[Çözüldü] ArchLinux 2008.6 Core - Birkaç problem...

Başlatan hasansahin, 12 Ocak 2009 - 10:53:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Merhaba,

ArchLinux 2008.6 core ile bir deneme yaptım. Çok ilginç bir dağıtım olduğunu ve herşeyi bana yaptırmasından büyük zevk aldığımı söylemek istiyorum. Aslında genel olarak memnun kaldım fakat çözemediğim ve anlamadığım birkaç nokta var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kurulumdan sonra
pacman -Syu
ile sistemi güncelledim ve sadece 2 tane paket güncellemesi yaptı. Birisi pacman, diğerini hatırlamıyorum. Ama kde4mod kurmak isterken öncelikle 94 tane sistem paketinde güncellemeye ihtiyacı olduğunu söyledi ve ben kararsız kaldığım için yapmadım. Bu paketler arasında glib2, gettex,ncurses vb birçok hayati paketler var. Mademki güncelleme ihtiyacı var. Neden yukarıdaki güncelleme komutu ile güncellemiyor.?

İkincisi, HAL ve DBUS ile ilgili sıkıntı. Çünkü kullanıcım ilgili gruplara eklenmesine rağmen, usb flashdisk ve cd/dvd takında automount yapmıyor. Aşağıdaki linkteki dökümanı da inceleyip uyguladım ama sonuç aynı. Yapmam gereken başka bir şey daha mı var?
http://wiki.archlinux.org/index.php/HAL_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29

Üçüncü ise, X ortamında türkçe klavye sorunu. xorg.conf dosyasında ayarlı olmasına rağmen X ortamında türkçe klavye kullanamıyorum.
X'i her açtığımda aşağıdaki kodu uygulayarak çözüme ulaşıyorum. Bunun sebebi nedir?
setxkbmod tr
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

OKAN

/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-keymap.fdi dosyasındaki <merge key="input.xkb.layout" type="string">us</merge> satırındaki "us" "tr" olacak. Ardından xorg.conf dosyasında
Section "ServerFlags"
    Option "AutoAddDevices" "False"
  EndSection

"False" olan kısmı "true" yaparsanız otomatik olarak Türkçe klavye kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunun için sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor.

Diğer konular için * bir şey söyleyemeyeceğim.

Exodus

Oncelikle Arch Linux dunyasina hosgeldiniz. Sorulariniza gecersek;
1 - Ilk -Syu dan sonra pacman guncellestirmesi bulundugundan dolayi sadece pacman guncelleniyor ve daha sonra bitiyor. Ardindan KDEmod kurmadan once tekrar Syu yaparsaniz iyi olacaktir. En son kurulumumda 110 mb civari update vardi ilk kurulum ertesi cache bellek degeri olarak. Ilk kurulumda kernel guncellestirmesi de oldugundan guncellestirmeden sonra bilgisayarinizi yeniden baslatin.
2 - hal, dbus ve  fam'i rc.conf da daemons satirina eklediniz mi ? Buyuk ihtimalle sorun buradan kaynaklaniyordur.
sudo nano /etc/rc.conf

Daemons satirinda hal dbus ve fam siralamasi ile eklerseniz iyi olacaktir.
3. sorunun cevabi yukarda verilmis.
Son olarak terminalde iken weechat kurup irc.freenode.com #archlinux.tr kanalinda sorularinizi yoneltebilirsiniz.
Arch Linux FTW!

hasansahin

Alıntı Yap2 - hal, dbus ve  fam'i rc.conf da daemons satirina eklediniz mi ? Buyuk ihtimalle sorun buradan kaynaklaniyordur.
Sanıyorum fam ekli değil, eve gidince kontrol ederim. Ama link verdiğim dökümanda fam servisinden hiç bahsedilmemiş, eğer fam ekleyince sorun düzelirse belgenin yazarına bir geribildirim yaparım.
Pacman için GUI önerebilirmisiniz? Aşağıdaki adreste birkaç öneri yapılmış fakat kullanıcısından öneri almak daha iyidir :)
http://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_%C3%96n_Y%C3%BCzleri_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29
Kişisel Görüşüm : Sistemin genel hızından ve hatasızlığından gayet memnun kaldım. 2 GB ram'e sahibim ve XFCE4/firefox/mplayer açıkken sadece 180 MB ram kullanıldığına şahit oldum. Gerçekten etkileyici...
Diğer cevaplarınız için teşekkür ederim.
Albert Einstein.

