C'de Matematik Yardım gerekli

Başlatan belgiryon, 24 Aralık 2018 - 00:03:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

belgiryon

arkadaşlar ekdeki resimde 3. soru da yardım istiyorum varmı aramızda anlayan bu tür konulardan bir algoritma yazdım ama sonucunu sıfır alıyorum

int main()
{
double x;
printf("giriniz x:");scanf("%lf",&x);
printf("%lf  ",fc(x));
return 0;
}
double fc(double x)
{
double b=0;

for (int i = 1; i <= 2; i++)
    b=(1/2*i) * pow (1/x+1),2*i);
  return b;

}

[eklenti yönetici tarafından silindi]

unixmania

kardes

b=(1/2*i) .....  kismi
b=(1/2.0*i) ....  olacak. Yoksa o bolme isareti tamsayili bolme yapar ve sonuc hep sifir olur. Ayrica bu tur basit hatalari kendin de bulabilmelisin iyi bir programci olmak icin. Mesela her satirdan sonra printf ile  degiskenleri ekrana bastir (en amiyane cozum)  veya debugger kullan.(daha profesyonel cozum)

Dagiztanli08

Alıntı yapılan: unixmania - 26 Aralık 2018 - 11:42:18
kardes

b=(1/2*i) .....  kismi
b=(1/2.0*i) ....  olacak. Yoksa o bolme isareti tamsayili bolme yapar ve sonuc hep sifir olur. Ayrica bu tur basit hatalari kendin de bulabilmelisin iyi bir programci olmak icin. Mesela her satirdan sonra printf ile  degiskenleri ekrana bastir (en amiyane cozum)  veya debugger kullan.(daha profesyonel cozum)

b=(1/2*i) * pow (1/x+1),2*i);

Burada yapmak istediğin şey nedir ?
pow fonksiyonu 2 tane double değer alır ve bu değerleri girdiğinde ilk sayının ikinci sayı kuvvetini alır girmiş olduğunuz  yazmış olduğunuz yanlış

Bu arada fonksiyon main fonksiyonundan önce yazılmalıdır program çalıştırıldığında main fonksiyonu çalışır fc() bilinmiyor içerisinde ne olduğu.