İki farklı harddisk iki farklı işletimi

Başlatan Raki, 16 Ocak 2019 - 00:24:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Raki

Merhabalar, elimden biri 120 diğeri 240 GB olmak üzere iki adet SSD harddisk bulunmakta. Düşüncem 120 GB olan diske Ubuntu, 240 GB olan diske Windows kurmayı planlıyorum. Ne kadar doğru olacağını kestiremiyorm. İşletim sistemlerini aynı diske mi kurmalıyım ayrı ayrı mı kurmalıyım.  Fikir verirseniz memnun olurum.

gecegezen

Kendi kullanımına göre değişmekle birlikte bence iki ayrı diske iki farklı sistem kur bence ssd zaten ikiside yeterince hızlıdır ama birşeyler denemek istersen raid falan belki daha hızlı olur ama bir disk bozulursa her şey gider. ayrıca kurmakta biraz uğraştırır.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Raki

teşekkür ederim, windows10 u flash a atmam gerekecek, formda biraz araştırma yaptım sonuca ulaşamadım. ubuntu da gelen ''başlangıç diski oluştur'' pek de işe yaramıyor saatlerdir kuruluyor  yazıyor tepki vermiyor. birkaç yöntem daha denedim olmuyor.  Galiba windows a ihtiyaç var:)

gecegezen

Eğer uefi kurulumu yapacaksan pek bir şey yapmana gerek yok sadece usb belleği fat32 olarak bicimlendir sonrada iso dosyasının içindekileri kopyala yapıştır. eğer eski bir sistem ve uefi desteklemiyorsa windows sistem ile hazırlaman daha kolay olur ama forumda eski sistemler içinde dolaylı yoldan çalışan bir anlatım vardı ama ben denemedim.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52393.0

elviskilli

Merhaba ,  benimde buna benzer bir sorum olacak. Var olan 240 GB SSD'min önüne 120 GB bir SSD daha almayı ve  sıfırdan format atmayı düşünüyorum. 120 ' ye (/) bölümü , 240 'a Home bölümü yapmak istiyorum.  Şimdi gelelim soruma; bilirsiniz Windows da masaüstüne açılan bir dosya aslında C harddiskin de yer kaplar. Benim kuracağım sistemde de bunu nasıl sağlarım? Yani  masa üstüme büyük boyutlu bir dosya açmak istiyorum ama 120 GB 'lık kısımda olsun istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? 

Empat

[mention=643879]@Raki[/mention]
Ayrı harddisklere kurmanız gayet mantıklı olur.

[mention=644061]@elviskilli[/mention]
Basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bende aynanda takılı olan SSD ve HDD var. SSD'de dual boot Windows ve CentOS var. HDD'yiyse /Backups olarak bağladım ve ext4 formatında biçimlendirdim. Windows'taki gibi dosya yöneticimden dilediğim zaman /Backups klasöründe gezinebiliyorum ve istediğimi yapabiliyorum. Bunu yapmanız için öncelikle ilk harddiske dilediğiniz Linux dağıtımını kurmalısınız. Ardından bağlama ve biçimlendirme işlemini, Linux dağıtımını kurduğunuz harddiske gparted yazılımını yükleyerek yapabilirsiniz. Daha sonra masaüstü ortamınızda ve tarayıcınızda /home dizinini ve /home/Downloads dizinini tanıtırsınız.

Bu işlemlerden sonra kritik bir nokta var. Her sistem açılışında ikinci harddiskteki /home dizininin otomatik olarak mount edilmesi için /home dizini fstab dosyasında tanımlı olmalı. Alternatif olarak her sistem başlangıcında otomatik çalışan birkaç satırlık bir scriptle bu işlem yapılabilir. Bu script birkaç satırlık. Hatta aşağıda yazdım. Scripte gerekli izinleri verip gerekli klasöre attığınızda işlem tamamdır. /dev/sXYZ yazan yerde aygıtınızın bölümünün adı olacak. Örnek; /dev/sda3 Aygıtınızın bölümlerinin adlarını fdisk -l komutuyla öğrenebilirsiniz.

#!/bin/bash
mount /dev/sXYZ

Size önerim; eğer oyun oynamıyorsanız / dizinine 120 GB ayırmamanızdır. Sonuçta kurduğunuz oyun ve yazılımlar hariç tüm işlemlerinizi /home dizininde yapmayacak mısınız?   
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

elviskilli

Sevgili Empat ,  Beni galiba yanlış anladın. Daha detaylı anlatayım. Ben PC'me Linux + Windows kurmayacam. Sadece Linux(Ubuntu) kuracam.  120 'lik kısma  (/) sda1 bölümünü ve 240 'lık kısma (home) sda2 bölümünü oluşturacam. Hiç oyun kurmayacam. Dolayısıyla senin dediğin gibi sda1 de fazla boş alan kalacak. Bende bu boş alana ilerleyen zamanda virtualbox ile 50 GB'lık bir windows 7 kurmayı düşünüyorum.  İşte bunu nasıl yapacam bilmiyorum. Birde senin dediğin  "/home/Downloads dizinini"  bu cümleyi anlamadım.
Ayrıca bana cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.

Empat

[mention=644065]@elviskilli[/mention]

Yanlış anlamadım. Benimde sistemimde istediğinize yakın bir kullanım yaptığımı örnekleyerek istediğiniz makul olduğunu anlatmaya çalıştım.

