Gönderen Konu: [Çözüldü] 16.04 > 18.04 do-release-upgrade sonrası gdm ekranında takılma  (Okunma sayısı 182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bugün uzun süredir kurulu olan ancak bir süredir de kullanmadığım 16.04'ü önce "sudo apt update ve upgrade" sonrası "do-release-upgrade" yöntemi ile güncelledim.
Güncelleme sorunsuz tamamlandı ancak yeniden başlattıktan sonra gdm ekranına kadar sorunsuz geliyor, kullanıcı adımı seçiyorum, şifremi girdiğim anda fare kilitleniyor ve öylece kalıyor.
CTRL+ALT+F1'e geçtiğimde orada da gdm ekranının açık olduğunu görüyorum. Oradaki kullanıcı adıma tıklıyorum, şifremi istiyor, şifremi giriyorum, aynı şekilde o da o anda kilitlenip kalıyor. Bu kez TTY1 ve TTY2 yanıtsız kalıyor, diğerlerine geçiş yapabiliyorum.
Bir süre bekledikten sonra TTY1 ve TTY2 tekrar etkin hale geliyor ve kullanıcı adımı görüyorum.
Herhangi bir çıktı da görmediğim için sorunun ne olduğuna dair de bir ipucum yok malesef.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2019 - 13:35:35 Gönderen: Aequitas »


Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

tahmimin kullanıcı ayarları ile ilgili bir sorun diye düşünüyorum yeni bir kullanıcı oluşturup onu kullanarak oturum açmayı denermisiniz.

TTY3 ile giriş yapıp "sudo useradd guest" ve "sudo passwd guest" komutları ile yeni kullanıcı ekledim. Eklediğim kullanıcı adı listede göründü, yeni oluşturduğum kullanıcı ile giriş yapmaya çalıştığımda da aynı şey oluyor.


Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

giriş yönetici olarak acaba hangisi yüklü simdi lightdm mi yoksa gdm mi? Aşağıdaki komutla giriş yöneticini lightdm veya gdm hangisini kullanıyorsan yeniden yapılandırıyor. lightdm yazarsan lightdm'ye geçersin. ubuntu 18.04 gdm geliyor olmalı. Önce bunu deneyelim kolay olmadı diğer seçenekleri eleriz

Kod: [Seç]
dpkg-reconfigure gdmhttps://askubuntu.com/questions/223501/ubuntu-gets-stuck-in-a-login-loop

Verdiğiniz bağlantıdaki çözüm yolları da dahil olmak üzere daha sonra karşılaştığım pek çok sorunu kendim araştırarak bulduğum diğer çözüm yollarını da denedim ancak bir türlü ne gnome ne unity masaüstüne erişemedim. En sonunda yeniden kurulum denedim. İlk denememde /home dizinime dokunmadım, ama tabi eski ayar dosyalarının çoğu yeni sistem ile tam uyumlu olmadığı için yazı tipinden tutun da gtk ve shell temalarına kadar pek çok ek sorun oluştu. Ben de üçüncü bir kurulum yapıp /home dizinini de biçimlendirdim. Şu anda sıfır 18.04 çalışır durumda. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Aslında böyle pes etmeyi hiç sevmem ama gerçekten çok uğraşmıştım ve bir sonuç elde edememiştim.


Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)