüyor bir kontrol edelim
which rpm
yada
ls -l /usr/bin/rpm

egetun

sistemde enteresan bir şekilde rpm kurulu olmasına karşın

sudo apt install rpm --reinstall

komutuyla sorunumu çözdüm. paketin zaten yüklü olmasına karşın bu hatayı neden verdi, onu bilemiyorum ancak artık sorunu da bu şekilde aştım.
Deniz Ege Tunçay | egetun.com

Empat

[mention=644256]@egetun[/mention]

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen. "[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretlemeyi öğrenebileceğiniz makaleye gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!