[Open Source] PhpStorm Kullanıcı Rehberi Projesine Gönüllü Katılımcı Aranıyor!

Başlatan Empat, 31 Aralık 2019 - 19:55:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Empat

PhpStorm kullanan ve anadili Türkçe olan birçok kullanıcı var. Hatta bazı kullanıcılar PhpStorm'un çok detaylı olması ve sadece İngilizce dil desteği sunması dolayısıyla PhpStorm'ı kullanmak istemiyor veya kullanırken zorlanıyor. Neden hala Türkçe dilinde PhpStorm'un tüm özelliklerini anlatan bir rehber yok?

Bu düşüncüler beynimi sarmalarken PhpStorm Kullanıcı Rehberi projesini başlatmaya karar verdim. Projenin net olarak belirlenmiş bitiş tarihi yok, birkaç günde 3-4 saat ayırmayı planlıyorum. Hatta başladım ve birkaç sayfa doldurdum bile. Bu projeye ve yani Türkiye'deki yazılımcı adaylarına katkı sağlamak isteyen gönüllü üye arıyorum.

Projeye destek olmak isteyen üyeler r10.net hesabımdan veya mail adresimden (info@onurozden.io) benimle iletişime geçebilir.
Bu projeye katkı sağlayanların isimleri döküman sonunda "Katkı Sağlayan PhpStorm Kullanıcıları" bölümünde ve README.md dosyasında yayınlanacaktır.
Proje: https://github.com/onurozden/phpstorm-kullanici-rehberi/

Not: Dökümanda tanıtım sayfasının sonrasındaki boş sayfaları geçin. Son iki sayfada PhpStorm'ın New > Files özelliğini ve onun seçeneklerini belgelendirmeye başladım.

İngilizcem Yeterli Seviyede Değil Ama Yardım Etmek İstiyorum
Değerli yardımseverler, İngilizce'niz yeterli olmasa da yardımcı olabileceğiniz bir konu var. Github'da .odt uzantılı projenin ana dosyasında göreceğiniz üzere içerik fihristi hazırlıyorum. İçerik fihristini hazırlamak için hiçbir bilgiye gereksiniminiz yok. Sadece kurulu bir PhpStorm ve Libre Office yazılımı gerekli. İçindekiler bölümünde gördüğünüz gibi diğer menüleri, içindeki özellikleri ve alt seçeneklerini fihriste ekleyebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

freeman

Merhaba,
Anladığım kadarıyla Türkçe bir klavuz çıkarmak istiyorsunuz. Eğer böyleyse, bunun yerine, IDE 'nin kendisi Türkçeleştirilebilir.  Zaten gerekli yardım metinleri, fare ile üzerine gelindiğinde gösterilmiyor mu?
Ayrıca JetBrains 'in dökümantasyon sayfaları da Türkçeleştirilebilir. https://www.jetbrains.com/help/phpstorm/quick-start-guide-phpstorm.html#
Böylece barındırma yükünü JetBrains yüklenmiş olur. Sanıyorum markdown dosyaları kullanıyorlar.

Bir de PhpStorm 'un topluluk sürümü yok diye biliyorum. Ticari sürüm geniş bir şekilde kullanılıyor mu?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Empat

[mention=650914]@freeman[/mention]
Alıntı YapZaten gerekli yardım metinleri, fare ile üzerine gelindiğinde gösterilmiyor mu?
Yardım metinleri de İngilizce dilinde maalesef.

Alıntı YapBir de PhpStorm 'un topluluk sürümü yok diye biliyorum. Ticari sürüm geniş bir şekilde kullanılıyor mu?
Sublime Text kadar geniş olmasa da kullanan ve internette aktif olan, ulaşabileceğim küçük (xxx-xxxx) bir kitle mevcut. Zaten bu projeden sonra PyCharm için Kullanıcı Rehberi çıkarmayı planlıyorum. Her iki IDE'deki özelliklerin %90'u aynı olduğu için bu kolay ve hızlı olacak.

Alıntı YapAyrıca JetBrains 'in dökümantasyon sayfaları da Türkçeleştirilebilir. https://www.jetbrains.com/help/phpstorm/quick-start-guide-phpstorm.html#
Bunun yerine sıfırdan hazırlayacağım .odt, .docx ve .pdf belgesi halinde Türkçeleştirmeyi tercih ediyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

freeman

Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.