Gönderen Konu: [Çözüldü] Neden Nvdia Prime veya Neden Bumblebee  (Okunma sayısı 130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,
Deepin OS kullanıcısı olarak açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü kullanıyordum fakat son güncellemeler ile videolarda donmalar başladı. "Graphics Driver manager" ile ekran kartı sürücüsünü nv-prima alınca sorun düzeldi lakin bu defada sanki pc biraz sıcak çalışıyor gibi. Bu iki sürücü modeli arasında ne fark var ve benim cihazım da hangisi daha verimli çalışır?
not: ekran kartında yüksek performans gerektiren işlerim yok.
Laptop donanım:
i7 2670 QM
nvdia gt540m
6gb ddr3 1333mhz
120gb ssd
h67m chipset
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2019 - 23:14:34 Gönderen: aderinkaya »

« Yanıtla #1 : »
Nvidia Prime'da iki ekran kartı arasındaki geçişler için bilgisayarını yeniden başlatmanız ya da oturumu yeniden başlatmanız gerekiyor. Prime doğrudan Nvidia'nın geliştirdiği bir sistem.

Bumblebee ise Prime'nin üzerine, Nvidia sürücüleri kullanılarak geliştirilmiş, şuan geliştiricileri tarafından aktif geliştirilmeyen, Vulkan gibi desteği olmayan bir yazılım daha çok. Prime'i yönetmek için "hacky tool" şeklinde yazmıştı Manjaro geliştiricisi Philip Müller. Hatta onlar da Optimus-Manager adında bir yazılım geliştirmeye başladılar Bumblebee'ye benzer. Bumblebee dediğim gibi sadece sürücüler arasında geçiş yapan bir araç. Geliştirilmesi durmuş olsa da Nvidia kapalı sürücüleri kullandığı için güncel sürücülerde de çalışıyor bu yüzden. Bumblebee'de iki ekran kartı arasında geçiş yapmak için uygulamayı primusrun, optirun gibi komutlarla çalıştırırsınız. optirun Opera, ya da Steam'de oyunlarda primusrun %command% gibi ayarlar ekleyerek Nvidia kartını aktif edersiniz. Prime'da ise İntel ya da Nvidia'dan birini seçer, oturum boyunca o ekran kartını kullanırsınız. Temel fark bu. Sürücüler Prime'da bi tık daha verimli çalışır.

Ekran kartını genellikle kullanmıyorsanız ben Bumblebee'yi öneririm size. Çünkü videolarda donma gibi problemleri aslında açık kaynaklı sürücülerde de yaşamamanız lazım o donanımla (4K, 3D filan izlemiyorsanız). Sanırım son zamanlarda açık kaynaklı sürücelerde bir problem var. Ubuntu 18.10'da mesela benim bilgisayarımda açık kaynaklı sürücüler işlemci çekirdeğini kilitliyor. Bumblebee ile kapalı kaynak sürücüleri zaten yüklemiş olacaksınız ve doğrudan uygulama başlattığınızı sistemde İntel çalışmış olacak. Isınma sorununuz bu sayede çözülür. Eğer bir uygulamada donmalar, kasmalar yaşarsanız da optirun komutu ile uygulamayı çalıştırırsınız, donma sorununuz da olmaz diye düşünüyorum.

« Yanıtla #2 : »
@lafurus detaylı açıklama için teşekkür ederim.