Boş bölümü Ubuntu bölümüne aktarmak

Başlatan 3mr3, 12 Ocak 2009 - 20:12:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

3mr3

Başlık saçma oldu ama kurulum öncesi ubuntu için 2 tane bölüm oluşturmuştum. Hiç bilgim olmadan yüklemiştim daha 3 ay önce. Nedense ubuntu bölümüm 6 gb gösteriyor. Diğer boş bölüm ise 12 gb gösteriyor. Ben bunu boş bölümü ubuntu bölümüne nasıl aktaracam. Boş bölüm silmem lazım yani tek bölüm olcak sadece ubuntu fakat belgelerim ve updatelerim gitmesin istiyorum. Nasıl bir iş çıkarabiliriz. Teşekkürler.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

Gparted ile boş bölümleri silip mevcut bulunan kurulu bölüme ekleyebilirsin. Kendim hiç yapmadım bunu ancak yapılabildiğini bu forumda duydum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

3mr3

Gparted ile ilgili bilgileri okudum. Ama çoğunun verilerini kaybettiğini okuyorum genelde. Korkum bu yani. Fakat deneyeceğim. Çünkü güncellemelerle birlikte büyük bir yedek almayı düşünüyorum. Gparted bölümü formatlama ihtimali var mı? Dikkatli bir iş çünkü. Ne yapacağını bilemeden.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

Boş bölümü biçimlendirdikten sonra veri kaybı neden olsun? Ama sen yanlışlıkla bilgilerinin olduğu bölüme dokunursan bilemiyorum. Sorduğun birleştirme esnasında olabilecek bir veri kaybı ise bunun için bir şey söyleyemiyorum zira hiç yapmadım. Fakat bildiğim odur ki her durumda yedek almak sana fayda sağlayacaktır.

3mr3

Hocam bahsettiğiniz durum bu mu?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4939.msg55106.html#msg55106
Eğer buysa diyorki orada, Live Cd ile Gparted programını açın, diyor. Gparted yüklü mü normalde? Yükleyip ondan sonra mı Live Cd den açacam?

heartsmagic

Yanlış hatırlamıyorsam Gparted yüklü geliyor. Eğer yüklü değilse bile Çalışan CD üzerinden internete bağlanabilirsen kurarsın.

ebubekirs

8.04'te Gparted yüklü, LiveCD'den direkt olarak açabilirsiniz. Ancak 8.10'da yüklü olarak gelmiyor. Eğer sizdeki 8.10 ise @heartsmagic'in dediği gibi internetten indirmeniz gerekir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Exodus

Alıntı yapılan: 3mr3 - 12 Ocak 2009 - 20:52:35
Hocam bahsettiğiniz durum bu mu?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4939.msg55106.html#msg55106
Eğer buysa diyorki orada, Live Cd ile Gparted programını açın, diyor. Gparted yüklü mü normalde? Yükleyip ondan sonra mı Live Cd den açacam?
GParted'in sitesinden 80-90 mb boyuta sahip iso dosyasini indirip kalibi diske yazdir secenegi ile isletim sistemi yazar gibi cd'ye yaziyoruz ve o sekilde Live olarak aciyoruz. LXDE tabanli bir isletim sistemi uzerinde gparted aciliyor ve bolumler baglanmadigindan istedigimiz islemi rahatlikla yapabiliyoruz.
Arch Linux FTW!