[Çözüldü] Envy ekran kartı driverını yüklemiyor..

Başlatan Linuxman., 12 Ocak 2009 - 19:34:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Kuzene soyledim,bu aksam son surumu indirecek.Aslinda elimde bi fotograf var,ekran goruntusune ait.
Ama imageshack.us'ta bir problem var,fotografi yukleyemiyorum.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Forever Linux....

heartsmagic

Burada hata görünmüyor ama klasik açılma iletileri. Özellikle nvidia kurulumu sırasındaki hata önemli.
Ancak yarın bakabilirim buna.

Linuxman.

Ekrana bunlar geliyor iste ve nvidia(71.86.04)... fail. yaziyor.
Neyse yarin yeni sistemi kurayim ben en iyisi.Burda pek fazla vakit kaybetmeye gerek yok.
Nede olsa yeni sisteme bu sefer tamamen tasindik.Yeni sorunlarla/sorularla tekrar
burda olucam.Umarim,her seferinde sizin gibi ""yardimsever"" kisileri bulurum ve birgun bende
bir yardimci olurum.
Tesekkur ederim.
Forever Linux....

heartsmagic

Gönül isterdi ki yeniden bir kurulum istemesin. Dediğim gibi belki kurtarmak mümkündür ancak uzaktan pek mümkün olmuyor. Çözüm üretemediğimiz için üzgünüm. Yeni sistemi kurduktan sonra burada birçok yardımsever arkadaş bulacağına eminim. 

graindor

Bu 71.86.04 fail hatası bende de oldu hep.Envyng bu sürücüyü otomotik seçiyor haklı olarak.Çünkü eski model AGP kartlar için uygun sürücü bu.Benimki TNT2 model kart.Ama 8.10 da düzgün yüklenmiyor.Ben çok uğraştım.
Boot ederken "DKMS yapılındırılıyor" dedikten sonra bekliyor ve "71.86.04 fail" uyarısını basıp geçiyor ve öyle açılıyor."Low graphic" hatası veriyor hep.Xorg.conf dosyasını anladığım ve araştırdığım kadarıyla kurcaladım ettim ,yok olmuyor bir türlü.Olsa bile araştırdığım kadarıyla 3d özelliği desteklemiyor Ubuntu'da.
Hardy kurup oyle denedim.Hardy için de aynı sürücüyü seçti Envyng ama açılırken hata vermeden ve düzgün açılıyor.İstediğim çözünürlüğe getirebiliyordum.Ama yine 3d özelliği olmuyordu.glxinfo komutu hata vermiyor Hardy'de
Çare olarak compiz takıntım olmadığı için 8.10 da xorg.conf dosyasını sadeleştirip 71.86.04 sürücüsünü kaldırmak oldu.

heartsmagic

Peki elle nvidia paketlerini kurmayı denemiş miydin @graindor. Genelde Ubuntu üzerinde üç aşamalı deneme yaparım ben.

1. Envy ile denerim.
2. Olmazsa depolardan kendim kurarım.
3. Son olarak nvidia'nın sitesinden çekip elle denerim.

Linuxman.

Yeni sistem kurdum,ancak yine hata / yine problem.Gercekten insanin ugrasasi gelmiyor boyle olunca.
Cd'yi dogru bir sekilde yazdim(test ettim),disk bolumlendirmesinde ubuntu kurulu olan bolumu silip,tekrar
yeni bir disk olusturdum.(dev/sda2)Sistemi kurmasini istedigimde bi uyari verdi fakat uyariyi tam olarak
okuyamadim.sanirim var/usr dosyasindan bahsediyordu.Neyse,kuruluma devam ettim ve kurulum basarili
bir sekilde tamamlandi.Ama ne yazik ki giris yapamiyorum,ne klavye calisiyor ne de fare.
Ctrl+Enter+f4 komutlarini kullandim,giris yapmayi denedim fakat daha once aldigim hatalardan birini aldim
NO WARRANTLY,NO ABSOLUTELY.
Ayrica eski kullanici hesaplarini isteyip/istemedigimi sormustu,ilkonce isareti secili yapmadim kurulumu oyle
yaptim.Fakat hatayla karsilasinca,hatanin ondan kaynaklandigini dusunup,tekrar kurulum yaptim ve kullanici
hesaplarinin tasinmasini istiyormusun sorusuna  evet dedim (kutuyu isaretlihale getirdim).Duzelen bisey olmadi.
Login ekrani dondun kisacasi..Suan live cd ile aciyorum.
Aslinda baska bir diske kurarsam duzelir gibi ama diger diskte (ntsf biciminde)arsivim var.
Ama yinede Windows kurmayacagima soz verdim.(kendime) Bu  yuzden disk tablosunu bile silmeye (lowlevel
format atmaya)raziyim.Sadece bundan once yapicak bisey varmi diye sorucaktim.
Tesekkurler.
Forever Linux....

