[Çözüldü] ubuntu 18.10 hakkında

Başlatan tbinxt, 23 Aralık 2018 - 04:06:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tbinxt

Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu 18.10 hakkında bir sitede çoğu hp kullanıcılar için baş belası,genel itibariyle çoğu problemin baş sebebi realtek8723be driver ın sorunsuz çalıştığını okudum.Bu ne kadar doğru ? Çünkü şahsım adına en büyük problemleri bunda yaşamaktayım.Çözümlerini yapmama rağmen bazen gerçekten bilgisayarı yeniden çalıştırdığımda tekrar wifide sorun yaşanıyor.Alakasız yerde denk geliyor ve büyük problem yaşatıyor. Maalesef 18.10 destek süresi çok kısa oluyor,bu da çözüm değil sonrasında yaşanabilecek sıkıntılar için.

Hem uzun süreli destek hem realtek8723be driverında sorun yaşama ihtimalim olmayan hemde arayüzüyle yormayan gnome gibi ( makinem çok güçlü olmadığından ssd olmasına rağmen takılıyor.) dağıtım varmıdır ?

Ayrıca Ubuntu Mate önerir misiniz ? sizce nasıldır ?

gecegezen

bende rtl8723ae kart var ve bende çok sorun yaşadım bu kartla hala yaşıyorum ama artık wifi kısmı sıkıntı yok rtl8723be için aşagıdaki çözümü tavsiye etmiş geliştiricisi.
sudo su - echo "options rtl8723be ant_sel=2" > /etc/modprobe.d/50-rtl8723be.conf exit
aşağıdaki linktede sizin sorunun aynısı konuşulmuş geliştirici windowstan geri dönerken yeniden başlat değilde bilgisayarı kapatın 15 sn bekleyin daha sonra tekrar açın (cool reboot) demiş

https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new/issues/404

Malesef bütün linuxlerde bu sürücü kullanıldığı için hepsinde aynı sorunu yaşarsınız.Ben android-pc sürümlerinde bile msi=1 parametresini eklemem gerekiyor. realtek wifinin çilveleri.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

tbinxt

Alıntı yapılan: gecegezen - 24 Aralık 2018 - 01:06:10
bende rtl8723ae kart var ve bende çok sorun yaşadım bu kartla hala yaşıyorum ama artık wifi kısmı sıkıntı yok rtl8723be için aşagıdaki çözümü tavsiye etmiş geliştiricisi.
sudo su - echo "options rtl8723be ant_sel=2" > /etc/modprobe.d/50-rtl8723be.conf exit
aşağıdaki linktede sizin sorunun aynısı konuşulmuş geliştirici windowstan geri dönerken yeniden başlat değilde bilgisayarı kapatın 15 sn bekleyin daha sonra tekrar açın (cool reboot) demiş

https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new/issues/404

Malesef bütün linuxlerde bu sürücü kullanıldığı için hepsinde aynı sorunu yaşarsınız.Ben android-pc sürümlerinde bile msi=1 parametresini eklemem gerekiyor. realtek wifinin çilveleri.

Tabi ki her işletim sisteminde sorunlar olabilir.Hiç bir şey mükemmel değil.
Ancak bu tarz temel sorunlar yoruyor.Mesela çözümü yaptıktan 2 hafta sonra alakasız bir yerde wifi çekiminin
düştüğünü görüyorum.
Durup dururken yani normal kapatıyorum bilgisayarı bir gün sabah bilgisayarı açtığımda aynı wifi sorunuyla karşılaşıyorum.

Peki dağıtım öneriniz var mıdır ? en azından stabilite ve bu tarz konularda sorun olmayacak.

Kullandığım programlar, pycharm , brackets android studio , gimp falan.

Ben işletim sisteminin bu tarz sorunlarıyla problem yaşamak istemiyorum açıkcası.Ama pes edipte windows kullanayım demiyorum seviyorum linux dağıtımlarını.

gecegezen

wifi kartın stabil bir sürüm istiyorsanız malesef bütün linuxlerde aynı sürücü kullanıldığından ki çekirdek ile geliyor bu sürücü aynı sorunu yaşarsınız diye düşünüyorum belki github daha güncel versiyonu derlemeyi deneyebilirsiniz ama ne kadar sorununuzu çözerbilmiyorum.

tbinxt

Alıntı yapılan: gecegezen - 24 Aralık 2018 - 12:03:21
wifi kartın *kararlı bir sürüm istiyorsanız malesef bütün linuxlerde aynı sürücü kullanıldığından ki çekirdek ile geliyor bu sürücü aynı sorunu yaşarsınız diye düşünüyorum belki github daha güncel versiyonu derlemeyi deneyebilirsiniz ama ne kadar sorununuzu çözerbilmiyorum.

