Kimlik Doğrulama problemi

Başlatan fakirman, 04 Ocak 2019 - 16:41:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fakirman

ubuntuya windows 10 da kurulu olan hp p1102 yazıcısını birkaç komut (sudo apt-get update, sudo apt-get python3-smbc, sudo apt-get install smbclient) sonucunda eklemiş bulunmaktayım. fakat yazıcıya test sayfası veya normal bir belge gönderdiğim zaman kimlik doğrulama diye * bir şey çıkıyor kullanıcı adımı ve şifremi yazamam rağmen yazdırma kuyruğunda bekliyor gözüküyor. bilen birisi yardımcı olabilirse sevinirim

if

@fakirman,  /etc/cups/printers.conf dosyası içindeki "AuthInfoRequired" değerinin karşına "none" yazıp denediğinizde durum nedir?

sudo nano /etc/cups/printers.conf

ile açarsınız. CTRL+O ile kaydedip CTRL+X ile çıkarsınız.

fakirman

aynen dediklerinizi yaptım fakat bir değişiklik olmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2019 - 17:05:33

bu şekilde bir hata veriyor ve şifremi yazdığım halde tekrar aynı şekle dönüyor. kısır döngüye giriyor

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

[mention=643870]@fakirman[/mention] Eklediğiniz yazıcıyı kaldırın ve aşağıdaki komutu uçbirime yazıp, kuruluma geçin.
sudo hp-setup

fakirman

Alıntı yapılan: mendirec - 17 Ocak 2019 - 08:08:06
[mention=643870]@fakirman[/mention] Eklediğiniz yazıcıyı kaldırın ve aşağıdaki komutu uçbirime yazıp, kuruluma geçin.
sudo hp-setup

malesef bu şekilde olmuyor. yazıcı zaten windows 10 makinada kurulu ben samba ile yazıcı ekle diyerek yazıcıyı tanıtabiliyorum sambada smb://Makina Adı/p1102 olarak görüyor ve yazıcıyı ekliyor fakat hazır demesine rağmen ne test sayfası yazdırıyor nede başka bir belge

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ocak 2019 - 10:15:06

Alıntı yapılan: fakirman - 17 Ocak 2019 - 09:56:53
Alıntı yapılan: mendirec - 17 Ocak 2019 - 08:08:06
sudo hp-setup

malesef bu şekilde olmuyor. yazıcı zaten windows 10 makinada kurulu ben samba ile yazıcı ekle diyerek yazıcıyı tanıtabiliyorum sambada smb://Makina Adı/p1102 olarak görüyor ve yazıcıyı ekliyor fakat hazır demesine rağmen ne test sayfası yazdırıyor nede başka bir belge

şimdide yazıcıyı kaldırdım tekrar samba ile yazıcı ekle dediğimde windows makinayı buluyor ona tıklıyorum kullanıcı adı etki alanı parola çıkıyor parolamı yazıyorum yetkili değil diye uarı veriyor ve yazıcıyı ekleyemiyorum çıldırmak üzereyim

mendirec

sudo smbpasswd -a username
username yerine kullanıcı adını oluşturup smb için şifre oluşturur musun? Oluşturduktan sonra smb bağlantılarında belirlediğin şifreyi kullan.

fakirman

Alıntı yapılan: mendirec - 17 Ocak 2019 - 10:30:54
sudo smbpasswd -a username
username yerine kullanıcı adını oluşturup smb için şifre oluşturur musun? Oluşturduktan sonra smb bağlantılarında belirlediğin şifreyi kullan.
Bu şekilde de olmadı.
Şimdi format atıcam bilgisayara tekrar ubuntu kurucam. o zaman yazıcıyı ekleyebiliyorum. yada ekleyemiyormuyum acaba onu da bilmiyorum.
İlk kurulumdan sonra yazılım merkezinden samba kuruyorum sonra  ek yazıcı ayarlarından samba ile yazıcı ekleme seçiyorum orada /Makina adı/p1102 yazdığım ve arattığım zaman hp lazerjet çıkıyor.
sonrasında cups sunucu hatası, python3.smbs gibi bazı sorunlar veriyordu onları çözmenin yolunu buldum fakat en son karşıma gelen resimdede görülen kimlik doğrulama yapmanız gerekli uyarısı ve yazıcının hiç bir şekilde yazdırmaması