Exodus

Alıntı yapılan: Linuxman. - 14 Ocak 2009 - 17:24:43
Yeni sistem kurdum,ancak yine hata / yine problem.Gercekten insanin ugrasasi gelmiyor boyle olunca.
Cd'yi dogru bir sekilde yazdim(test ettim),disk bolumlendirmesinde ubuntu kurulu olan bolumu silip,tekrar
yeni bir disk olusturdum.(dev/sda2)Sistemi kurmasini istedigimde bi uyari verdi fakat uyariyi tam olarak
okuyamadim.sanirim var/usr dosyasindan bahsediyordu.Neyse,kuruluma devam ettim ve kurulum basarili
bir sekilde tamamlandi.Ama ne yazik ki giris yapamiyorum,ne klavye calisiyor ne de fare.
Ctrl+Enter+f4 komutlarini kullandim,giris yapmayi denedim fakat daha once aldigim hatalardan birini aldim
NO WARRANTLY,NO ABSOLUTELY.
Ayrica eski kullanici hesaplarini isteyip/istemedigimi sormustu,ilkonce isareti secili yapmadim kurulumu oyle
yaptim.Fakat hatayla karsilasinca,hatanin ondan kaynaklandigini dusunup,tekrar kurulum yaptim ve kullanici
hesaplarinin tasinmasini istiyormusun sorusuna  evet dedim (kutuyu isaretlihale getirdim).Duzelen bisey olmadi.
Login ekrani dondun kisacasi..Suan live cd ile aciyorum.
Aslinda baska bir diske kurarsam duzelir gibi ama diger diskte (ntsf biciminde)arsivim var.
Ama yinede Windows kurmayacagima soz verdim.(kendime) Bu  yuzden disk tablosunu bile silmeye (lowlevel
format atmaya)raziyim.Sadece bundan once yapicak bisey varmi diye sorucaktim.
Tesekkurler.
Merhaba,
Bilgisayariniz acilirken Ubuntu secim (Boot ekrani 3 sn. veya daha fazla beklenilen) ekraninda Ubuntu 8.10 uzerinde "E" harfine basip kernel satirina gelip tekrar "E" harfine basarak kernel satirinin sonuna 1 yazip dener misiniz ? Bu sayede Ubuntu konsoldan acilacak, eger orada klavye calisiyorsa xorg.conf dosyasina bakacagiz..
Arch Linux FTW!

graindor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2009 - 15:41:41
Peki elle nvidia paketlerini kurmayı denemiş miydin @graindor. Genelde Ubuntu üzerinde üç aşamalı deneme yaparım ben.

