Eski Sürüm Ubuntu Kullanmak Zararlı mı?

Başlatan wanted, 16 Ocak 2019 - 04:29:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wanted

Arkadaşlar Merhaba ben de windowstan linuxa yeni geçtim sayılır ortalama 1,8 sene oldu :) ben ilk olarak ubuntu 16.04 indirmiş kurmuştum çok da hoşuma gitti zamanla şimdi ayrılamıyorum nerdeyse :) sorum şu ben bu sürüme acaip alıştım yeni sürümlerinde bazı kısa yolları bazı çoğu şey değişmiş pencereleri tuşlarla sağa sola atma alta indirme bilmem çoklu ekranların kısa yolları vs vs çoğu değişmiş

ben ubuntu da hep 16.04 kullansam sorun yaşarmıyım sistem belli bir zaman sonra sorun çıkarıyormu neredeyse 2 seneye yaklaştım 2 gün önce pc ilk defa dondu o yüzden mi yoksa kullansam da sıkıntı olmaz mı bana verdiğiniz cevaplara çok teşekkür ederim linux ailesi bir ayrıcalıktır gurur duyuyorum..

illedelinux

Hiç bir zararı olmaz, bu sürümü 8 yıl daha kullanabilirsin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mendirec

16.04, 5 yıllık desteğe sahip. 18.04 ise 10 yıllık desteğe sahip.
Bence desteği kesilen işletim sistemini kullanmak pek iyi bir fikir değil.
https://itsfoss.com/ubuntu-18-04-ten-year-support/

FireSwords

[mention=643887]@wanted[/mention] Ubuntu 16.04 Nisan 2021'e kadar güncelleme alacak, hiçbir sorun olmadan kullanabilirsin.

Empat

Zararlı değil, fakat destek süresi dolduktan sonra güncelleme alamayacağı için yararı azalır.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

speakerXXL

Ubuntu sürümleri standart kullanıcılar için 5 yıl destek veriyor.

https://www.ubuntu.com/about/release-cycle

Ek 5 yıl, bazı Ubuntu sürümleri için, sadece müşterilere verilen uzatılmış destekle ilgili (Extended security maintenance for customers). Ben bunun son kullanıcı için olduğunu teyit eden bir açıklama göremedim. Ubuntu 12.04 ESM desteğine sahip bir sürümdü, Ubuntu 14.04 ve 16.04 böyle değildi (ESM desteği yoktu). Ubuntu 12.04 ESM desteği bittiği için, yapılan açıklamadan ESM desteğinin Ubuntu 18.04 sürüm ile devam edeceğini çıkarmak daha uygun bir sonuç gibi duruyor.

Aşağıdaki komutun çıktısı, Bionic tabanında çekirdek sürümünü desteğini hala 5 yıl gösteriyor.

apt show linux-generic|grep Supported

nasilolcekbuisler

[mention=643887]@wanted[/mention]

hiç sorun yaşamazsın. hatta ben bu sürüme geçtiğim için pişmanım. ubuntunun-linux un en ölü hali bile windows dan güvenlidir.  hatta şu bilgiyi de paylaşayım. mac de bir flash açığı ile 1milyon bilgisayarın zararlı yazılım etkisi altına girdiğini belirten bir haber vardı. bunu bir antivirüs firması ortaya çıkarmış. 8 yıldır linux kullanıyorum,bizim tarafta böyle bir olay ile hiç karşılamadım yada ben unuttum ama olsa hatırlardık.

Empat

[mention=645184]@nasilolcekbuisler[/mention]

Desteklenmeyen, hatta güncel olmayan sürüm kullanmak sistem güvenliğini bir miktar düşürür diye düşünüyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

FireSwords

[mention=645184]@nasilolcekbuisler[/mention] Linux'ta da her işletim sisteminde olduğu için güvenlik açıkları var. Windows'a göre avantajı masaüstü payı daha düşük olduğu için çok risk oluşturmuyor. Güvenlik açığı riski tüm işletim sistemlerinde aynı oranda var. Güncel Windows'un güncel bir Linux dağıtımına göre güvenlik konusunda çok bir farkı yok. Aradaki fark hedef kitle.