OKAN

Sanırım kdemod üzerinde shaman kulananların dışında Pacman için GUI kullanan yok. :D

Exodus

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 12 Ocak 2009 - 11:45:39
Alıntı Yap2 - hal, dbus ve  fam'i rc.conf da daemons satirina eklediniz mi ? Buyuk ihtimalle sorun buradan kaynaklaniyordur.
Sanıyorum fam ekli değil, eve gidince kontrol ederim. Ama link verdiğim dökümanda fam servisinden hiç bahsedilmemiş, eğer fam ekleyince sorun düzelirse belgenin yazarına bir geribildirim yaparım.
Pacman için GUI önerebilirmisiniz? Aşağıdaki adreste birkaç öneri yapılmış fakat kullanıcısından öneri almak daha iyidir :)
http://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_%C3%96n_Y%C3%BCzleri_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29
Kişisel Görüşüm : Sistemin genel hızından ve hatasızlığından gayet memnun kaldım. 2 GB ram'e sahibim ve XFCE4/firefox/mplayer açıkken sadece 180 MB ram kullanıldığına şahit oldum. Gerçekten etkileyici...
Diğer cevaplarınız için teşekkür ederim.
1 - Hal icin daha ayrintili bir kaynak buldum;
http://wiki.archlinux.org/index.php/HAL_(T%C3%BCrk%C3%A7e) makalesini inceleyebilirsiniz.
fam o anki yaptiginiz dosya degisikliklerini taramaya yarar. Bu yuzden daemon satirinda bulunmasi guzel olacaktir.
Rc.conf ve bunun gibi onemli dosyalar icin su basligi oneririm;
http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)
2 - Pacman icin gui konusunda fikrim yok acikcasi, terminal kullanmayi seviyorum ve terminalden yapilmasini tercih ettigim seylerde gui yerine rxvt gormek daha cok hosuma gidiyor ama illaki oneri derseniz gtkpacman veya pacupdate oneririm.
3 - Simdiye kadar gordugum en stabil ve kararli calisan dagitim. Her programin son surum paketleri depoya bir kac gun icinde giriyor ve pacman - aur birlesmesi ile mukemmele yaklasiyor dusuncesindeyim. Ilk acilista 50-60 mb civarinda ram kullaniminda max gordugum ram 420 mb (Gran paradiso [4-5 tab] - aMSN (4-5 tab) - rxvt, pacman ile oyun kurulumu - weechat - sonata - mpd)
Yaptiginiz islemlere gore kaynak tuketimi artip bu islemleri kapattiginizda normale donmesi de guzel :D
Arch Linux FTW!

bytan

Burada hazırlanmış wiki'den bir alıntı. Umarım işinize yarar.

Alıntı Yap/etc/rc.conf

This is the main configuration file for Arch Linux. It allows you to set your keyboard, timezone, hostname, network, daemons to run and modules to load at bootup, profiles, and more.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hasansahin

1. pacman -Syu ile tam sistem güncellemesi yaptım. 135 mb download yaparak sistemi güncelledi. Çekirdek güncellemeside yaptı. Herşey güzel.

2. hal dbus ve fam rc.conf dosyasına eklenince ve ilgili kullanıcıyı ilgili gruplara dahil edince usb flash disk ve DVD automount sorunu çözüldü.

3. Aşağıdaki adımları yapınca X ortamında Türkçe klavye sorunu çözüldü.
Alıntı Yap/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-keymap.fdi dosyasındaki <merge key="input.xkb.layout" type="string">us</merge> satırındaki "us" "tr" olacak. Ardından xorg.conf dosyasında

Kod:
Section "ServerFlags"
    Option "AutoAddDevices" "False"
  EndSection
"False" olan kısmı "true" yaparsanız otomatik olarak Türkçe klavye kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunun için sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. Konuyu çözüldü olarak işaretleyebiliriz.
Albert Einstein.