[Çözüldü] lamp serverda www klasörü

Başlatan alperenss, 27 Ocak 2019 - 02:12:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alperenss

kurulumu forumdaki gibi yaptım ama www klasöründe her hangi bir değişiklik yapamiyorum erişim engellendi diyor nasıl çözebilirim

marslı

fsutil

aşağıdaki gibi /var/www dizini için kullanıcı ve grubu www-data olarak belirleyin.

sudo chown www-data:www-data -R /var/www/

ardından kendi kullanıcınızı www-data grubuna dahil edin.

sudo gpasswd --add KULLANICI_ADINIZ www-data

ardından www-data grubunda bulunan kullanıcılar için yazma ve okuma izinlerini verin.

sudo chmod g+rx -R /var/www

bu şekilde yaptığınızda yazma - okuma işlemi yapabilmeniz lazım. tam emin değilim ama www-data grubuna kullanıcı ekleme işleminin ardından sistemi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Empat

[mention=644041]@fsutil[/mention]

Yeni bir gruba eklemeye ne gerek var?

users grubu veya varsayılan grup daha mantıklı değil mi?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

fsutil

Alıntı yapılan: Empat - 27 Ocak 2019 - 16:14:52
[mention=644041]@fsutil[/mention]

Yeni bir gruba eklemeye ne gerek var?

users grubu veya varsayılan grup daha mantıklı değil mi?

www-data zaten varsayılan bir grup, kullanım amacı da /var/www dizinini yönetmektir.
direkt olarak users grubunu kullanmak çok yanlış olur.

"www-data: Some web servers run as www-data. Web content should not be owned by this user, or a compromised web server would be able to rewrite a web site. Data written out by web servers, including log files, will be owned by www-data."

https://wiki.debian.org/SystemGroups

alperenss

bütün yazdıklarınızı denedim ama olmadı hala daha aynı problem devam ediyor dosyada herhangi bir değişiklik yapamıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ocak 2019 - 01:59:24

tamamdır çözdüm yardımlarınız için teşekkürler www klasörünün içindeki html klasörüne yetki verdim

Empat

[mention=644053]@alperenss[/mention]

Sorununuz çözüldüyse, konu başlığınızı "[ÇÖZÜLDÜ]" olarak işaretleyin lütfen. "[ÇÖZÜLDÜ]" işaretlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak, öğrenebileceğiniz konuya gidebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

if

@fsutil, kullanıcıyı www-data gurubuna eklemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Kısaca www-data gurubu sadece nginx gibi HTTP sunucularının belirli dizinlerde iş yapabilmesi için oluşturulmuş gurub. Normal bir kullanıcının bu belirli dizinlerde iş yapabilmesi için www-data grubuna dahil olmasına gerek yok. Normal kullanıcı hesabı ele geçirildiğinde root hesabının şifresi bilinmeden www-data gurubunun sahip olduğu dizinlerde  işlem yapamazken kullanıcı www-data gurubuna dahil olduğunda işlem yapabilir. Bu da sistem güvenliği açısından iyi değildir.

@alperenss, son izinler görebilir miyim?

ls -la /var/www