1. Envy ile denerim.
2. Olmazsa depolardan kendim kurarım.
3. Son olarak nvidia'nın sitesinden çekip elle denerim.
Usta epey zaman geçti.İntrepidde hem Envy hem depolardan kurduğumda açılışta başlığı açan arkadışınki gibi "Nvidia 71.86.04 fail" diyor hep.
Buradaki dosyayı indirip elle kurmayı denediğimde paketler açılırken hata veriyordu .Lütfen "nvidia log" dosyasını okuyunuz deyip kurulumu iptal ediyordu.Bende bilgim yetersizliğiden dolayı uğraşmadım pek.Zaten kartın belleği 32 Mb, işlemci eski celeron 1.1Ghz  üzerinde durmaya değmez dedim.Hardy kurdum sonra bu hataların hiç birini yapmadı ama yinede 3d yok.

heartsmagic

@Linuxman, kurulumdaki hata çok önemli. Aldığın hatanın neye sebep olduğunu bilemiyoruz haliyle. Bilirim sorun demek bıkkınlık demektir ancak, sen sorun yaşadıkça tecrübeleneceksin. Kurulumu tam olarak nasıl yapıyorsun? Eski Ubuntu bölümünü / olarak gösterip yola devam ediyorsun değil mi? Aldığın hatayı tam olarak hatırlıyor musun?

@graindor, senin sorun daha bir garip. Envy ile kurulum yaptıysan ve gerekli destek varsa 3B kullanabiliyor olman lazım kartı. İstersen bir başka başlıkta dile getir mevzuyu oradan devam edelim.

Linuxman.

@hearstmagic, 1 gunlugune internet baglantimda bir sorun vardi,dolayisiyla bu zaman surecinde
linux'u baska bir partitiona kurarak sorunu halletmis oldum.
Ama tum bu yaptiklarima ragmen,ekran kartimi tekrar kuramiyorum.
There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log
python pulse.py nvidia
root@linuxman-desktop:/usr/share/envy# python pulse.py nvidia
Envy - Version 0.9.10
ENVY ERROR: Your Operating System does not seem to be supported by Envy
Forever Linux....

Linuxman.

Alıntı YapGrafik kartı için sürüm yükseltme zorunluluğu yok. Sonuçta yapacakların belli. Depolardaki nvidia serilerinden kendine uygun olanını kurmak, eğer xorg.conf dosyasına işlenmediyse

Kod:
nvidia-xconfig

Kodu verdiğimde ;
The program 'nvidia-xconfig' can be found in the following packages:
* nvidia-glx-177
* nvidia-glx-new-envy
* nvidia-glx-173
* nvidia-glx-envy
* nvidia-xconfig
* nvidia-glx-96
Try: apt-get install <selected package>

Forever Linux....

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Linuxman. - 16 Ocak 2009 - 12:13:11
Alıntı YapGrafik kartı için sürüm yükseltme zorunluluğu yok. Sonuçta yapacakların belli. Depolardaki nvidia serilerinden kendine uygun olanını kurmak, eğer xorg.conf dosyasına işlenmediyse

Kod:
nvidia-xconfig

Kodu verdiğimde ;
The program 'nvidia-xconfig' can be found in the following packages:
* nvidia-glx-177
* nvidia-glx-new-envy
* nvidia-glx-173
* nvidia-glx-envy
* nvidia-xconfig
* nvidia-glx-96
Try: apt-get install <selected package>

Çıkan sonuç doğrultusunda bir fikir vermeye çalışacağım.

Yüklemek istediğin paketi (güncel olanını tercih etmeni tavsiye ederim) bir komutla yükleyebileceğin belirtilmiş.

sudo apt-get install nvidia-glx-177

komutu ile sanırım güncel sürümü yükleyebilirsin. Bunun ardından diğer paketler arasından yüklemen gereken var mı bilmiyorum.

Uygulamalar>Sistem>Yönetim>Kısıtlanmış Sürücüler (Hardware Drivers) bölümünü kontrol etmeni, eğer buradan yapabilirsen yüklemeyi buradan gerçekleştirmeni tavsiye ederim.

Linuxman.

Alıntı YapUygulamalar>Sistem>Yönetim>Kısıtlanmış Sürücüler (Hardware Drivers) bölümünü kontrol etmeni, eğer buradan yapabilirsen yüklemeyi buradan gerçekleştirmeni tavsiye ederim.
8.10 kurmam ile birlikte buradan yükleyemiyorum artık.Nvidia kullanımda değil gibi bir uyarı yok.
Diğer yöntemi deneyeceğim.
Forever Linux....

