Gönderen Konu: Opera ile Sorunsuz Video İzleme  (Okunma sayısı 147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Bildiğiniz üzere Opera'nın deb paketinde eksik codeclerden dolayı internette video izlerken bazı sıkıntılar olmakta. Hatta Opera'nın resmi twitter hesabı da bunun için snap store'dan Opera'nın kurulmasını tavsiye etmiş. Fakat snap store'daki Opera'nın da tema, izin, uygulama çalıştırma gibi bazı sıkıntıları mevcut. Magnet linkleri açmamakta, /mnt klasörüne erişim konusunda en azından bende sorun olmaktaydı. chromium-codecs-ffmpeg-extra paketi kurulu olsa bile video izleme sorunu bende devam ediyordu. Deb paketinden Opera kurmak isteyip de videolarda sorun yaşayanlar için bu adımlar umarım faydalı olur.

Öncelikle Yazılım ve Güncelleştirmeler (Software & Updates) uygulamasından Canonical Ortakları (Canonical Partners) ve Multivarse depolarının ekli olduğundan emin olun. Ekli değilse bunları işaretleyin. Daha sonra depoları güncelleyin.

Ardından:
Kod: [Seç]
sudo apt install chromium-codecs-ffmpeg-extra
Kod: [Seç]
sudo apt install adobe-flashplugin browser-plugin-freshplayer-pepperflash
paketlerini kurun. adobe-flashplugin'i kurduktan sonra ben bir restart attım ama gerekli mi emin değilim.

Daha sonra:
Kod: [Seç]
sudo mkdir /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra/
komutu ile lib_extra klasörü oluşturuyoruz ve bu oluşturduğumuz klasörün içine Chromium'un içinden libffmpeg.so dosyasını aşağıdaki gibi link oluşturuyoruz:
Kod: [Seç]
sudo ln /usr/lib/chromium-browser/libs/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra/libffmpeg.so.32