Adımlarla anlatayım.

> Birinci harddiske dilediğiniz Linux dağıtımını kurun. 
> Kurduğunuz sisteme GParted yazılımını yükleyin.
> GParted yazılımıyla ikinci harddiskinizi seçin ve sağ tıklayın. Yeni seçeneğiyle yeni bir bölüm oluşturun.
> Oluşturduğunuz bölümü ext4 formatında biçimlendirin.
>  Bağla seçeneğine tıklayarak bağlayın ve harddiskinizi home dizini olarak kullanın.

Not: Üstteki adımlar yapabileceğiniz en basit adımlar. Dolayısıyla dezavantajları da var. Örneğin; ikinci harddiskinizin /home yerine /run/media/root/xxxx klasöründen bağlanması ve sistemde varsayılan konumların birinci harddiskteki /home/onur dizini olması gibi. Ek olarak; bağlanılan aygıt başka bir aygıt olduğu için /run/media/ klasöründen bağlanır. Bu konuda eminim. Bu detayı bir önceki iletimde es geçmişim.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

elviskilli

@Empat ,
Adımlar kısmını en kısa zamanda uygulamaya çalışıcam. Fakat  "Not :"  kısmındaki detayları pek anlamadım. ilk aşamayı geçtikten sonra yine yazarım sana. İlgin için tekrar teşekkürler.

gecegezen

Alıntı yapılan: elviskilli - 28 Ocak 2019 - 21:37:15
Sevgili Empat ,  Beni galiba yanlış anladın. Daha detaylı anlatayım. Ben PC'me Linux + Windows kurmayacam. Sadece Linux(Ubuntu) kuracam.  120 'lik kısma  (/) sda1 bölümünü ve 240 'lık kısma (home) sda2 bölümünü oluşturacam. Hiç oyun kurmayacam. Dolayısıyla senin dediğin gibi sda1 de fazla boş alan kalacak. Bende bu boş alana ilerleyen zamanda virtualbox ile 50 GB'lık bir windows 7 kurmayı düşünüyorum.  İşte bunu nasıl yapacam bilmiyorum. Birde senin dediğin  "/home/Downloads dizinini"  bu cümleyi anlamadım.
Ayrıca bana cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
Özetlersek bilgisayarının ssd ye sda1 seklinde / kök dizin oluşturdun ve hhd'de ise sdb1 olarak /home bağlanacak şekilde kurdun ama aklında ssd kalan boş alanlar var ve bunları kullanmak istiyorsun.
Bence en basit sekilde şöyle olur. root yetkileri ile kök dizine /ssdalan diye klasör oluştur ve sahibliğini kendi kullanıcına ver istediğin gibi kullanana bilirsin artık o klasörün içini hayatı kolaylastırmak içinde masa üstüne bir link at.klasör oluşturmak için;sudo mkdir /ssdalansahibinliğini kullanıcına vermek için;sudo chown kullanıcıadı:kullanıcıadın /ssdalansonra hayatı kolaylaştırmak için link komutu mesele masaüstünde bir kısayol içtiyorsan;cd ~/Masaüstüln -s /ssdalan kısayoladı
Bu şekilde hiç bölümleme ile uğraşmazsın.

illedelinux

Alıntı yapılan: elviskilli - 28 Ocak 2019 - 21:37:15
Bende bu boş alana ilerleyen zamanda virtualbox ile 50 GB'lık bir windows 7 kurmayı düşünüyorum.  İşte bunu nasıl yapacam bilmiyorum.

Bu açıklamana bakarak söylemek gerekirse, özel bir işlem yapmanıza gerek yok, Virtualbox'a ayırdığın 50 GB  gerçek diske yansımaz, Virtualbox'ta 50GB görünür ama gerçek diskte bir kaç megabayt yer alır.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

elviskilli

Sevgili Gecegezen ,
Yine bir sorunuma çözüm bulmaya çalışmışsın. Geçmişte de Raid için çok yardımını görmüştüm , ilgin için teşekkürler.  Sorunumu anlamışsın. İki adet SSD (120+240) var. sda1(120) /  ,  sdb1 (240) /home.  Ben şuan iki SSD 'yi de bağladım format atıp Xubuntu kurdum. Masaüstümde  "Ev"  ve  "Dosya Sistemi"  adlı iki klasör var.  Bu dosya  sistemi denilen klasörün içinde uç birimi açıp senin verdiğin komutları girecem öyle değil mi?

Sevgili illedelinux , 
Sana da teşekkür ederim. Virtualboxa biraz yükleme yapacam. Çünkü fotoğraf işlemeye başladım. Linux tarafında Gimp yeterli oluyor. Windows tarafında da photoshop öğrenmeye çalışıcam. O sebeple boyutu biraz yüksek olacak.

gecegezen

Evet burada çok sorunumu çözdüm ve yapabildiklerime yardımcı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince o raid sistemi artık anladığım kadarı ile :)
Konuya dönersek kısaca evet ama iştediğin gibi değiştire bilirsin. Mantık kök dizinde bir klasör olurturup sahibini kendi kullanıcına vermek ve o klasörü iştediğin gibi kullanmak. Mesela ev dizinin "ln -s" ile iştediğin klasörü veya dosyayı linkleyebilirsin. Veya Virtual box için konuşursak ayarlardan VMleri şu klasörün içinde tut şeklinde de ayarlayabilirsiniz.