Şu an 18.10 kurulu, otomatik tanıdı herhangi bir işlem yapmadım şuan sorunum yok.Ama ;

Destek süresi çok kısa biliyorum.Ama en önemlisi bu süre zarfında kullanılan programlar da herhangi bir sorun yaşar mıyım ? LTS'ye göre daha mı kararsız sürüm ? yani sadece wifi kartından başım ağrırken 18.10 ile çok daha fazla sorun yaşama ihtimalim var mı hocam ?

gecegezen

Kesin bir şey söyleyemem ama ben şu an bir sorun yaşamıyorsanız pek yaşayaçağınızı düşünmüyorum lts sürümleri destek süreleri ile önplanda oluyor yani yeni güncelleme ile bir programın çalışmama ihtimali daha az oluyor çünkü sürüm değiştirmiyorsun. Kendi düşüncem benim bu sürüm değiştirmediğin için bence bir sorun çıkarmaz destek süresince tabi herhangi bir sorun yoksa

tbinxt

Alıntı yapılan: gecegezen - 24 Aralık 2018 - 17:03:06
Kesin bir şey söyleyemem ama ben şu an bir sorun yaşamıyorsanız pek yaşayaçağınızı düşünmüyorum lts sürümleri destek süreleri ile önplanda oluyor yani yeni güncelleme ile bir programın çalışmama ihtimali daha az oluyor çünkü sürüm değiştirmiyorsun. Kendi düşüncem benim bu sürüm değiştirmediğin için bence bir sorun çıkarmaz destek süresince tabi herhangi bir sorun yoksa

Hocam,

Ubuntu 18.04'de, 4.18.16 kerneline güncelleştirdiğimde wifi sorunu ortadan kalkıyor.Peki bu kernel ile problemler yaşarmıyım ? bu konuda bilginiz varmı ?

gecegezen

Alıntı yapılan: tbinxt - 24 Aralık 2018 - 18:02:00
Alıntı yapılan: gecegezen - 24 Aralık 2018 - 17:03:06

Hocam,

Ubuntu 18.04'de, 4.18.16 kerneline güncelleştirdiğimde wifi sorunu ortadan kalkıyor.Peki bu kernel ile problemler yaşarmıyım ? bu konuda bilginiz varmı ?
Bir sıkıntı yaşayacanı düşünmüyorum bir sorun olursa eski çekirdeğine geri dönersin.

baykan12

Alıntı yapılan: tbinxt - 23 Aralık 2018 - 04:06:47
Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu 18.10 hakkında bir sitede çoğu hp kullanıcılar için baş belası,genel itibariyle çoğu problemin baş sebebi realtek8723be driver ın sorunsuz çalıştığını okudum.Bu ne kadar doğru ? Çünkü şahsım adına en büyük problemleri bunda yaşamaktayım.Çözümlerini yapmama rağmen bazen gerçekten bilgisayarı yeniden çalıştırdığımda tekrar wifide sorun yaşanıyor.Alakasız yerde denk geliyor ve büyük problem yaşatıyor. Maalesef 18.10 destek süresi çok kısa oluyor,bu da çözüm değil sonrasında yaşanabilecek sıkıntılar için.

Hem uzun süreli destek hem realtek8723be driverında sorun yaşama ihtimalim olmayan hemde arayüzüyle yormayan gnome gibi ( makinem çok güçlü olmadığından ssd olmasına rağmen takılıyor.) dağıtım varmıdır ?

Ayrıca Ubuntu Mate önerir misiniz ? sizce nasıldır ?

daha dün kurudum hem hibrit ekran kartları hemde wifi sıkıntısı yok bölmeden sağ tık yap adanmış ekran kartı ile çalıştır uygulama diğer ekran kartı ile çalışıyor cidden bu sefer yapmışlar daha az sıkıntılı daha oturaklı