Biosa Girememe(Tüm baslıkları ınceledım)

Başlatan capodecina, 07 Ocak 2019 - 03:21:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

capodecina

Öncelıkle  iyi geceler diliyorum.

Bilgisayarımda ubuntu ve windows yüklüydü. Windowsu windows10 a yükselttim ubuntuyuda sildim. Mbrfix yaptım. Ubuntuyu os-uninstaller ile sildim.

Fakat suan grub bash ekranı geliyor "minimal bash-like line editing is supported" bu şekilde birşey yazıyor biraz araştırdım.
ls ile 'hd' lerın icinde gezindim fakat ubuntu ya dair birşey kalmadığı için grub ı tamir edemiyorum bende biçimlendirdiğim harddiski takıp ssd mi de tamamen biçimlendirerek temizlemek istedim.

Fakat biosa asla giremiyorum.
Bilgisayarda bir depolama aygıtı olmamasına rağmen yine girmiyor.
Bu konuda neler yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

Aequitas

Hasleo Easy UEFI indir, programı kullanarak Ubuntu/grub, hangi isimle görünüyorsa önyükleme girdisini silebilirsin.
Ayrıca Windows üzerinden cmd'yi yönetici olarak çalıştırıp "mountvol Z: /s" komutunu çalıştırarak EFI bölüntüsünü Z sürücüsü olarak bağlamış oluyorsun. Explorer++ uygulamasını yönetici olarak çalıştırıp Z sürücüsünü açıp, içindeki EFI/Ubuntu dizinini silerek grub ile ilgili tüm dosyaları temizlemiş olursun.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

gecegezen

tam emin olmamakla birlikte şunu bir denesene grub ekranı geldiğinde "c" tuşu işe grub comand line geç eğer comand satırında işe gerek yok tabi, komut satırına fwsetup yaz enterla ve daha sonra boot var enterla bios ekranı açılmalı.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

capodecina

Kısmende olsa problemimi çözdüm.

Ubuntu kurulu flashımı grub bashden başlangıç olarak göstererek Ubuntuyu kurulum yapmadan deneme olarak açtım.

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2188656 burada ki
set root=(hd1,msdos1)
set prefix=(hd1,msdos1)/boot/grub/x86_64-efi
insmod linux
linux /caspervmlinuz file=/preseed/mint.seed boot=casper
initrd /casper/initrd.lz
boot

komutlar ile flash içerisinde ki bende (hd1.msdos1) idi root olarak gösterdim

fakat linux /caspervmlinuz file=/preseed/mint.seed boot=casper bu komutta ki mind.seed bende aynı yolda değildi ls ile kurcalayarak buldum.
aynı şekilde initrd /casper/initrd.lz de aynı klasörde değildi.

Sonrasında boot yaparak canlı ubuntuya eriştim

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_canl.C4.B1_Ubuntu_DVD.2FUSB.27sine_kurulmas.C4.B1

buradan 2. seçeneği uyguladım ve grub ı tamir ettim.
Sonrasında ubuntu kuırulumunu gerçekleştirdim.

Fakat sorunum hala devam ediyor. Hala daha bios a erişemiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilecek varsa yardımlarını bekliyorum

capodecina

Alıntı yapılan: gecegezen - 07 Ocak 2019 - 23:17:14
tam emin olmamakla birlikte şunu bir denesene grub ekranı geldiğinde "c" tuşu işe grub comand line geç eğer comand satırında işe gerek yok tabi, komut satırına fwsetup yaz enterla ve daha sonra boot var enterla bios ekranı açılmalı.

fwsetup işe yaramadı böyle bir komut yok diyor.

Fakebios diye bir komut vardı. Onu denedim Çıktı olaram "Rom image is present" verdi.