Gönderen Konu: [Çözüldü] KDE Kubuntu Neon Plasma hakkında  (Okunma sayısı 524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Selamün aleyküm....
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Forumda arama yaptım ama tam cevap bulamadım. Sormak istediğim şu; bu kde plazma ile kde neon farklı şeyler mi. Kubuntu Ubuntunun KDE masaüstü kullanılan şekli onu biliyorum. Peki bu plazma ve neon tam olarak nedir. Ayrıntılı anlatabilirseniz çok seviniriö. Teşekkürler...
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2019 - 22:52:07 Gönderen: muzozt67 »

« Yanıtla #1 : »
Ayrıntılı değil ayrıntısız da bilmiyorum ama deneyimlediğim kadarıyla KDE Neon KDE'nin gelişmiş, hızlı, sistem kaynağını daha az kullanan ve sürekli güncellenen, gelişen halidir.
Örneğin KDE 1000 megabayt Ram kullanıyorsa KDE Neon 300 megabayt kullanıyor. KDE'de bir pencere bir saniyede açılıyorsa Plazmada 40 salisede açılıyor.
Bunlar deneyimlediğim sonuçlar, işin teknik yönünü ben de bilmiyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

« Yanıtla #2 : »
kde tarafına biraz uzağım ama plasma kde'nın 5 sürümüne verilen isim kde neon ise kde geliştiricilerinin geliştirdiği ubuntu lts üzerine kurulu bir linux dağıtımı.

« Yanıtla #3 : »
KDE, Plasma masaüstü gereçlerini yapan vakfın Plasma'da masaüstü araçlarının adı. Yani Ubuntu'nun senede iki kere farklı kod adlarıyla sistem tanıtması gibi. KDE (Kool Desktop Environment) kendi masaüstü araçlarına Plasma adını vermiş. (Burada işletim sistemi mi demeliyim bilmiyorum.) Kubuntu, Plasma'nın Ubuntu temeliyle yayınlanmış sürümü. Ubuntu'nun son yıllarda kurulumu iki seçenekle sunduğunu biliyoruz. Biri temel bileşenler içeren oldukça hafif sürüm. (Neon gibi) İkincisi olması gereken birçok uygulamayı içeren dolu sürüm. Kde Neon işte bu ilk sürüme benzeyen ve KDE tarafından desteklenen bir dürüm.  Kubuntu'dan ayrılan en önemli özelliği en son güncellemeleri alması. Yani NEON diyor ki ben bomboş, sadece temel bileşenleri içeren, kullanıcının belki de hiç kullanmayacağı uygulamaların belleği sömürdüğü bir sistem sunmuyorum. Boş bir sistem sunuyorum. Bomboş bir ev gibi. Zevkine göre döşe. Bu yüzden NEON'un bellek tüketimi oldukça düşük. Çünkü temel şeylerin dışında arka planda çalışan ve bellek tüketen bir şey yok. Ben Neon kullanıyorum, oldukça da memnunum. Neon kullanmamın tek nedeni Dolphin File Manager'dir.

« Yanıtla #4 : »
Tüm arkadaşlara yardımları için teşekkürler. Biraz daha netleşti durum...