Nasıl Kurmalıyım

Başlatan helloworld, 16 Ocak 2019 - 01:12:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helloworld

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve Linux'a artık bir geçiş yapayım diyorum, kodlarla-komutlarla haşır neşir olmak için. Daha önce hiç kullanmadım, Windows'un yanına kuracağım Ubuntu'yu denemek için.

Sanal makine ile kurulabiliyor sanırım. Bir performans sorunu yaşar mıyım sanal makine ile kursam?

BIOS ile disk biçimlendirmesi yapıp kursam sonradan kaldırabilir miyim peki?

Bilgisayarın HDD'si yok, 256 GB SSD'si ve 8 GB RAM'i var. Hangi yöntemle kurmak daha iyi olur acaba?

Ve Ubuntu benim için doğru seçim mi? Bilgisayar mühendisliği okuduğum için biraz ileri seviye olsa ve zorlasa fena olmaz aslında

gecegezen

internetten araştır ubuntuyu veya birçok dağıtımı kurmak artık o kadar zor değil ben direk diske kurmanı tavsiye ederim ama bir şeyleri yanlış yapmaktan korkuyorsan önce sanal makineye kurup bir tecrube edin. ubuntu doğru seçim mi dersen ben zamanında kapalı kaynaklı sürücüleride dağıttığı için ve yayğın kullanıldığı için tercih etmiştim bence hala yayğın kullanılıyor ama artık mint gibi dağıtımlarda baya yayğınlartı ki mintte ubuntu atlyapısını kullanıyor neyse bence okullu araştır hangi dağıtım üzerinden hocalar anlatım yapıyorsa onu terçih et arada çok fark olmasada bazı konularda fark var. ha aynı şeyleri bir şekilde yaparsın ama aynı komutları kullanmak için aynı sistemi tercih etmen daha kolay olur.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

helloworld

Peki disk biçimlendirme sırasında kaç gb yer ayırmalıyım ubuntu için ? Ve o biçimlendirme daha sonra geri alınabilir mi ?