Linuxman.

Sistem menüsünde,Nvidia X Server Setting belirdi.Tıklayınca,
Alıntı YapYou do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.

Forever Linux....

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Linuxman. - 16 Ocak 2009 - 15:29:34
Sistem menüsünde,Nvidia X Server Setting belirdi.Tıklayınca,[color=red]You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.[/color]

sudo apt-get install nvidia-xconfig

komutunu da vermen gerekiyormuş. :)

Komutu verdikten sonra işlemin bitmesini bekle. İşlem bittikten sonra;

Ctrl+Alt+Backspace tuş kombinasyonu ile X'i yeniden başlat. Kolay gelsin. ;)

Linuxman.

Dediklerinizi yaptım.Aynı yere tıklayınca,
You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.
Aynı hata demeyeyim de,aynı uyarı...
Belkide yeniden başlatmamı istiyor : ) Yönetici olarak zaten giriş yapmış durumdayım,normal
bir kullanıcı değilim.
Forever Linux....

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Linuxman. - 16 Ocak 2009 - 15:40:14
Dediklerinizi yaptım.Aynı yere tıklayınca,
You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.
Aynı hata demeyeyim de,aynı uyarı...
Belkide yeniden başlatmamı istiyor : ) Yönetici olarak zaten giriş yapmış durumdayım,normal
bir kullanıcı değilim.

Sanırım ben yanlış anladım. NVidia'nın driverini kullandığın gözükmüyor gibi bir şey diyor. X config dosyanı düzenlemeni istiyor, bunu da sadece root olarak yapabileceğini hatırlatıyor. Başka bir arkadaşı bekle bence. Yeniden başlatmayı da deneyebilirsin bu arada.

Linuxman.

Tmm sana teşekkür ederim,gece uğraşıcam bi ara.Bu sıradada belki birileri konuya cvp yazar.
Forever Linux....

heartsmagic

sudo nvidia-xconfig

Eğer kartın için doğru nvidia paketini kurduysan bu komutla xorg.conf dosyanın işlenmiş olması lazım.

3mr3

Dostum ilk mesajına bakınca şaşırdım. Tüh ya tabi nvidia sürümü yanlış yüklemişsin ondan öyle oluyor. Ben yaptığımı yap sen ilk önce. Tüm nvidia sürücülerini kaldır. Envyng ile yapacaksın bu işleri.

Synaptic paket programını aç ardından quick search kısmına nvidia yazalım.

Şunlar yüklü mü bir kontrol et.

nvidia-settings,
nvidia-96-kernel source,
nvidia-common,
nvidia-96-modaliases,
nvidia-glx-96

Bende bunlar yüklü. Senin ekran kartını kullanıyorum.

Sana xorg.conf dosyasını da vereyim. İçeriğini düzenlemem yer mönütör ve ekran ayarını kendine göre editleyebilirsin.

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 1.0  (buildd@palmer)  Mon Nov  3 08:46:46 UTC 2008

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
    Load           "dbe"
    Load           "extmod"
    Load           "type1"
    Load           "freetype"
    Load           "glx"
EndSection

Section "ServerFlags"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"

# HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "PHILIPS 107E5"
    HorizSync       30.0 - 71.0
    VertRefresh     50.0 - 160.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce4 MX 440 with AGP8X"
    Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "on"   
    Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "CRT: 1280x960_60 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

Linuxman.

Sürücüyü kaldırdım şuan Lowgraphic modunda çalışıyor.Synpnaticte dediklerini arattım fakat arama sonucunda bikaçına rastlayamadım.
Diğerleri ise yüklü idi.Şimdi çok kötü bir görüntü var ya,eski görüntüyü geri alayım daha fazla bişi istemiyorum.Sıkıldım gerçekten!
Forever Linux....

heartsmagic

nvidia-glx-96 paketini kursan zaten o gerekenleri kendisi kuracaktır.

Kurduktan sonra

nvidia-xconfig yaptın mı? Ya da @3mr3'nin verdiği dosyayı kullanmayı denedin mi?